Dom z poddaszem. Co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem budowy nowego domu?

Budowa domu to zazwyczaj długofalowa inwestycja, która wymaga odpowiedniego przygotowania, zebrania funduszy i ustalenia kolejności wykonywania prac. Nowy budynek ma bowiem służyć Tobie i Twojej rodzinie przez najbliższe kilkadziesiąt lat, a nawet być wykorzystywany przez kolejne pokolenia. Aby planowanie budowy domu z poddaszem przebiegło jak najsprawniej, warto przemyśleć, jakie elementy budynku będą miały największy wpływ na komfort i wygodę Twoich bliskich. Jednym z kluczowych są niewątpliwie okna dachowe.

Bezpieczeństwo, wygoda użytkowania oraz funkcjonalność w pomieszczeniach – z pewnością to właśnie na tych kwestiach zależy Ci najbardziej w trakcie budowy domu. Dzięki nim możesz bowiem w pełni zatroszczyć się o swoich bliskich i zapewnić im najlepsze warunki do życia.

Jeśli decydujesz się na dom z poddaszem, warunki panujące na górnej kondygnacji będą w dużej mierze uzależnione od Twoich decyzji! Aby klimat na poddaszu był jak najlepszy, niezbędny jest montaż odpowiednich okien dachowych.

Organizacja i planowanie budowy domu z poddaszem – dlaczego okna dachowe są tak ważne?

Organizacja i planowanie budowy domu z poddaszem – dlaczego okna dachowe są tak ważne?

Nowoczesne domy z poddaszem to domy energooszczędne. Dobrze zaprojektowane poddasze nie nagrzewa się zbytnio od słońca, a jednocześnie ma dostęp do naturalnego światła w ciągu dnia. Do prawidłowo przemyślanego poddasza zawsze dociera też świeże powietrze, a jednocześnie pomieszczenia nigdy się nie wychładzają.

Na wszystkie te elementy duży wpływ mają odpowiednio zamontowane okna dachowe VELUX. Poprawna instalacja jest niezwykle ważna, gdyż okna do poddaszy są integralnym elementem dachu - powinny być szczelnie z nim połączone, a także odpowiednio ocieplone. Aby usprawnić proces montażu, warto skorzystać z gotowych zestawów izolacyjnych, np. VELUX BDX. Kupuje się je pod rozmiar okna, dzięki czemu doskonale do niego pasują.  Zestaw składa się z trzech elementów: 

  • ramy izolacyjnej BDX, która zapewnia idealne dopasowanie do okna i konstrukcji dachu oraz ocieplenie powierzchni okna,
  • wokółokiennej izolacji BFX, która gwarantuje szczelność przed wilgocią i wiatrem
  • rynienki odwadniającej, która chroni przed wilgocią mogącą się pojawić pod pokryciem dachowym

Dowiedz się więcej na temat systemu ciepłego montażu VELUX BDX 

Dom z poddaszem zyska na komforcie, jeżeli zamontujesz na oknach dachowe rolety wewnętrzne, zewnętrzne lub markizy. Dzięki nim będziesz mógł kontrolować ilość światła wpadającego do wnętrza. Rolety wewnętrzne pełnią dodatkową funkcję dekoracyjną – wybór jest bardzo duży: od rolet zaciemniających, po plisowane czy dekoracyjne do żaluzji.

Wybierz roletę w ulubionym kolorze

Dom z poddaszem zyska na komforcie, jeżeli zamontujesz na oknach dachowe rolety wewnętrzne, zewnętrzne lub markizy.
Budowa domu – rozmieszczenie okien dachowych VELUX

Budowa domu – rozmieszczenie okien dachowych

Budowa domu wymaga dużej wiedzy. Decyzje, które wtedy podejmiemy, będą miały przecież ogromny wpływ na komfort życia wszystkich domowników. W przypadku projektu domu z poddaszem jedną z najważniejszych kwestii będzie zaplanowanie rozmieszczenia okien dachowych. Jest to kluczowe dla bilansu energetycznego budynku. Od południa dobrze sprawdzą się standardowe okna energooszczędne. Z kolei od północy, gdzie straty ciepła są większe, wybierzmy energooszczędne lub superenergooszczędne okna dachowe VELUX, które pozwolą jeszcze łatwiej utrzymać ciepło w domu.

Zgodnie z przepisami powierzchnia szyb powinna stanowić ⅛ powierzchni podłogi w pokoju. Dlatego nie rezygnuj z okien dachowych, które są już uwzględnione w projekcie architekta. Dom z poddaszem będzie wtedy odpowiednio oświetlony i pełen świeżego powietrza. A im więcej naturalnego światła, tym lepiej dla Ciebie i Twojej rodziny. Słońce jest bowiem cennym źródłem witaminy D, która dodaje energii, poprawia humor i ma duży wpływ na zdrowie.

Okna dachowe - jakie wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Wybór okien dachowych warto przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem organizacji i planowania budowy domu. Przed ich zakupem zwróć uwagę na:

  • kąt nachylenia dachu – im mniejszy spadek dachu, tym okno powinno być dłuższe,
  • wysokość ścianki kolankowej – od niej zależy wybór sposobu otwierania okna dachowego. Firma VELUX ma w swojej ofercie okna dachowe z górnym lub dolnym systemem otwierania, klapowo-obrotowe, a także sterowane elektrycznie i solarne,
  • rodzaj pomieszczenia, w którym mają być zamontowane okna dachowe – w sypialni sprawdzą się okna z pakietem wyciszania deszczu, z kolei w kuchni czy łazience okna drewniano-poliuretanowe, które są odporne na wilgoć.
Okna dachowe jakie wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Pamiętajmy, że do montażu okien w domu z poddaszem niezbędny jest kołnierz uszczelniający, który zapewnia szczelne wybudowanie okna w konstrukcję dachu. Dobieramy go do rodzaju pokrycia dachowego oraz sposobu montażu okna – standardowy lub obniżony o 4 cm.

Sypialnia na poddaszu - okna dachowe VELUX

Okna dachowe – jakie wybrać do różnych pomieszczeń na poddaszu?

  • Sypialnia na poddaszu

W sypialni na poddaszu sprawdzą się okna z pakietem wyciszania deszczu, które zapewnią komfortowy sen nawet podczas silnej ulewy. Dla jeszcze większej wygody możesz zdecydować się na okna otwierane elektrycznie i otwierać lub zamykać je za pomocą naściennej klawiatury lub telefonu.

Zobacz też: Sypialnia na poddaszu – jaki rodzaj okien wybrać?

  • Pokój dziecięcy na poddaszu

Okna w pokoju dziecka, zwłaszcza takiego, które z coraz większym zainteresowaniem poznaje świat zewnętrzny, powinny być całkowicie bezpieczne. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się okna dachowe z górnym systemem otwierania, których maluch nie otworzy samodzielnie. Warto wyposażyć je w zaciemniające rolety wewnętrzne, które umożliwią kontrolę nad ilością wpadającego światła. Specjalnie dla najmłodszych firma VELUX przygotowała kolorową kolekcję składającą się z 9 radosnych wzorów rolet zaciemniających oraz 2w1, czyli zaciemniająco-plisowanych.

  • Kuchnia i łazienka na poddaszu

Kuchnia i łazienka to jedne z najbardziej wymagających miejsc w domu z poddaszem. Trudniej tam utrzymać odpowiednie warunki – głównie ze względu na szybkie gromadzenie się wilgoci i pary wodnej. W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się drewniano-poliuretanowe okna dachowe VELUX, które są całkowicie odporne na wilgoć. Oczywiście musimy także pamiętać o regularnym wietrzeniu – otwieraniu okien po kąpieli lub w trakcie gotowania. Czasami robimy to jednak zbyt rzadko, co negatywnie wpływa na klimat w domu. Firma VELUX przygotowała rozwiązanie, które umożliwia zarządzanie klimatem w domu z poddaszem. Aplikacja VELUX ACTIVE, bazując na danych z wewnętrznych czujników jakości powietrza i informacjach o pogodzie na zewnętrz, steruje elektrycznymi oknami dachowymi i roletami VELUX. System będzie podejmował za Ciebie decyzję, kiedy należy otworzyć, a kiedy zamknąć okno, a Ty możesz spędzać czas z bliskimi!

Zobacz też: Kuchnia na poddaszu – jakie okna sprawdzą się najlepiej?

System VELUX ACTIVE będzie decydował, kiedy otworzyć, a kiedy zamknąć okno - Ty możesz spędzać czas z bliskimi!
Okna dachowe montaż – jak się do tego przygotować?

Okna dachowe montaż – jak się do tego przygotować?

Gdy wiesz, jakie okna dachowe wybrać, możesz zaplanować kolejny etap budowy i wykańczania poddasza – montaż okien dachowych. Aby się dobrze do tego przygotować, warto dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda instalacja okien w połaci dachu oraz ile może ona kosztować.

  • Okna dachowe montaż – jak to wygląda?

Proces montażu okien dachowych składa się z kilku etapów. Najważniejsze z nich to:

  • przygotowanie odpowiedniej wielkości otworu w dachu,
  • montaż ramy izolacyjnej BDX a następnie montaż okna dachowego na wybranym poziomie (poziom standardowy lub obniżony o 4 cm),
  • montaż wokółokiennej izolacji BFX i rynienki odwadniającej, które zapewniają szczelność i chronią przed wilgocią i wiatrem,
  • montaż kołnierza uszczelniającego, gwarantujący szczelną instalację oraz bezpieczne odprowadzenie wody deszczowej i śniegu poza obrys okna.

To zadanie najlepiej powierzyć dobremu dekarzowi. Znajdziesz go w naszej bazie Rekomendowanych Wykonawców VELUX.

  • Okna dachowe cena montażu – ile to kosztuje?

Na cenę montażu okna dachowego składa się kilka elementów. Są to m.in. cena nowego okna dachowego, kołnierza uszczelniającego, produktów izolacyjnych oraz wyceny prac, które trzeba będzie wykonać. Inaczej wyceniana jest budowa całego dachu wraz z montażem okien dachowych, a inaczej montaż okien w istniejącym już dachu, np. w przypadku adaptacji poddasza lub wymiany okien dachowych na nowe, bardziej energooszczędne.

Jeżeli zdecydowałeś się na montaż okien z górnym systemem otwierania, etap budowy warto wykorzystać na doprowadzenie zasilania w okolice okna. Dzięki temu, w przyszłości będziesz mógł łatwo i szybko zamienić okna na sterowane elektryczne i cieszyć się jeszcze większym komfortem.

Cenę katalogową okna dachowego i kołnierza uszczelniającego sprawdzisz w konfiguratorze VELUX. Dodatkowo program zasugeruje, jakie produkty warto kupić od razu z oknem dachowym, by dom z poddaszem był jeszcze bardziej funkcjonalny i komfortowy.

Zobacz więcej: Ile kosztuje montaż okna dachowego? Sprawdź!

Okna dachowe cena montażu – ile to kosztuje?

Nowoczesne domy i poddasza – wybieraj mądre i funkcjonalne rozwiązania

Dzięki praktycznym rozwiązaniom firmy VELUX możesz łatwo zadbać o klimat panujący na poddaszu, a tym samym sprawić, że Twoja rodzina będzie zawsze czuła się komfortowo w Waszym domu. Wystarczy dokładnie przemyśleć wybór okien dachowych, odpowiednio je zamontować i wyposażyć w rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Warto także rozważyć wprowadzenie kilku funkcjonalnych rozwiązań, które pozwolą Ci zawsze mieć klimat pod kontrolą.