Ścianka kolankowa – optymalna wysokość i możliwości zwiększenia przestrzeni na poddaszu

wysokość ścinaki kolankowej na poddaszu
Ścianka kolankowa to istotny element każdego domu z poddaszem użytkowym. Jest to zagadnienie, na które zdecydowanie należy zwrócić uwagę wybierając projekt domu lub planując remont poddasza, bowiem za niska ścianka kolankowa lub jej brak, powodują zmniejszenie powierzchni użytkowej, którą można efektywnie wykorzystać. Warto jednak pamiętać, że wysokość ścianki może znacząco wpłynąć na nasze wnętrze. Jak wysoka powinna być i kiedy warto ją podwyższyć?

Ścianka kolankowa – więcej przestrzeni na poddaszu 

Najprościej mówiąc, ścianka kolankowa jest oparciem dachu. Jest to ściana nośna, która znajduje się powyżej najwyższego stropu budynku. Jej celem jest przeniesienie takich obciążeń, jak ciężar własny dachu, śnieg czy wiatr, na znajdujący się pod nią element konstrukcyjny – zazwyczaj jest to wieniec. Występuje ona tam, gdzie konstrukcja dachu ma swoje oparcie. Przykładowo, na dachu dwuspadowym, ścianki kolankowe są to dwie ściany równoległe do kalenicy dachu. 

Głównym powodem, dlaczego domownicy decydują się na ściankę kolankową lub na jej podniesienie, jest zwiększenie przestrzeni pomieszczeń. W zależności od jej wysokości, zyskujemy możliwość zagospodarowania większej ilości miejsca na poddaszu. Wraz z podwyższeniem ścianki kolankowej, możemy ustawić dodatkowe meble lub zamontować okna kolankowe wraz z oknami połaciowymi i zyskać więcej naturalnego światła.

Okna w ściance kolankowej mają też jedną dużą zaletę – nadal mamy kontakt z otoczeniem, możemy podziwiać widoki z naszych okien lub sprawdzić jaka panuje na zewnątrz pogoda. Należy jednak pamiętać, że dobór odpowiedniego okna kolankowego jest uzależniony od wysokości ścianki kolankowej na poddaszu.

Jeśli nasze poddasze posiada ściankę kolankową, możemy zastosować pionowe okno kolankowe uchylne VELUX VFE lub rozwierane VELUX VFA lub VFB, wykonane z drewna naturalnego. W przypadku okien drewniano-poliuretanowych dobrym rozwiązaniem jest  stały element pionowy VELUX VIU w tym samym wykończeniu.

Wysoka ścianka kolankowa w salonie
Niska ścianka kolankowa
Wysoka ścianka kolankowa

Optymalna wysokość ścianki kolankowej

Jeśli marzymy o przytulnym poddaszu, które wręcz otuli nas skosami ścianka kolankowa o wysokości do 70 cm w zupełności wystarczyć. Jeśli jednak chcemy, aby poddasze było bardziej funkcjonalne, najczęściej spotykanym wariantem jest ścianka kolankowa o wysokości od 80 do 110 cm. Już taka wysokość pozwala nam to na umieszczenie w niej okna pionowego tzw. kolankowego, które dostępne są w wysokości od 60 do 137 cm i w szerokościach odpowiadających szerokości okien dachowych.  Należy pamiętać, że im wyższa jest nasza ścianka kolankowa, tym posiadamy mniej swobodny dostęp do okna dachowego i trudniej będzie je otwierać.

Ścianka kolankowa  - okna z górnym otwieraniem

Przy wyborze okien dachowych warto wziąć pod uwagę wysokość ścianki kolankowej. Gdy ścianka ma maksymalnie 130 cm wysokości świetnie sprawdzi się górny uchwyt w oknie dachowym, gdy jest wyższa optymalna będzie klamka na dole skrzydła lub system elektryczny VELUX ACTIVE

Ścianka kolankowa - aranżacja przestrzeni

Jeśli chodzi o aranżację przestrzeni to przy ściance kolankowej o wysokości 140-150 cm, skosy dachu są znacznie wyżej, bliżej ścian możemy postawić stół z krzesłami czy biblioteczkę i swobodnie się poruszać bez konieczności schylania głowy.

Warto jednak pamiętać, że wysoka ścianka kolankowa zmienia istotnie wygląd wnętrza – w przypadku braku elementów doświetlających w ścianach – tracimy możliwość wyglądania przez okna i kontaktu z otoczeniem.

Ścianka kolankowa w pokoju dziecka
Niska ścianka kolankowa w sypialni

Podniesienie ścianki kolankowej – niezbędne formalności

W przypadku podwyższenia istniejącej już ścianki kolankowej musimy przede wszystkim pamiętać, aby nie wykonywać tego samodzielnie.

Przy wykonywaniu takich prac niezbędne jest posiadanie fachowej wiedzy konstrukcyjnej, a same prace muszą być przeprowadzone pod nadzorem osoby z odpowiednim uprawnieniami. Powinniśmy zdać się w tym przypadku na specjalistę, ponieważ musi on wykonać szereg niezbędnych obliczeń.

Dach wpływa na obciążenie domu, a zwłaszcza na jego ściany zewnętrzne czy fundamenty. Źle wykonane czy zbyt wysokie ściany kolankowe wpłyną na całą konstrukcję domu, na jego bryłę, a także na ogólny wygląd budynku. Podwyższając ściankę kolankową automatycznie podnosimy cały dach, pamiętajmy, że uzyskane pozwolenie na budowę często określa maksymalną wysokość budynku.