Łączenie okien dachowych - lepsze doświetlenie poddasza

Łączenie okien dachowych jest dobrym sposobem na lepsze doświetlenie poddasza. Domownikom z pewnością spodoba się takie rozwiązanie, ponieważ gwarantuje poczucie przestrzeni, panoramiczny widok i komfortowe miejsce do życia. Jednak, aby okna dachowe w pełni nam służyły, musimy poznać zasady ich łączenia, a także zadać sobie pytanie ile okien dachowych możemy połączyć.

Łączenie okien dachowych VELUX

Jedno duże okno czy kilka mniejszych?

Odpowiednio dobrane i prawidłowo rozmieszczone okna dachowe mają ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku, doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz wentylację.

Dokonując wyboru wielkości i liczby okien dachowych należy wziąć pod uwagę fakt, że ich powierzchnia powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi pokoju. Co jest równie ważne, większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże o tej samej powierzchni szyby.

Łączenie okien dachowych

Warto pomyśleć o montażu kilku okien obok siebie. O tym, ile okien dachowych możemy połączyć, decydują wymiary i nośność dachu. Decydując się na taki zabieg, musimy przede wszystkim sprawdzić czy nie zagrozi on stabilności dachu. W tym przypadku pomoże nam konstruktor, który wykona niezbędne obliczenia i jeśli będzie to konieczne, zaproponuje zastosowanie wzmocnień między oknami dachowymi.

Łączenie okien dachowych – jakie mamy możliwości?

Najczęściej spotykanym zestawem okiennym są dwa okna dachowe zamontowane obok siebie.

W przypadku łączenia okien połaciowych warto mieć na uwadze pewne zasady: w poziomie łączmy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Dzieje się tak, ponieważ muszą pasować one do rozstawu krokwi dachu.

W pionie łączymy natomiast okna o tej samej szerokości – jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, mogą być one różnej długości. Wedle własnych upodobań, możemy umieścić je praktycznie na całej długości połaci.

Łączenie okien dachowych - możliwości
Łączenie okien dachowych - okna kolankowe

Okna kolankowe VELUX

Osobom poszukującym niestandardowych rozwiązań na poddaszu, spodoba się stworzenie połączenia okien dachowych z oknami kolankowymi. Jest to rozwiązanie pozwalające efektywnie zwiększyć ilość przeszkleń, które mogą ciągnąć się od okna połaciowego nawet do samej podłogi.

Elementy doświetlające

W takich przypadkach zastosujmy dowolne okna obrotowe, jak na przykład VELUX GLU, lub okna obrotowo-uchylne, jak VELUX GPL, a następnie przedłużmy je o okna kolankowe.

Dostępne są one w wersji uchylnej i rozwieranej w technologii drewnianej, okno kolankowe VELUX VFE oraz nieotwieranej w technologii drewniano-poliuretanowej – okno VELUX VIU.

Dzięki zastosowaniu okien kolankowych stworzymy nie tylko unikalne wnętrza, ale także pełne naturalnego światła poddasze.