Raport społeczny VELUX

Raport społeczny VELUX

Najnowszy raport "Tworzymy wspólną wartość" to już trzecia publikacja podsumowująca działania CSR Grupy VELUX i spółek siostrzanych w Polsce. Został opracowany zgodnie z wytycznymi GRI Standards, poziom Core i obejmuje lata 2018-2019. Raport przygotowywany jest w cyklu dwuletnim. Chcemy przekonywać, że odpowiedzialność społeczna jest ważną częścią biznesu i może przynosić realne korzyści dla przedsiębiorstwa i społeczeństwa.

VELUX - przedsiębiorstwo modelowe

Przedsiębiorstwo Modelowe

Koncepcja społecznej odpowiedzialności firmy VELUX opiera się na zasadach Przedsiębiorstwa Modelowego sformułowanej przez założyciela firmy ponad 50 lat temu. Jest ona rozumiana jest jako firma odpowiedzialne społecznie, które nie tylko dostarcza produkty użyteczne dla otoczenia, lecz także traktuje swoich klientów, dostawców, pracowników i udziałowców lepiej niż większość innych korporacji.

Pracownicy, Społeczeństwo, Środowisko i Gospodarka to istotne dla nas obszary, na które mamy wpływ. Staramy się działać tak, aby tworzyć wartości znajdujące odzwierciedlenie w faktach i liczbach, wspierając przy tym Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Mamy nietypową strukturę organizacyjną. Firma w 80% należy bowiem do fundacji, zaś pozostała część do spadkobierców i rodziny założyciela. Zatem to nie firma ma fundację, zaś fundacja ma firmę. Fundacja otrzymuje około 90% całkowitej rocznej dywidendy, a uzyskane środki przeznacza na cele społeczne.

Kluczowe obszary wpływu

Pracownicy

Zgodnie z koncepcją Przedsiębiorstwa Modelowego jesteśmy zobowiązani do traktowania naszych pracowników lepiej niż inne firmy. Naszym priorytetem jest dbałość o ich zdrowie i bezpieczeństwo, a także rozwój zawodowy i osobisty. Tworzymy przyjazną atmosferę, opartą na skandynawskiej kulturze pracy, której podstawą jest zaufanie. Traktujemy różnorodność jako wartość, która wpływa na rozwój naszego przedsiębiorstwa. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia zróżnicowanej grupy pracowników i promujemy zatrudnianie większej liczby kobiet. Doceniamy zaangażowanie pracowników i wspieramy ich w trudnych sytuacjach życiowych poprzez Fundację Pracowniczą.

Raport społeczny VELUX - pracownicy
Raport społeczny - infografika - pracownicy
raport CSR publikacja VELUX
raport CSR publikacja VELUX
Raport społeczny VELUX - gospodarka

Gospodarka

Od 30 lat wpływamy na polską gospodarkę, jako duży pracodawca, lider produkcji i eksportu okien oraz inwestor współpracujący z polskimi dostawcami. Dążymy do tego, aby tworzyć jak największą wartość produkcji i eksportu, z której zyski wracają w dużej mierze do budżetu Polski i społeczności lokalnych. Stale inwestujemy w rozwój i modernizację polskich fabryk, które stały się ważnym centrum produkcyjnym dla całej Grupy. Dzięki nam stolarka otworowa jest polską specjalnością eksportową. Transparentne warunki handlowe i uczciwe praktyki rynkowe sprawiają, że jesteśmy uważani za dobrego i godnego zaufania partnera biznesowego.

Raport społeczny - infografika - gospodarka
raport CSR publikacja VELUX
raport CSR publikacja VELUX

Społeczeństwo

Tworzymy wysokiej jakości produkty użyteczne dla społeczeństwa, energooszczędne i jednocześnie przyjazne środowisku. Stale ulepszamy nasze rozwiązania, aby zapewnić najwyższy komfort mieszkańcom poddaszy. Chcemy, aby polskie domy były zdrowe i pełne światła i świeżego powietrza. Poprzez naszą działalność w regionach, wsparcie FUNDACJI VELUX oraz Fundacji Pracowniczej, wpływamy na rozwój społeczności lokalnych. Granty FUNDACJI wspierają poprawę jakości polskiego systemu kształcenia zawodowego. Dbamy również o wzrost świadomości Polaków w zakresie zrównoważonego budownictwa i wpływu budynków na zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń.

Raport społeczny VELUX - społeczeństwo
Raport społeczny - infografika - społeczeństwo
raport CSR publikacja VELUX
raport CSR publikacja VELUX

Środowisko

Działamy tak, aby maksymalnie ograniczać negatywny wpływ na środowisko naturalne. W naszej polityce środowiskowej koncentrujemy się na proekologicznym projektowaniem produktów, zrównoważonej produkcji z efektywnym użytkowaniem surowców, energii i wody, jak również dbaniu o wysokie standardy środowiskowe we współpracy z naszymi dostawcami. Stale udoskonalamy procesy i wdrażamy rozwiązania dzięki, którym udaje nam się redukować zużycie energii, emisję CO2, jak również eliminować wszelkie niebezpieczne substancje. Prowadzimy gospodarkę obiegu zamkniętego wykorzystując do produkcji naturalne surowce, które mogą być poddane recyclingowi.

Raport społeczny - infografika - środowisko
Raport społeczny - infografika - środowisko
Raport społeczny - infografika - środowisko