Jak wybrać i zamontować okno dachowe?

Montaż okien dachowych to zadanie dla dekarza – powierz je doświadczonemu specjaliście. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed kupnem okien dachowych i jak przygotować dom do ich wstawienia. Z pewnością nie zaszkodzi też sprawdzenie, jak przebiegają poszczególne etapy montażu. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik na ten temat.

Okno dachowe jest integralnym elementem dachu, dlatego powinno być odpowiednio zamontowane - szczelnie połączone z dachem i odpowiednio ocieplone. Wtedy będziemy mieć gwarancję, że posłuży nam wiele lat. Poprawny montaż jest kluczowy, dlatego warto poświęcić czas na wybranie dobrej ekipy dekarskiej.

Wybór okna dachowego VELUX

Montaż okien dachowych – wybierz odpowiedni model

Zanim wybierzesz okno dachowe, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.

 • Materiał wykonania ramy – firma VELUX ma w swojej ofercie okna drewniane wykonane z impregnowanego i lakierowanego drewna sosnowego oraz drewniano-poliuretanowe, w których konstrukcji zastosowano rdzeń drewniany, pokryty ciśnieniowo poliuretanem. Takie okna są całkowicie odporne na wilgoć, więc świetnie sprawdzą się w kuchni czy łazience.
 • Pakiet szybowy – szyba jest integralnym elementem każdego okna i decyduje o jego energooszczędności. Najlepszą inwestycją będą energooszczędne lub superenergooszczędne pakiety szybowe, które pozwalają jeszcze łatwiej utrzymać ciepło i optymalny klimat na poddaszu. W standardzie wszystkie okna dachowe VELUX są wyposażone od zewnątrz w szkło hartowane dla pełnej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Pakiety 3-szybowe, w atrakcyjnych cenach, znajdziesz w oknach z linii Standard Plus. W ofercie dostępne są również pakiety szybowe zapewniające większą dźwiękochłonność czy posiadające podwyższone parametry w zakresie bezpieczeństwa.
 • Izolacyjność okna – we wszystkich oknach dachowych VELUX zastosowano konstrukcję ThermoTechnology™, która gwarantuje doskonałe parametry izolacyjne. W oknach drewnianych technologia polega na wbudowaniu w skrzydło i ościeżnicę wysokoizolacyjnego tworzywa EPS. Dodatkowa uszczelka jeszcze lepiej chroni przed chłodem i stratami ciepła.

Jak zamontować okno dachowe – dobierz odpowiedni sposób otwierania

Istotną kwestią jest także wybór sposobu otwierania okna dachowego. Do wyboru masz modele z górnym lub dolnym sposobem otwierania, a także okna klapowo-obrotowe. Wybór typu otwierania zależy od wysokości, na jakiej planowany jest montaż okien dachowych.

 • Górny sposób otwierania – sprawdzi się, jeśli okno jest zamontowane dość nisko. Nie musisz wtedy schylać się, by dosięgnąć uchwytu, a dodatkowo pod oknem możesz umieścić meble, które nie utrudnią dostępu do niego.
 • Dolny sposób otwierania – sprawdzi się, jeśli musisz zamontować okno wyżej. Aby mieć swobodny dostęp do okna, lepiej nie ustawiać bezpośrednio pod nim mebli.
 • Okno klapowo-obrotowe – będzie najlepszym wyborem, jeśli chcesz cieszyć się nieograniczonym, panoramicznym widokiem. Ten typ okna możesz uchylić do kąta 45º lub zatrzymać w dowolnej pozycji. Idealnie sprawdzą się w dachach o kątach nachylanie do 45 stopni.
Okno klapowo-obrotowe VELUX

Co ważne, każde okno dachowe z górnym systemem otwierania można przerobić na sterowane elektrycznie. Taki typ otwierania i zamykania okna znacząco podniesie Twój komfort życia na poddaszu! Dodatkowo, jeśli masz już okna elektryczne możesz wyposażyć je w inteligentny system VELUX ACTIVE. Bazując na aktualnej pogodzie oraz danych z czujników powietrza i temperatury, system samodzielnie zarządza oknami i roletami. Jeśli wykryje, że pomieszczeniu jest zbyt duszno automatycznie otworzy okna lub zasłoni rolety, gdy otrzyma informacje o zbliżającej się fali upałów. W oparciu o lokalne warunki pogodowe automatycznie wentyluje pomieszczenie co najmniej 3 razy dziennie.

System ciepłego montażu VELUX

Jak wstawić okno dachowe? Przygotowanie domu i materiałów

Aby odpowiednio wstawić okna dachowe, należy prawidłowo przygotować przestrzeń i potrzebne materiały. Wymiana okien w domach już użytkowanych powinna odbywać się w dodatnich temperaturach. W przypadku domu nowo wybudowanego, który nie jest jeszcze ogrzewany, nie trzeba ściśle trzymać się tej zasady – chociaż oczywiście z pewnością lepiej zrobić to w dniu, kiedy nie ma ryzyka opadów deszczu czy śniegu.

Montaż okien dachowych, szczególnie w nowym domu, w którym jeszcze nikt nie mieszka, nie wymaga zbyt wielu przygotowań. Usuń wszelkie elementy, które mogłyby utrudniać dostęp do okna, na podłodze rozłóż folię malarską, a jeśli w domu znajdują się już jakieś meble – dokładnie je przykryj. Samo wstawianie okna trwa zaś zazwyczaj kilka godzin.

Poprawny montaż okien dachowych z użyciem wysokiej jakości materiałów to gwarancja szczelnego dachu i trwałości na wiele lat. Dlatego też koniecznie wybierz dobrą ekipę dekarską, która wykona prace starannie. Do montażu okna dachowego niezbędne są między innymi kołnierze uszczelniające, które dobiera się do rodzaju pokrycia dachowego, dzięki czemu dobrze komponują się z dachem. Firma VELUX ma w swojej ofercie kołnierze do wszystkich typów pokryć dachowych, w tym nowość – kołnierz uszczelniający VELUX EDQ, do montażu okna w dachach krytych blachą na rąbek.

Firma VELUX posiada w ofercie jeszcze jedno innowacyjne rozwiązanie – koniecznie zwróć na nie uwagę w kontekście montażu okien dachowych. System ciepłego montażu to sposób instalacji, który jest gwarancją energooszczędności i zaawansowanej izolacji okien. Dzięki niemu poddasze jest jeszcze lepiej chronione przed stratami energii. System ciepłego montażu VELUX składa się z:

 • ramy izolacyjnej BDX, która zapewnia idealne dopasowanie do okna i konstrukcji dachu oraz skuteczne ocieplenie zewnętrznej powierzchni okna,
 • wokółokiennej izolacji BFX, która gwarantuje szczelność i ochronę przed wiatrem i wilgocią,
 • teleskopowej rynny odwadniającej, która zabezpiecza okno przed wilgocią, mogącą powstać pod pokryciem dachowym.

W połączeniu z prawidłowym kształtem wnęki okiennej ciepły montaż to gwarancja wysokiej estetyki i trwałości – okna zamontowane z zastosowaniem systemu ciepłego montażu objęte są dwudziestoletnią gwarancją.

Montowanie okna dachowego VELUX

Jak montować okna dachowe – powierz pracę doświadczonemu specjaliście

Aby okna spełniały swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane i wyregulowane. Dlatego powierz to zadanie dobremu dekarzowi, który ma kwalifikacje do montażu okien dachowych i produktów VELUX. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki i znajdź Rekomendowanego Wykonawcę VELUX – firmę dekarską, która zamontuje produkty VELUX wraz z nowym dachem lub montażową, która zamontuje okno w dachu już istniejącym.

Montaż okna dachowego VELUX

Mimo że nie robisz tego samodzielnie, warto orientować się w poszczególnych etapach montażu okien dachowych. Zatem, jak przebiega proces montażu okna dachowego? 

 1. W przygotowanym otworze  dekarz zamontuje ramę termoizolacyjną VELUX BDX, a następnie ościeżnicę okna. Bardzo ważne jest odpowiednie wyregulowanie okna, które można wykonać tylko na tym etapie montażu.
 2. Następnie dekarz zaizoluje okno przed wilgocią z zewnątrz – w tym celu użyje izolacji VELUX BFX oraz rynienki odwadniającej, którą zamontuje nad oknem pod pokryciem dachowym.
 3. W kolejnym etapie dekarz ułoży pokrycie dachowe pod oknem, zamontuje wybrany kołnierz uszczelniający i oblachowanie okna.
 4. Na końcu dekarz ułoży pokrycie dachowe naokoło okna.

Gwarancją trwałości jest wybór wysokiej jakości okien dachowych VELUX. Ich montaż najlepiej zlecić Rekomendowanemu Wykonawcy VELUX. Aby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat okien dachowych, ich rodzajów i właściwości, zajrzyj do naszego poradnika: Budowa nowego domu – zobacz, co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem prac.