Sypialnia na poddaszu – jaki rodzaj okien wybrać?

Sypialnia na poddaszu ma niepowtarzalny klimat. Skosy wprowadzają przytulny i kameralny nastrój, dzięki czemu łatwiej się zrelaksować. Aranżacja pomieszczenia, w którym spędzamy tak dużo czasu, powinna być nie tylko piękna, ale też funkcjonalna. Jednym z najważniejszych aspektów w sypialni na poddaszu jest odpowiednia wentylacja i dostęp do światła dziennego, które będzie nas delikatnie budziło o poranku. W ciągu dnia słońce nie powinno jednak zbytnio nagrzewać pomieszczenia. Jak o to zadbać? Podczas urządzania sypialni na poddaszu ze skosami zwróć szczególną uwagę na dobór okna dachowego i rolet.

Dzięki zamontowaniu okien dachowych pojedynczych lub w zestawach w sypialni na poddaszu możesz zyskać fantastyczny, panoramiczny widok oraz komfortowe warunki do snu i odpoczynku. Dowiedz się, jaki rodzaj okien wybrać i na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem.

Aranżacja sypialni na poddaszu – wybierz odpowiedni sposób otwierania okna

Aranżacja sypialni na poddaszu – wybierz odpowiedni sposób otwierania okna

Zanim wybierzesz okno dachowe, zwróć uwagę na wysokość montażu, aby planowana aranżacja sypialni na poddaszu powiodła się. Jeżeli okno będzie zainstalowane na standardowej wysokości (dolna krawędź od 80 do 130 cm od podłogi), sprawdzi się górny system otwierania. W przypadku okna zamontowanego wysoko – lepszy będzie model z klamką na dolę. Niezależnie od tego, który system otwierania – górny lub dolny – wybierzesz, okna dachowe VELUX z linii Standard lub Standard Plus kupisz w tej samej cenie.

Sypialnia na poddaszu aranżacje – zapewnij sobie dostęp do światła i świeżego powietrza

Odpowiednia ilość docierającego do sypialni światła słonecznego jest niezwykle ważna w ciągu całego dnia. Zadbaj, by rano do sypialni na poddaszu wpadało jak najwięcej światła, gdyż ma ono działanie pobudzające, dodaje energii i ożywia. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wstać z łóżka i przyjemnie zaczniesz poranek. Z kolei w ciągu dnia zwróć uwagę, by sypialnia na poddaszu nie była zbyt nasłoneczniona. Wnętrze powinno być zaciemnione, by wieczorem zapewnić komfortowe warunki do snu i odpoczynku.

Sypialnia na poddaszu aranżacje – zapewnij sobie dostęp do światła i świeżego powietrza
kolekcja dziecięca rolety VELUX
Dlatego właśnie tak ważny jest dobór rolet, które pozwolą kontrolować ilość wpadającego światła. W sypialni na poddaszu ze skosami najlepiej sprawdzą się rolety zaciemniające. Dzięki nim, nawet w upalne dni, błyskawicznie zablokujesz dostęp promieni słonecznych do sypialni. Ta funkcja sprawdzi się szczególnie w pokojach małych dzieci, które potrzebują drzemki w ciągu dnia. Dla najmłodszych mieszkańców poddasza, firma VELUX przygotowała specjaną kolekcję dziecięcą w 9 kolorowych wzorach. Dostępne w  wersji zaciemniającej oraz 2w1 czyli zaciemniająco-plisowanej.


Zobacz kolekcję rolet dla najmłodszych.

Pamiętaj, że na poziom zaciemnienia nie wypływa kolor rolet, a materiał, z jakiego zostały wykonane. Możesz więc wybrać roletę w dowolnym kolorze. Dzięki temu Twoja sypialnia na poddaszu będzie nie tylko komfortowa, ale także stylowa.

Szukasz rolety dzień-noc w konkretnym kolorze? Wybierz swój kolor z palety 1800 odcieni

 
 

W zależności od wielkości pomieszczenia wybierz jedno okno lub więcej i dokładnie przemyśl ich rozmieszczenie.

  • Mała sypialnia na poddaszu ze skosem – okno zamontuj centralnie, aby oświetliło cały pokój.

  • Duża sypialnia na poddaszu ze skosami – okna rozmieść równomiernie, żeby światło docierało do całej powierzchni pomieszczenia. Jeśli jesteś miłośnikiem obserwowania gwiazd z łóżka, okna możesz zamontować bezpośrednio nad nim.
W zależności od wielkości pomieszczenia wybierz jedno okno lub więcej i dokładnie przemyśl ich rozmieszczenie.
Sypialnia na poddaszu powinna być często wietrzona by zadbać optymalną jakość powietrza

Niebagatelną rolę odgrywa także świeże powietrze, które ułatwia zdrowy sen. Wszystkie okna dachowe VELUX są wyposażone w nawiewniki, które dostarczające świeże powietrze nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte. W oknach z górnym systemem otwierania klapa wentylacja jest zintegrowana z uchwytem otwierającym. Okna otwierane klamką na dole są wyposażone w dwustopniową wentylację, umieszczoną w górnej części skrzydła. Wydajny filtr jest wymienny i łatwy do utrzymania w czystości. Mechanizm jest bezpieczny i może działać nawet wtedy, gdy nie ma Cię w domu lub śpisz.

Pamiętajmy, że sypialnia na poddaszu powinna być często wietrzona. Aby uzyskać optymalną jakość powietrza, najlepiej wietrzyć pomieszczenie regularnie 2-4 razy dziennie. Zimą, by zbytnio nie wychłodzić pomieszczenia, lepiej wietrzyć sypialnię krótko przez 5-10 minut, ale intensywnie. Okna otwierajmy rano, po wstaniu z łóżka, w trakcie i po sprzątaniu, a obowiązkowo przed snem.

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach wentylacyjnych.

Okna do sypialni na poddaszu – postaw na wygodę otwierania

Sypialnie na poddaszu wymagają wygodnego sposobu otwierania okien – szczególnie te z łóżkiem ustawionym bezpośrednio pod oknem. Dla większego komfortu warto wybrać okna dachowe sterowane elektrycznie, które możesz otwierać lub zamykać za pomocą klawiatury naściennej lub telefonu. System elektryczny możesz zamontować później, ale już na etapie budowy warto doprowadzić zasilanie w okolice okna dachowego. W ten sposób unikniesz dodatkowych prac w przyszłości. Jeśli masz już okna elektryczne, zapewnienie najwyższej jakoś powietrza w sypialni na poddaszu będzie jeszcze łatwiejsze. Inteligentny system sterowania klimatem VELUX ACTIVE, bazując na aktualnej pogodzie oraz danych z czujników powietrza i temperatury, samodzielnie zarządza wszystkimi elektrycznie sterowanymi produktami VELUX. Jeśli wykryje, że w sypialni na poddaszu jest zbyt ciepło, automatycznie zamknie okna dachowe i zasłoni rolety, by wnętrze się nie nagrzało.

Dzięki aplikacji VELUX ACTIVE, wystarczy kilka kliknięć w Twoim telefonie, by sterować elektrycznymi oknami dachowymi, markizami, roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi VELUX, a także produktami firmy Netatmo. System działa w protokole io-homecontrol® , a jego interfejs jest kompatybilny z innymi systemami sterowania domem inteligentnym. Aplikacja jest dostępna w systemach iOS oraz Android, jest także kompatybilna z aplikacją Apple HomeKit.

Dowiedz się więcej o systemie VELUX ACTIVE

Okna do sypialni na poddaszu – postaw na wygodę otwierania

Jeśli właśnie zaczynasz budować dom z poddaszem lub jesteś dopiero na etapie planowania, koniecznie zwróć uwagę na okna dachowe VELUX, które znacznie poprawią komfort przebywania na najwyższym piętrze budynku. Aranżacja sypialni na poddaszu – to pierwszy krok do funkcjonalnego i przytulnego domu z poddaszem!