Gabinet na poddaszu – jak wygodnie kontrolować światło i klimat w pokoju pracy?

Odpowiednie natężenie światła w pomieszczeniu ma duży wpływ na naszą efektywność – zwiększa koncentrację, rozwija kreatywność i pobudza do działania. Zbyt duża ilość światła oraz zwiększona temperatura mogą jednak drażnić, powodować przemęczenie i senność. Aby uzyskać najlepsze warunki do pracy w domowym gabinecie na poddaszu, warto zadbać o dobre okna dachowe oraz rolety zaciemniające.

Na poddaszu ilość i jakość powietrza oraz światła naturalnego jest uzależniona od wielu czynników – zmienia się w zależności od pory dnia lub roku. Jeśli więc zależy Ci, aby Twój gabinet na poddaszu był miejscem sprzyjającym efektywnej pracy, zobacz, jak okna dachowe, rolety zaciemniające oraz markizy okienne i system automatycznego sterowania pozwolą Ci kontrolować ilość światła i wygodne regulować temperaturę.

Okna dachowe VELUX a gabinet na poddaszu

Okna dachowe a gabinet na poddaszu – jaka aranżacja gabinetu będzie najlepsza?

Jeśli jesteś dopiero na etapie planowania swojego poddasza i nie zdecydowałeś jeszcze, gdzie będą znajdować się wszystkie pomieszczenia, zagospodaruj zachodnią część budynku na gabinet. W ten sposób zapewnisz sobie optymalną ilość światła w ciągu dnia, a szczególnie do południa, gdy wypoczęty mózg pracuje najwydajniej.


W następnej kolejności zadbaj o odpowiednią aranżację pomieszczenia pracy. Najważniejsze jest znalezienie idealnego miejsca na biurko. Powinno ono stać bardzo blisko okna dachowego, tak abyś mógł wyraźnie widzieć całe stanowisko pracy.

W pobliżu okien dachowych może znaleźć się także niewielki kącik czytelniczy. Aby go stworzyć, wystarczy, że pod oknem ustawisz wygodny fotel. Dzięki światłu z zewnątrz będziesz dłużej widzieć tekst książki lub czasopisma bez konieczności włączania sztucznego oświetlenia.

Masz możliwość ingerencji w połać dachu? Zadbaj o to, aby w gabinecie na poddaszu było jak najwięcej okien. Możesz wstawić:

  • nowe, pojedyncze okna dachowe ustawione w jednym rzędzie – jeśli masz dużo wolnej przestrzeni wzdłuż pomieszczenia,
  • okna dachowe połączone z oknami w ściance kolankowej – jeśli na Twoim poddaszu występuje ścianka kolankowa,
  • okna dachowe balkonowe – jeśli w Twoim gabinecie są bardzo duże skosy.
Pani architekt VELUX

Porady architekta

Okno dachowe powinno znajdować na wprost Ciebie albo z boku, tak abyś nie zasłaniał sobie światła w trakcie pracy. Promienie słoneczne nie będą także odbijać się od ekranu komputera.

Jeśli chcesz zwiększyć izolacyjność okna na poddaszu, nie musisz od razu wymieniać całej stolarki. Wybierz energooszczędne rolety zaciemniające, które poprawiają izolacyjność okna aż o 27%.

Okna dachowe, które znajdują się bezpośrednio nad biurkiem, powinny być wyposażone w system górnego otwierania. Dzięki temu łatwiej będzie Ci sięgnąć do klamki lub uchwytu sterującego.

Pobierz poradnik aranżacyjny VELUX i poznaj więcej porad, które zwiększą komfort użytkowania poddasza oraz znajdź więcej inspiracji aranżacyjnych!

Rolety zaciemniające w gabinecie na poddaszu – dlaczego warto je montować?

Odpowiednie natężenie światła pomaga przy pracy, ale zbyt intensywne nasłonecznienie może szybciej męczyć i dekoncentrować. Żeby więc uchronić się przed sytuacjami, w których – zwłaszcza latem – zachodzące słońce może razić oczy, warto wyposażyć okna dachowe w produkty komplementarne. W gabinecie na poddaszu najlepiej sprawdzi się roleta zaciemniająca lub roleta zaciemniająco-plisowana.

  • Okna dachowe z roletą zaciemniającą

Rolety zaciemniające VELUX zapewniają całkowitą blokadę przed naturalnym światłem słonecznym lub sztucznym oświetleniem emitowanym przez lampy uliczne po zapadnięciu zmroku. Jeśli więc chcesz całkowicie odseparować się od bodźców zewnętrznych i przez pewien czas popracować w pełnym skupieniu, tego typu rolety sprawdzą się znakomicie.

Rolety zaciemniające VELUX można zamontować na każdym oknie dachowym firmy VELUX. Ich założenie trwa tylko kilka minut dzięki wygodnemu mechanizmowi do montażu. Na każdym oknie dachowym VELUX znajdziesz oryginalne zaczepy, w które wystarczy włożyć kaseton rolety. Gdy usłyszysz kliknięcie, oznacza to, że roleta jest zainstalowana prawidłowo. Na koniec musisz tylko przykręcić boczne prowadnice.

Rolety na oknach dachowych VELUX w gabinecie
Roleta zaciemniająco-plisowana VELUX
  • Okna dachowe z roletą zaciemniająco-plisowaną

Rolety zaciemniająco-plisowane VELUX są idealne, jeśli w trakcie pracy chcesz ograniczyć ilość światła, ale w mniejszym stopniu niż przy roletach zaciemniających. Dzięki zastosowaniu dwóch rozwiązań – rolety zaciemniającej i rolety plisowanej – możesz kontrolować poziom nasłonecznienia: łagodnie rozproszyć światło lub całkowicie je zablokować. Rolety zapewniają płynność obsługi i możliwość rozwinięcia rolety na dowolnym miejscu w oknie.

 

Gabinet na poddaszu – jak zadbać o dobrą jakość powietrza w miejscu pracy?

Duszne powietrze oraz wysokie stężenie dwutlenku węgla mogą powodować senność i problemy z koncentracją. Efektywnej pracy nie sprzyja również niska temperatura, czyli częsty problem na poddaszach. W zadbaniu o właściwą jakość powietrza na poddaszu mogą Ci pomóc markizy okienne oraz system automatycznego sterowania klimatem na poddaszu.

  • Zewnętrzne markizy dachowe - siatkowana markiza zamontowana na zewnątrz okna przepuszcza światło do pomieszczenia, a jednocześnie hamuje intensywne promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby. W ten sposób zmniejsza się ilość ciepła słonecznego wpadającego do gabinetu nawet o 76%. Zewnętrzna markiza nie zasłania także widoku za oknem, dzięki czemu nadal możesz obserwować okolicę.
  • Automatyczne sterowanie klimatem poddasza - system VELUX ACTIVE, w który mogą być wyposażone wszystkie Twoje okna dachowe sterowane elektrycznie, posiada specjalne czujniki. Na bieżąco kontrolują one trzy najważniejsze parametry jakości powietrza – temperaturę, wilgotność oraz stężenie CO2. Gdy system uzna, że jeden z parametrów jest niezgodny z wybranymi przez Ciebie ustawieniami, włączy odpowiednią funkcję: otworzy lub zamknie okno, zasłoni roletę itp. Systemem VELUX ACTIVE możesz także sterować samodzielnie za pomocą aplikacji mobilnej lub przycisku „Wyjście”.
Gabinet na poddaszu z oknami dachowymi VELUX