Od czego zależy koszt adaptacji poddasza? Dowiedz się, jakich funduszy potrzebujesz!

Zastanawiasz się nad remontem poddasza, ale nie wiesz, ile pieniędzy potrzebujesz na ten cel? Koszt prac na poddaszu jest uzależniony od tego, jakie będzie jego późniejsze przeznaczenie użytkowe. Jeśli masz w planie zmianę niskiego strychu w mieszkalną część domu, musisz liczyć się z większymi nakładami finansowymi. Dowiedz się, co obejmuje koszt adaptacji poddasza.

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy potrzebujesz projektu nowego poddasza i od czego zależy jego cena,
  • ile kosztuje remont poddasza i z jakimi kosztami trzeba liczyć się w przypadku adaptacji,
  • jak sprawdzić cenę wymiany okien na poddaszu.
Okno dachowe Velux w łazience na poddaszu

Zastanów się, jaki zakres będą miały prace budowlane w Twoim domu. Kwestia kosztu remontu poddasza jest bowiem różna w dwóch przypadkach:

  • adaptacja – szerszy zakres prac, zakłada przystosowanie poddasza nieużytkowego do mieszkania, jej koszty opisujemy szerzej w dalszej części artykułu,
  • remont – węższy zakres działań, nie wymaga zgłaszania do urzędu, a koszty prac są podobne, jak w innych częściach domu.

Adaptacja poddasza – cena projektu

Jeśli masz w planach adaptację, czyli chcesz całkowicie zmienić dotychczasowe przeznaczenie poddasza i stworzyć tam warunki do mieszkania, potrzebne będzie zgłoszenie do starostwa o zmianie sposobu użytkowania lokalu. Musisz także odwiedzić architekta i wykonać projekt – i to właśnie jest pierwszy koszt adaptacji poddasza. Cena takiej usługi jest określana indywidualnie i zależy od powierzchni wnętrza Twojego domu.

Adaptacja poddasza – cennik prac budowlanych zależny od zakresu prac

Aby oszacować, ile kosztuje adaptacja poddasza, sprawdź najpierw, w jakim stanie znajdują się jego elementy konstrukcyjne. Zwróć szczególną uwagę na poniższe kwestie.

  • Strop

Przed rozpoczęciem prac budowlanych w ramach adaptacji sprawdź w planach budynku rodzaj i wytrzymałość stropu. Dodatkowo zleć fachowcom kontrolę, w jakim stanie jest on obecnie. To ważne, ponieważ przekształcenie poddasza na użytkową powierzchnię zwiększa obciążenie konstrukcji budynku. Jeśli strop jest drewniany i stary, to możliwe, że konieczne będą wymiana belek stropowych czy zamontowanie dodatkowych wzmocnień, a co za tym idzie – koszty.

  • Ocieplanie dachu

Po wzmocnieniu stropu warto ocieplić przestrzeń między krokwiami a przyszłą płytą gipsową. Wybór materiałów jest szeroki, a koszt takiej inwestycji zależy właśnie od wybranego produktu, powierzchni dachu oraz od indywidualnych ustaleń z ekipą budowlaną.


Okno dachowe Velux w łazience na poddaszu
aranżacja poddasza
  • Doprowadzenie instalacji na poddasze
Kolejne koszty generuje przeciągnięcie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz ewentualnie gazowej do nowo zaadaptowanej części domu. Koszt samych rur, gniazdek czy grzejników zwykle nie jest bardzo wysoki, więc cena końcowa w dużej mierze zależy od robocizny.
  • Podniesienie ścianki kolankowej

Jeżeli Twoje poddasze nieużytkowe okaże się zbyt niskie do adaptacji (według Warunków Technicznych powinno mieć wysokość co najmniej 2,2 m), istnieje możliwość podniesienia ścianki kolankowej. Pamiętaj, że jeśli Twoje fundusze są ograniczone, lepiej traktować to jako ostateczność. Proces ten wymaga bowiem zdjęcia dachu, a po dobudowaniu ścianek często także położenia nowego – bywa, że z pierwotnego niewiele da się odzyskać.

Pozostałe roboty związane z wykonaniem podłóg, wszelkich instalacji itd. to już kwestie, które w przypadku remontu poddasza kosztują podobnie, jak przy innych częściach domu. Dlatego szacuje się je standardowo dla całego budynku.

Adaptacja lub remont poddasza – koszt wstawienia nowych okien

Istotną częścią prac na poddaszu jest zakup i montaż nowych okien dachowych. W procesie adaptacji dekarz musi często usunąć fragment pokrycia dachowego, by wykonać otwór w dachu do zamontowania okna. Z kolei w przypadku remontu i wymiany okien dachowych w istniejącym już dachu cena będzie zależna od sposobu wykonania prac: z zachowaniem wnęki okiennej, z częściowym zachowaniem wnęki okiennej czy z wykonaniem nowej wnęki okiennej, co z punktu widzenia efektywności energetycznej jest najlepszym rozwiązaniem.

Nowe okna VELUX mają doskonałe parametry techniczne i zapewniają korzystny bilans energetyczny budynku. Dzieje się tak ze względu na zastosowanie pakietów 3-szybowych, których niska wartość współczynnika przenikania ciepła pozwala utrzymać optymalny klimat na Twoim poddaszu, a także dzięki ramie izolacyjnej BDX, która zapewnia energooszczędność i trwałość okien.

Pamiętaj, że etap wymiany okien to zawsze świetny moment, aby rozważyć również domontowanie kolejnego okna w zestawie obok siebie w pionie lub poziomie. Zdecyduj się na to rozwiązanie, jeśli tylko masz na nie miejsce – optycznie powiększysz przestrzeń pomieszczenia oraz wpuścisz do niego znacznie więcej światła i świeżego powietrza. Jeśli remontujesz poddasze ze ścianką kolankową, warto zdecydować się na montaż okna dachowego z oknem kolankowym – dzięki takiemu zestawowi przeszklenia mogą sięgać aż do podłogi, a Ty zyskasz wnętrze w pełni otwarte na widoki za oknem.

Nowe okno dachowe Velux
zestawy okien VELUX

Wszystkie rozwiązania VELUX zapewniają komfort użytkowania poddasza na długie lata. A koszty? W przypadku naszych produktów cenę okna dopasowanego do Twoich potrzeb niezbędne dane i dowiedz się, ile zapłacisz. Aby ułatwić sobie także kwestię montażu, postaw na Rekomendowanych Wykonawców VELUX z Twojej okolicy – skorzystaj z naszej opcji znajdź dekarza. Do pełni komfortu na poddaszu brakuje Ci jeszcze wyposażenia okien, które zapewni kontrolę nad ilością promieni słońca wpadających do wnętrza. Najlepiej sprawdzi się połączenie rolet wewnętrznych, które w zależności od rodzaju zaciemnią lub rozproszą mocne światło oraz rolet zewnętrznych, niezastąpionych m.in. jako blokada nadmiaru ciepła. Cenę poszczególnych modeli sprawdzisz w naszym sklepie online.

Wiesz już, co składa się na cenę remontu poddasza oraz jego adaptacji. Czas na kolejny krok w poszerzaniu wiedzy! Przeczytaj nasz artykuł na temat aranżacji poddasza.

Pamiętaj też, że w niektórych przypadkach koszty prac adaptacyjnych można obniżyć dzięki rządowym programom dofinansowania – Czyste Powietrze oraz ulga termomodernizacyjna. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym ebooku Wymiana okien z dofinansowaniem.