Remont domu – kiedy jest wymagane pozwolenie na budowę, a kiedy jej zgłoszenie?

W 2017 roku zgłoszono budowę ponad 90 tysięcy domów (dane Głównego Urzędu Statystycznego), a na podstawie danych z ostatnich kilku lat można stwierdzić, że tendencja do stawiania własnych budynków mieszkalnych wzrasta. Budujemy zatem coraz więcej i coraz chętniej. Przepisy prawa budowlanego jednak dość często się zmieniają, dlatego nie zawsze wiadomo, w jakim przypadku faktycznie jest wymagane pozwolenie na budowę. Spieszymy ze wskazówkami.

Najnowsze zmiany, jakie pojawiły się w przepisach Prawa budowlanego, zostały wprowadzone po to, aby ograniczyć formalności związane z budową. Dzięki temu domy mogą być stawiane szybciej i łatwiej. Uproszczone procedury prawne dotyczą przede wszystkim budowy domu jednorodzinnego wolnostojącego o powierzchni całkowitej do 250 m², którego zakres oddziaływania na tereny sąsiednie mieści się w obrębie działki budowlanej. Warto pamiętać, że w rozumieniu prawa budowa oznacza nie tylko stawianie nowego budynku, ale także rozbudowę czy remont starego.

Architekt VELUX

Porady architekta

Pamiętaj, że jeśli planujesz wprowadzenie zmian w budynku lub zagospodarowanie wspólnego poddasza w domu dwurodzinnym, potrzebujesz zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości.

Szukasz inspiracji aranżacyjnych? Chcesz wprowadzić więcej światła do pomieszczeń na poddaszu?

Pobierz poradnik aranżacyjny VELUX i zainspiruj się do zmiany na lepsze.

Budowa domu – wymaga uzyskania pozwolenia na budowę czy jedynie zgłoszenia budowy?

Budowa domu – wymaga uzyskania pozwolenia na budowę czy jedynie zgłoszenia budowy?

Budowa domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej i bliźniaczej zawsze wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Inaczej jest jednak w przypadku budowy domu wolnostojącego jednorodzinnego, ponieważ obecnie można zdecydować, czy chcemy podążać według procedury uzyskania pozwolenia czy jedynie zgłoszenia budowy. Wówczas jedynym warunkiem jest to, aby budynek mieścił się w całości na terenie, na którym inwestycja została zaprojektowana.


Główną zaletą zgłoszenia budowy jest krótszy okres oczekiwania na zgodę. To architekt w pierwszej kolejności sprawdza wszelkie wymagania dotyczące zabudowy, które określa m.in. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Następnie inwestor zgłasza zamiar rozpoczęcia budowy wraz z niezbędną dokumentacją w wydziale architektoniczno-budowlanym. Należy załączyć 4 jednobrzmiące egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi pozwoleniami, opiniami oraz oświadczeniem o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane.


Poznaj ofertę okien dachowych VELUX.

Remont domu – czy wymiana okien dachowych wymaga pozwoleń?

Według definicji remont domu to inaczej przeprowadzanie w już wybudowanym budynku robót budowlanych, które nie wpływają na zmianę parametrów użytkowych lub technicznych budowli. Przebudowa natomiast może powodować zmianę tych parametrów. Pozwolenie na budowę jest niezbędne w przypadku wykonania jakichkolwiek prac (remontu lub przebudowy) w budynku wpisanym do rejestru zabytków. Przebudowa przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych domów jednorodzinnych również wymaga uzyskania pozwolenia.

Remont domu - czy wymiana okien dachowych wymaga pozwolenia?
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na remont?

Warto wiedzieć, że montaż okien dachowych to przebudowa budynku, natomiast wymiana pokrycia dachu to jedynie remont. Montaż okna dachowego w tym samym miejscu (wymiana na nowe), który nie powoduje zmiany kształtu lub wielkości otworów okiennych, a także zwiększenia obszaru oddziaływania budynku mieszkalnego jednorodzinnego (nie wpływa na teren zabudowy), nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia. Jeśli jednak projekt ingeruje w konstrukcję dachu, niezbędne jest zgłoszenie budowy wraz z wykonanym projektem. Zmiany wymagające zgłoszenia to na przykład:

  • wstawienie okna w nowym miejscu,
  • powiększenie otworu okiennego,
  • wymiana na okno balkonowe;

Jeśli chcesz jeszcze przed zimą wymienić stare, nieszczelne okna na nowe, zapoznaj się z ofertą okien dachowych VELUX i nie zwlekaj z remontem! Wiesz już, że nie potrzeba do tego żadnych formalności. Prace montażowe nie zajmą dużo czasu, a Ty możesz mieć pewność, że rozpoczniesz nowy sezon w ciepłym, suchym i bezpiecznym budynku.