Mieszkanie na poddaszu – jakie okna sprawdzą się najlepiej?

Mieszkanie na poddaszu najczęściej wykorzystujemy do urządzenia sypialni, pokoju dziecka czy łazienki. Dobre oświetlenie poddasza znacząco wpływa na komfort mieszkania. Dlatego ważny jest wybór okien dachowych z odpowiednimi parametrami, które zapewnią ich trwałość i funkcjonalność.

Oświetlenie poddasza – jak uzyskasz najlepszy efekt?

Oświetlenie poddasza – jak uzyskasz najlepszy efekt?

Pokoje na poddaszu mają wyjątkowy klimat. Skosy tworzą charakterystyczny nastrój i dają spore możliwość aranżacji wnętrz. Zanim jednak zaczniesz ustawiać meble i dobierać dodatki do pokoi na poddaszu, zadbaj o właściwą wysokość montażu okna, odpowiednie oświetlenie i wentylację poddasza. Tylko wtedy będziesz mógł czuć się komfortowo w mieszkaniu na poddaszu.

W trakcie planowania wykończenia poddasza pamiętaj o zasadzie, która mówi, że powierzchnia przeszkleń powinna stanowić minimum ⅛ powierzchni podłogi. Architekci stosują się do tych przepisów i zawsze planują odpowiednią ilość okien dachowych na poddaszu użytkowym, dlatego nie rezygnuj z okien, które są już wpisane w projekt. Jeżeli zależy Ci na jeszcze lepszym oświetleniu na poddaszu, możesz zastosować okna dachowe łączone w zestawy. Możliwości są naprawdę duże: połączenie dwóch okien w poziomie, pionie czy dodanie okna kolankowego, które przedłuży okno od podłogi do sufitu.

Aby dobrze oświetlić mieszkanie na poddaszu, ważna jest nie tylko liczba okien, ale także sposób ich rozmieszczenia. Dobre oświetlenie pokoi na poddaszu zależy od:

  • orientacji okien względem stron świata – okna skierowane w stronę południową zapewniają więcej światła i ciepła niż te skierowane na północ. Najlepszą dystrybucję światła zagwarantuje montaż okien po dwóch stronach pomieszczenia. W małych wnętrzach najlepiej, by okno było usytuowane centralnie – wtedy słońce będzie równomiernie oświetlało cały pokój na poddaszu;

  • kąta nachylenia dachu – im mniejszy spadek dachu, tym okno powinno być dłuższe. Najlepiej zamontować okna na wysokości 90 cm nad podłogą.
Aby dobrze oświetlić mieszkanie na poddaszu, ważna jest nie tylko liczba okien, ale także sposób ich rozmieszczenia
Jakie okna na poddasze? Wybierz sposób otwierania okien

Jakie okna na poddasze? Wybierz sposób otwierania okien

Od wysokości ścianki kolankowej zależy nie tylko to, jak urządzisz pokoje na poddaszu, ale przede wszystkim, jaki sposób otwierania okna dachowego wybierzesz.

  • Okna dachowe z górnym otwieraniem – wybierz je, jeśli dolna krawędź Twojego okna ma znaleźć się na wysokości od 80 do 130 cm. W ten sposób łatwo dosięgniesz do klamki. Pod oknem możesz ustawić meble, gdyż nie utrudnią jego otwierania.

  • Okna dachowe z dolnym otwieraniem – możesz je wybrać, jeśli dolna krawędź okna będzie znajdować się 130–150 cm od podłogi. Klamka nie będzie wtedy umieszczona zbyt wysoko i wygodnie otworzysz okno. W tym przypadku lepiej jednak nie ustawiać mebli pod oknem lub tak je ustawić, by mieć dostęp do klamki.

Zobacz wszystkie okna dachowe VELUX.

Dla jeszcze większego komfortu możesz zdecydować się na okna sterowane elektrycznie. To idealne rozwiązanie, gdy okna na poddaszu są zamontowane wysoko. Dobrze sprawdzą się także w kuchni czy łazience, gdzie ważne jest częste wietrzenie pomieszczenia. Takie okna są niezwykle wygodne w użytkowaniu – otwierają się prawie bezgłośnie, można je dowolnie programować, a dzięki czujnikowi deszczu zamykają się, gdy zaczyna padać.  

architekt

Porada architekta

Czy wiesz, że każde okno dachowe VELUX z górnym systemem otwierania możesz przerobić na sterowane elektrycznie? Wystarczy doprowadzić do okna przewód zasilający. Warto zrobić to już na etapie prac montażowych lub przy okazji remontu. Dzięki temu późniejsza instalacja zestawu adaptacyjnego będzie dużo szybsza i prostsza.

Sterowane elektrycznie okna dachowe, markizy i rolety VELUX są kompatybilne z aplikacją VELUX ACTIVE, która zarządza klimatem w Twoim domu. System bazuje na danych z czujników wewnętrznych: mierzy temperaturę, wilgotność powietrza oraz stężenie CO2. Na tej podstawie zamyka lub otwiera okna w pomieszczeniach na poddaszu. Aplikację możesz zainstalować w swoim telefonie z systemem iOS oraz Android lub zsynchronizować z aplikacją Apple HomeKit. System działa w protokole io-homecontrol®, a jego interfejs jest kompatybilny z innymi systemami sterowania domem inteligentnym.

Dowiedz się więcej na temat VELUX ACTIVE.

Sterowane elektrycznie okna dachowe, markizy i rolety VELUX są kompatybilne z aplikacją VELUX ACTIVE
Pokój na poddaszu – na co zwrócić uwagę przy wyborze okna?

Pokój na poddaszu – na co zwrócić uwagę przy wyborze okna?

Zanim wybierzesz okno dachowe, zastanów się, w jakich pokojach na poddaszu będzie zamontowane. W kuchniach lub łazience najlepiej montować okna drewniano-poliuretanowe. Są one pokryte warstwą poliuretanu, który zapewnia całkowitą ochronę przed wnikaniem wilgoci. Zwróć także uwagę, czy okna wyposażone są w wydajne nawiewniki, które umożliwią doprowadzenie świeżego powietrza na poddasze, nawet gdy okno jest zamknięte.

Pamiętaj, by podczas zakupu okna dachowego od razu wybrać odpowiedni kołnierz uszczelniający. To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim gwarancja szczelnego połączenia okna z dachem. Kołnierz dobiera się do rodzaju pokrycia dachowego oraz zależnie od tego, czy okno montowane jest pojedynczo czy w zestawach.

Firma VELUX ma w swojej ofercie kołnierze do wszystkich typów pokrycia dachowego oraz kołnierze do montażu okien w zestawach.

Projekty domów z poddaszem użytkowym – jak zwiększyć powierzchnię użytkową poddasza?

Powierzchnia użytkowa poddasza jest zazwyczaj mniejsza niż powierzchnia podłogi. Mają na to wpływ głównie stropy – im kąt nachylenia dachu jest ostrzejszy, tym przestrzeń użytkowa jest mniejsza. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz zyskać więcej dodatkowej przestrzeni, a Twój pokój na poddaszu więcej światła dziennego.

  • Lukarny dachowe – to zestaw elementów instalacyjnych, który umożliwia montaż okien w atrakcyjne zestawy czterech lub sześciu okien. Takie rozwiązanie wygląda bardzo efektownie i dostarcza znacznie więcej światła niż klasyczna lukarna.


  • Balkony dachowe – to specjalne okno, które po otwarciu przekształca się w balkon. Górne okno otwiera się do kąta 45° i można je zatrzymać w dowolnej pozycji, dolna część ma wybudowane wysuwane barierki.


  • Okno balkonowe – umożliwia wyjście na zewnętrzny taras. Można go zbudować w dachu ze ścianką kolankową i bez. Górną część okna można uchylić do kąta 45º lub zatrzymać w dowolnej pozycji, dolna otwiera się na prawą lub lewą stronę. To wyjątkowe rozwiązanie, które zapewnia bezpośredni kontakt z otoczeniem.

Projekty domów z poddaszem użytkowym – jak zwiększyć powierzchnię użytkową poddasza?

Aby wybrać najlepsze okna dachowe na poddasze użytkowe, pamiętaj o kilku kwestiach: okna mają za zadanie doświetlać pomieszczenie i muszą być umieszczone na odpowiedniej wysokości. Warto je dobierać do ich przeznaczenia oraz do pomieszczeń, w których się znajdą. Odpowiednie okna mogą także zwiększyć przestrzeń użytkową poddasza. Jeśli uwzględnisz te zasady w trakcie zakupów, na pewno znajdziesz dla siebie najlepsze rozwiązania.