Zobacz, jakie okna dachowe sprawdzą się w Twoim domu

Okna dachowe będą Ci służyły przez wiele lat, dlatego ich wybór nie powinien być przypadkowy. To, jakie okna dachowe wybierzesz i w jaki sposób rozmieścisz je na poddaszu, będzie miało ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku, wentylację i doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym. A to wszystko przekłada się na wygodę domowników. Sprawdź, jakie okna dachowe wybrać, by cieszyć się komfortem na poddaszu.

Według raportu „Barometr dobrych domów”, który powstał na zlecenie Grupy VELUX, aż 30% Europejczyków cierpi na sezonową depresję spowodowaną brakiem dostępu do światła dziennego. Dlatego tak ważny jest przemyślany wybór i odpowiednie rozmieszczenie okien dachowych, które doprowadzą do pomieszczenia światło i świeże powietrze. Sprawdź, jakie są rodzaje okien dachowych i na co zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Jakie okna dachowe VELUX wybrać?

Jakie okna dachowe wybrać? Zobacz, od czego to zależy

Zanim wybierzesz okna dachowe, zwróć uwagę na następujące czynniki.

  • Rodzaj i wielkość pomieszczenia – powierzchnia okien powinna stanowić ok 10% powierzchni podłogi w pokoju. Dlatego im większy pokój, tym większa powierzchnia okien niezbędnych do jego doświetlenia. W praktyce wielkość i ilość okien zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć, np. jeśli równomiernie rozłożysz na dachu większą liczbę mniejszych okien, to dadzą nam w sumie więcej światła niż jedno duże okno, mimo tej samej powierzchni szyby.
  • Typ pomieszczenia – np. w łazience czy kuchni warto wybrać okna drewniano-poliuretanowe, które są całkowicie odporne na wilgoć. Dla większego komfortu możesz także zdecydować się na okna elektryczne, które można otwierać i zamykać zdalnie.
  • Kąt nachylenia dachu – umożliwia dobranie rozmiaru okna. Im mniejszy spadek dachu, tym okno powinno być dłuższe. Dzięki temu będziesz miał dobry widok na zewnątrz – zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej.
  • Wysokość ścianki kolankowej – decyduje, na jakiej wysokości okno dachowe zostanie umieszczone, dlatego od niej zależy wybór właściwego sposobu jego otwierania. Okna z górnym otwieraniem warto zamontować, gdy ścianka kolankowa jest dość niska – umożliwi to komfortowe otwieranie okien oraz ustawienie pod nim mebli. Jeżeli jednak wysokość ścianki kolankowej przekracza 130 cm, warto wybrać okna z dolnym systemem otwierania. W tym przypadku lepiej nie ustawiać mebli pod oknem.
  • Planowane usytuowanie okna – jeśli masz wybór, to znacznie korzystniej jest zamontować okno od południa – wówczas w ciągu dnia zdecydowanie lepiej doświetli ono wnętrze. W małych pomieszczeniach najlepszym wyjściem jest usytuowanie okna centralnie, dzięki czemu słońce będzie mogło równomiernie oświetlić cały pokój.
  • Energooszczędność – okna wysokiej jakości będą Ci służyć przez wiele lat. Dlatego warto wybrać okna energooszczędne, które podniosą standard budynku i pomogą Ci zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Nowoczesne okna dachowe VELUX z linii Standard Plus są wyposażone w specjalne pakiety 3-szybowe, dzięki czemu zapewniają skuteczną barierę przed zimnem czy wiatrem z zewnątrz.

Zobacz też: Zapewnij sobie energię słoneczną przez cały rok – dzięki oknom dachowym!

Okno dachowe VELUX - na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Rodzaje okien dachowych VELUX

Rodzaje okien dachowych. Jakie modele okien możesz wybrać?

Przed zakupem okna dachowego zwróć także uwagę na jego model.

  • Okna obrotowe – obracają się w ramie okna o 180°. Są dostępne wersji z górnym lub dolnym otwieraniem.
  • Okna klapowo-obrotowe – można je uchylić do kąta 45° i zatrzymać w dowolnej pozycji. Dzięki nim możesz zyskać panoramiczny widok na okolicę. Mają funkcję obrotu skrzydła o 180º i zasuwkę blokującą, dzięki czemu z łatwością można je umyć.
  • Balkon dachowy–Górna część otwiera się do kąta 45°, zaś dolna z barierkami wysuwa się do przodu i umożliwia Ci wyjście na świeże powietrze niczym klasyczny balkon!

Istnieje także możliwość łączenia okien w zestawy (np. montaż obok siebie dwóch okien o tej samej długości) lub przedłużenia okien za pomocą elementów doświetlających, takich jak okna kolankowe – dzięki temu lepiej doświetlisz wnętrze i zyskasz atrakcyjny widok na okolicę. Do montażu okien w zestawach wykorzystuje się specjalnie kołnierze uszczelniające kombi.


Aby dodatkowo zwiększyć funkcjonalność okien dachowych, po ich zewnętrznej stronie warto zamontować rolety zewnętrzne lub markizy dachowe. W ten sposób będziesz mógł np. regulować temperaturę na poddaszu. Markizy dachowe zmniejszają ogrzewanie słoneczne o 76% i nie przesłaniają widoku na okolicę. Z kolei rolety zewnętrzne poprawiają izolacyjność okien zimą, a latem ograniczają nagrzewanie pomieszczeń aż o 94%!

Jak dopasować sposób otwierania okien do swoich potrzeb?

Dla jeszcze większej wygody możesz zdecydować się na okna sterowane elektrycznie lub solarnie. Dzięki temu rozwiązaniu możesz otwierać i zamykać okna zdalnie, za pomocą klawiatury naściennej. Jeśli masz już okna dachowe VELUX z górnym systemem otwierania, w każdej chwili możesz przerobić je na otwierane elektrycznie – wystarczy jeśli doprowadzisz w okolice okna przewód elektryczny. Warto zrobić to wcześniej – na etapie montażu lub podczas remontu poddasza, dzięki czemu później unikniemy dodatkowych prac, a instalacja zestawu adaptacyjnego do okna (silnika z czujnikiem deszczu, i klawiatury naściennej) będzie dużo szybsza. W przypadku okien solarnych, prace nie będą konieczne – montaż zestawu adaptacyjnego nie wymaga przeprowadzenia przewodów, co jest szczególnie wygodne w przypadku instalacji w już wykończonych wnętrzach.

Otwieranie okien dachowych VELUX
VELUX ACTIVE

Jeśli masz już okna elektryczne lub solarne, możesz wyposażyć je w innowacyjny system VELUX ACTIVE. Dzięki danym z czujników jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia oraz aktualnej pogodzie na zewnątrz, system decyduje, kiedy zamknąć lub otworzyć okna i rolety. Wszystkimi produktami możesz sterować za pomocą aplikacji na telefonie. VELUX ACTIVE działa w systemach iOS oraz Android. Jest kompatybilny z aplikacją Apple HomeKit, oraz platformą do zarządzania domem inteligentnym firmy Apple. System działa w protokole io-homecontrol®, a jego interfejs jest kompatybilny z innymi systemami sterowania domem inteligentnym.


Dachowe okna połaciowe to nie jedyne rozwiązanie na poddasze. Jeśli zdecydowałeś, że zbudujesz dom z dachem płaskim, możesz wybrać okna dachowe przeznaczone właśnie do tego typu budynków. Okna do dachów płaskich będą świetnym sposobem zarówno na doświetlenie pomieszczeń, jak i na doprowadzenie do nich odpowiedniej ilości świeżego powietrza.