Dowiedz się, jak obliczyć powierzchnię użytkową poddasza

Domy z poddaszem użytkowym mają mnóstwo zalet: zajmują na działce mniejszą powierzchnię niż budynek parterowy, gwarantują dodatkową przestrzeń dla rodziny, a także dobrze wpisują się w krajobraz. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na ich budowę. Chcesz wybrać projekt do budowy lub adaptacji, który będzie odpowiedni dla Twojej rodziny? Najpierw oceń, ile wygodnej przestrzeni do życia potrzebujesz. Dowiedz się, jak liczyć powierzchnię użytkową na poddaszu.


Z tekstu dowiesz się:

  • jak liczyć powierzchnię użytkową poddasza oraz powierzchnię netto,
  • jak liczyć powierzchnię użytkową przy skosach według przepisów budowlanych i norm,

 

  • jaka wysokość ścianki kolankowej gwarantuje komfort na poddaszu,
  • dlaczego warto wybrać okna kolankowe lub zestawy okien do doświetlenia poddasza.

Liczba skosów, wysokość ścianki kolankowej oraz kąt nachylenia dachu – to te czynniki potrzebne Ci będą do obliczania powierzchni użytkowej na poddaszu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co jeszcze warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac budowlanych lub adaptacyjnych.

Okna dachowe Velux na poddaszu

Powierzchnia poddasza – użytkowa i netto

Żebyś dokładnie wiedział, co tak naprawdę obliczasz przed budową domu lub remontem poddasza, warto najpierw rozgraniczyć dwa pojęcia: powierzchnia użytkowa i powierzchnia netto. To bardzo istotne, ponieważ wyniki nie będą takie same – powierzchnia netto poddasza jest większa od sumy powierzchni użytkowych poszczególnych pokojów.

Powierzchnia użytkowa poddasza dotyczy pomieszczeń, które służą do zaspokajania potrzeb związanych bezpośrednio z przeznaczeniem budynku na wszystkich kondygnacjach. Składa się z powierzchni podstawowej (pokoje dzienne, sypialnie) i pomocniczej (kuchnie, spiżarnie, łazienki, korytarze, klatki schodowe, pralnie, pomieszczania gospodarcze). Do powierzchni użytkowej nie wlicza się natomiast garaży, pomieszczeń technicznych, kotłowni, nieużytkowych strychów, poddaszy do późniejszej adaptacji na cele mieszkalne, ogrodów zimowych i składzików ogrodowych znajdujących się poza budynkiem.

Powierzchnia netto to natomiast powierzchnia wewnętrzna budynku ograniczona przez elementy konstrukcyjne zamykające pomieszczenia. Zalicza się do niej elementy nadające się do demontażu, takie jak ścianki działowe, kanały oraz elementy zewnętrzne: balkony, loggie, podcienie. Nie wlicza się ścian konstrukcyjnych, strychów nieużytkowych, antresoli.

Powierzchnia użytkowa poddasza – normy budowlane

Powierzchnia poddasza może być liczona na dwa sposoby – według normy PN ISO 9836 i PN-070 B-02365. Pierwsza z opisanych poniżej norm jest nowsza i bardziej aktualna, jednak w użyciu wciąż jest też starsza (PN-70/B-02365). Dlatego miej na uwadze to, że obliczenie powierzchni użytkowej poddasza różnymi metodami zazwyczaj da inne wyniki. Jest to istotne zwłaszcza w kwestiach podatkowych, a także w kontekście wysokości ewentualnego kredytu, o który starasz się w banku.

1. Norma PN ISO 9836 z 1997 r.

To nowsza norma, która zakłada, że powierzchnię poddasza liczy się w całości. Pomiaru powinieneś dokonać na poziomie posadzki, w świetle przegród ograniczających, które są w stanie całkowicie wykończonym. Według tej zasady powierzchnię poddasza:

  • przy wysokości od 1,9 m liczy się w 100%,
  • przy wysokości poniżej 1,9 m zalicza się wyłącznie do powierzchni pomocniczej.

    2. Norma PN-070 B-02365

 Zgodnie z tą starszą normą powierzchnię poddasza oblicza się zależnie od wysokości:

  • powyżej 2,20 m liczy się w 100%,
  • od 1,40 m do 2,20 m liczy się w 50%,
  • poniżej 1,4 m nie wlicza się.
Projekt poddasza
Okna dachowe Velux na poddaszu

Liczenie powierzchni użytkowej poddasza – co wziąć pod uwagę?

Powierzchnia użytkowa niższych kondygnacji i poddasza zwykle nie jest taka sama. Do powierzchni użytkowej na żadnej kondygnacji nie zalicza się przejść i wnęk w ścianach, drzwi i okien. Natomiast największy wpływ na obliczanie powierzchni użytkowej konkretnie na poddaszu mają:

  • liczba skosów i kąt nachylenia dachu – im wyższy kąt nachylenia dachu Twojego domu, tym więcej komfortowej przestrzeni mieszkalnej zyskujesz,
  • wysokość ścianki kolankowej – im jest ona wyższa, tym więcej komfortowej przestrzeni powstanie pod skosami.

Wysokość ścianki kolankowej a powierzchnia poddasza i komfort życia

Domy z poddaszem nieużytkowym najczęściej przewidują ściankę kolankową o wysokości ok. 70 cm. Jeżeli jednak planujesz adaptację lub budowę z przeznaczeniem na pomieszczenia mieszkalne, zaprojektuj wyższą ściankę. Powinna ona mieć przynajmniej 90-100 cm (z uwzględnieniem wieńca i murłaty), ponieważ taka wysokość gwarantuje:

  • dużą powierzchnię użytkową – na poddaszu z łatwością urządzisz sypialnię, kuchnię czy salon,
  • duże możliwości aranżacyjne – meble ustawisz dokładnie tak, jak chcesz – bez obaw, że nic nie zmieści się pod skosami,
  • możliwość wstawienia okna kolankowego – a co za tym idzie, lepszego oświetlenia na poddaszu.

Jeśli ścianka kolankowa będzie niższa, powierzchnię pod skosami będzie trudniej zagospodarować. Przeczytaj także tekst na temat aranżacji salonu na poddaszu.

Okna kolankowe – idealnie oświetlona powierzchnia poddasza

Ściankę kolankową na Twoim poddaszu możesz również wykorzystać do zamontowania okien kolankowych połączonych z oknami dachowymi VELUX. To idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na dużej powierzchni przeszkleń. Mogą one sięgać aż do podłogi i więcej światła i otworzysz swoją domową przestrzeń na widoki za oknem. Jeśli masz sporo miejsca w dachu, rozważ też połączenie okien w zestawy.

Oczywiście Ty nie musisz się martwić o kwestie techniczne – znajdź dekarza rekomendowanego przez nas, który pracuje w Twojej okolicy.

 

Aranżacja poddasza to wyzwanie, które warto podjąć. Skorzystaj z naszego poradnika, postaw na okna VELUX i ciesz się funkcjonalną przestrzenią pełną słońca!

Okna dachowe Velux na poddaszu