Ekipa budowlana – na co zwrócić uwagę przy wyborze fachowców?

Czy wiesz, że nie jesteś w stanie dopilnować każdej kwestii związanej z budową domu? O ile w przypadku załatwiania formalności i dokumentacji jesteś niezbędny, o tyle sama budowa prawdopodobnie wykracza już poza Twoje kompetencje. Dlatego tak ważne jest, żebyś… w odpowiednim momencie oddał stery komuś innemu –  wybranej ekipie budowlanej. Jakkolwiek by na to spojrzeć, sam prawdopodobnie nie wylejesz fundamentów, nie zamontujesz okien i nie wykonasz różnych instalacji. Ekipa budowlana z doświadczeniem i pod wodzą godnego zaufania kierownika budowy to bardzo ważny element całego planu. Podpowiadamy, jak szukać ekipy budowlanej!
Ekipa budowlana na budowie

Złote rady dotyczące szukania ekipy budowlanej zawsze brzmią mniej więcej tak: „Pamiętaj, żeby znaleźć dobrych fachowców”. I tyle. Rzadko kto precyzuje, jaki ten dobry fachowiec ma być. A wbrew pozorom ukonkretnienie tego pojęcia wcale nie jest trudne. Dobry fachowiec czy dobra ekipa budowlana charakteryzują się m.in.:

  • wysokimi kwalifikacjami potwierdzonymi przez wykształcenie, kursy czy certyfikaty,
  • doświadczeniem,
  • terminowością,
  • łatwością w nawiązywaniu kontaktów.

Jak szukać ekipy budowlanej?

Dobrze, żeby ekipa budowlana była sprawdzona, polecona przez kogoś, komu ufasz. Dzięki temu budowa domu jednorodzinnego nie będzie drogą przez mękę! Dlatego podpowiadamy, jak w kilku krokach szukać ekipy budowlanej:

  1. znajdź kilka ekip i porównaj je ze sobą,
  2. kieruj się poleceniami znajomych,
  3. osobiście sprawdź kilka realizacji wybranej ekipy,
  4. poproś o akceptację projektu i wycenę harmonogramu prac,
  5. potwierdź posiadanie niezbędnego sprzętu i kwalifikacji.

Ekipy budowlane znajdziesz oczywiście w internecie. Ale zacznij od szukania ich przez znajomych, którzy budowę mają już za sobą. Możesz też zapytać architekta, z którym współpracujesz, czy nie ma do polecenia ekipy remontowo-budowlanej. Każdego wykonawcę sprawdź także w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Ekipa budowlana – jak porównać oferty?

Jak podjąć ostateczną decyzję, gdy znajdziesz już kilka interesujących Cię ekip firm budowlanych? Nie ma tu lepszego sposobu niż kontakt z każdą z nich i porównanie ofert pod względem wyceny i terminu realizacji. Takie porównanie powinno się opierać na podziale na koszty robocizny, a także materiałów i sprzętu dla każdego etapu budowy.

Dodatkowo poproś o określenie, czy wpisane w ofertę wynagrodzenie jest kosztorysowe, czy ryczałtowe, bo w obu tych przypadkach finalna cena może się znacznie między sobą różnić.

Ważne jest również, żebyś nie decydował się z góry na najtańszą ofertę. Przeanalizuj to, z czego wynikają różnice w cenie, porozmawiaj drugi raz z firmami budowlanymi i dopiero wtedy podejmij decyzję.

Kobiety rozmawiają o wyborze ekipy budowlanej
Kierownik budowy kontroluje prace ekipy budowlanej

Czy ekipa budowlana to to samo co ekipa wykończeniowa?

Może tak być, ale nie musi. Jeśli znajdziesz ekipę budowlaną, która specjalizuje się tylko w ciężkich pracach, raczej nie zlecisz jej malowania. Wtedy będziesz dodatkowo potrzebować ekipy wykończeniowej. Równie dobrze możesz od razu szukać ekipy remontowo-budowlanej, która w swojej ofercie będzie miała prawdopodobnie wszystkie prace związane z budowaniem i wykańczaniem domu.

Pamiętaj – duże ekipy budowlane często proponują kompleksowe zajęcie się budową, co sprawia, że czuwają nad każdym etapem prac, od początku do samego końca.

Przeczytaj także: Etapy budowy domu krok po roku

Kierownik budowy w ekipie budowlanej – do czego go potrzebujesz?

Kierownik budowy uczestniczy w całym procesie budowlanym i zarządza kolejnymi pracami na terenie budowy oraz nadzoruje ekipą remontowo-budowlaną.

Do jego obowiązków należy m.in:

  • odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy,
  • prowadzenie dokumentacji budowy,
  • sprawdzanie, czy budowa przebiega zgodnie z projektem oraz harmonogramem,
  • zorganizowanie budowy i kierowanie nią w sposób zgodny z projektem, decyzją o pozwoleniu na budowę, a także wszystkimi obowiązującymi przepisami,
  • wstrzymanie robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia oraz zawiadomienie o tym właściwego organu,
  • realizacja zaleceń wpisanych do dziennika budowy oraz uzupełnianie samego dziennika,
  • zgłaszanie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru wykonanych robót – szczególnie takich, które w trakcie dalszych prac ulegną zakryciu, jak np. izolacje przeciwwilgociowe fundamentów,
  • przygotowanie dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego,
  • zgłoszenie obiektu budowlanego do odbioru odpowiednim wpisem do dziennika budowy.

W skrócie – potrzebujesz kierownika budowy nie tylko do tego, żeby w ogóle dostać pozwolenie na budowę, ale także do tego, żeby budowa zakończyła się sukcesem. Kierownik budowy jest Twoją prawą ręką, dlatego musi to być człowiek, któremu będziesz mógł zaufać.

Przeczytaj także: Budowa domu – formalności, które musisz załatwić

Pokój, w którym inwestor porównuje oferty ekipy budowlanej
Para porównuje oferty od kilku ekip budowlanych

Co powinna zawierać umowa z ekipą budowlaną?

Wybrałeś ekipę z polecenia znajomych? A może znalazłeś ją w internecie i przekonali Cię swoimi realizacjami oraz wyceną? Tak naprawdę w kwestii umowy nie ma znaczenia, z kim współpracujesz. Zawsze – nawet jeśli wybrałeś kogoś, kogo znasz – musisz jasno i konkretnie określić zasady współpracy, a następnie spisać umowę z firmą budowlaną.

W umowie z ekipą budowlaną:

  • domagaj się określenia dat rozpoczęcia i zakończenia prac,
  • wpisz wszystkie słowne ustalenia do umowy wraz z datami w harmonogramie,
  • spisz wyliczenia kosztów materiałów do umowy,
  • ustal szczegółowe kary umowne za niewywiązanie się z umowy lub opóźnienie w realizacji.

Umowa z ekipą budowlaną jest Twoim narzędziem do kontrolowania prac i egzekwowania konkretnych wyników.

Od czego zależy cennik ekipy budowlanej?

Zastanawiasz się, ile bierze firma za wybudowanie domu? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ cennik ekipy budowlanej zależy na przykład od:

  • wielkości domu i stopnia skomplikowania projektu (im większy i bardziej skomplikowany, tym wyższa wycena),
  • technologii budowy (np. w przypadku domów murowanych oferty będą najniższe),
  • od tego, czy pracujemy z jedną ekipą, czy z kilkoma (w pierwszym przypadku możesz negocjować zniżkę),
  • regionu budowy (w dużych miastach może być drożej).

Cennik ekipy budowlanej wzrasta również z każdym certyfikatem, którym mogą się pochwalić pracownicy, oraz po prostu od wielkości firmy budowlanej, którą wybrałeś.

Przeczytaj także:

Od czego zależy cennik ekipy budowlanej?

Czy żmudny proces szukania powinien Cię zniechęcać do wyboru doświadczonej i wykwalifikowanej ekipy budowlano-remontowej? Ależ skąd! Pamiętaj, że wybór firmy to podstawa! Ci ludzie wybudują Twój wymarzony dom, a przecież chcesz, by służył Ci przez lata. Dlatego podejdź do tego z pomysłem. Omówione w tekście kolejne punkty to dobry start do poszukiwań i rozmów z ekipą budowlaną.