Jak obniżyć opłaty za prąd w nowoczesnym domu?

Opłaty za prąd pochłaniają znaczną część budżetu domowego. Duża część zużywanej energii wynika z potrzeby utrzymania optymalnej temperatury we wnętrzach. Stałym punktem zapotrzebowania na energię jest też sztuczne oświetlenie, które w wielu przypadkach mogłoby być zastąpione światłem naturalnym. Aby zmniejszyć wysokie rachunki za prąd, powinniśmy pomyśleć o tym już na etapie budowy domu.

Jak obniżyć opłaty za prąd w nowoczesnym domu?

Nowoczesne budownictwo sprzyja oszczędzaniu energii. Zwrot ku dużym przeszkleniom i postęp technologiczny sprawiły, że w obecnej ofercie stolarki okiennej znajdziemy produkty o wysokiej termoizolacyjności, a które jednocześnie zapewniają wysoki stopień pozyskania energii słonecznej i gwarantują korzystny bilans energetyczny. Dodatkowo możemy zdecydować się na przesłony, które zimą poprawiają izolacyjność okna, a latem chronią wnętrza przed nagrzewaniem, dzięki czemu nie musimy zużywać prądu na klimatyzację. Warto także zdecydować się na inteligentne rozwiązania, które wykonują za nas czynności optymalizujące zużycie energii w naszym domu.

Okna sprzyjające oszczędzaniu energii

Światło dzienne powinno być podstawowym źródłem oświetlenia wnętrz w ciągu dnia. Zastępując klasyczną żarówkę nie tylko zmniejsza zużycie energii na oświetlenie, ale też pozytywnie wpływa na bilans energetyczny budynku. Jednak poza wielkością przeszkleń, niezwykle istotnym czynnikiem jest dobór odpowiednich okien i ich rozmieszczenie. Powierzchnia dachu jest najefektywniejszą przestrzenią do doprowadzenia światła do wnętrz i doświetlenia pomieszczeń. Okna dachowe mogą przepuszczać nawet do 2 razy więcej światła niż pionowe umieszczone w ścianie szczytowej. Można je montować w różnych miejscach dachu, pojedynczo lub w zestawach uzyskując bardzo duże przeszklone powierzchnie. Instaluje się je zarówno na dachach spadzistych (o kącie nachylenia od 15 do 90°), jak i płaskich. Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, okna dachowe warto łączyć z oknami kolankowymi. Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są dolne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okna dachowe.

Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę na jego usytuowanie względem stron świata. Duże przeszklenia powinny znaleźć się od strony południowej tak, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną do ogrzania i oświetlenia wnętrz. Pokoje od południa będą nasłonecznione przez większą część dnia – można w nich zaplanować salon lub jadalnię. Do pomieszczeń od wschodu mocne światło wpada rano, dlatego w tych wnętrzach najlepiej urządzić sypialnię, by słońce budziło nas o poranku. Od strony północnej, która jest najsłabiej oświetlona, najlepiej zaplanować pomieszczenia, w których dostęp promieni słonecznych nie jest kluczowy np. pomieszczenia gospodarcze.

Nowoczesny dom - jak obniżyć ołaty za prąd

Zdjęcie: Adam Mørk

Nowoczesny dom - jak obniżyć ołaty za prąd
Zdjęcie: Ruedi Walti

Jeśli zależy nam na korzystnym bilansie energetycznym powinniśmy wybierać rozwiązania o wysokiej termoizolacyjności i jednocześnie gwarantujące pozyskiwanie energii słonecznej, które pomogą nam obniżyć rachunki za prąd. W segmencie stolarki okiennej takim rozwiązaniem są trzyszybowe okna dachowe wykonane w specjalnej konstrukcji ThermoTechnologyTM. Takie okna mają bardzo dobry współczynnik przenikalności cieplnej Uw równy 1.1 (W/m2K) i już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach, które wchodzą w życie w 2021 roku.  Wyposażone są w specjalny pakiet trzyszybowy i dodatkową uszczelkę, która chroni przed chłodem i stratami ciepła. Na ich energooszczędność ma także wpływ konstrukcja szyby, która zapewnia wysoki stopień pozyskania cieplnej energii słonecznej mierzony współczynnikiem przepuszczalności energii całkowitej (g=0,55).

Jeśli zależy nam na obniżeniu rachunków za prąd wybierajmy rozwiązania, które zagwarantują nam szczelne połączenie okna z dachem, zapobiegające tworzeniu mostków termicznych. W tym celu warto skorzystać z gotowych rozwiązań izolacyjnych np. systemu ciepłego montażu VELUX BDX, który wraz z paraizolacją BBX chroni przed stratami ciepła i umożliwia prawidłowe połączenie okna z dachem.

Jak zadbać o komfort termiczny bez opłat za prąd?

Istotnym elementem wpływającym na komfort termiczny wnętrz są osłony zewnętrzne. Latem naturalnymi sposobami ochrony przed słońcem są rolety zewnętrzne lub markizy na okna dachowe, które zatrzymują promienie słoneczne, zanim dotrą one do szyby, skutecznie minimalizując ilość wpadającego ciepła do pomieszczenia. Pozwalają one nawet na całkowitą redukcję zużycia energii na klimatyzację. Z rolet zewnętrznych będziemy korzystać także zimą, gdyż poprawiają one izolacyjność okna dbając o komfort termiczny na poddaszu domowników.

Nawyki a wysokie rachunki za prąd

Energooszczędność domu zależy także od naszych nawyków, dlatego warto korzystać z rozwiązań, które zwolnią nas z obowiązku pamiętania o czynnościach redukujących zużycie energii. Montaż zarówno okien dachowych, jak i rolet przyniesie oczekiwane korzyści, jeśli będziemy z nich aktywnie korzystać. Zimą, gdy w ciągu dnia chcemy pozyskać jak najwięcej energii cieplnej ze słońca, zostawiajmy osłony zewnętrzne podniesione. Latem przeciwnie – wychodząc z domu opuszczajmy je, by zapobiegać przegrzaniu wnętrza. Inna zasada obowiązuje nocą - zimą chronimy się przed utratą ciepła, więc opuszczamy rolety, zaś latem podnosimy je, by skorzystać z różnicy temperatur i w naturalny sposób przewietrzyć i ochłodzić pomieszczenie. Na ogół żyjemy jednak w pośpiechu i często zapominamy o wietrzeniu i kontroli klimatu w pomieszczeniach. W takim przypadku warto rozważyć zautomatyzowanie procesu zamykania i otwierania okien dachowych i rolet.

Nowoczesny dom - jak obniżyć wysokie rachunki za prąd - sterowanie oknami dachowymi
Nowoczesny dom - jak obniżyć wysokie rachunki za prąd - sterowanie oknami dachowymi

W roletach elektrycznych i solarnych udogodnieniem w użytkowaniu sprzyjającym redukcji opłat za prąd jest możliwość połączenia ich systemem VELUX ACTIVE, który umożliwia zdalne zamykanie i otwieranie okien dachowych i rolet za pomocą aplikacji w telefonie niezależnie od tego, gdzie jesteśmy i co robimy. System może samodzielnie dbać o optymalne warunki w domu, gdyż stale monitoruje temperaturę, wilgotność powietrza i stężenie CO2 w domu za pomocą czujników wewnętrznych. Jeśli w Twoim domu zacznie robić się zbyt ciepło lub zbyt zimno, zanim poczujesz wilgoć lub nieprzyjemny zapach, system może samodzielnie zdecydować czy otworzyć okna. System bazuje także na aktualnej prognozie pogody, dzięki czemu chroni pomieszczenia przed przegrzaniem, samodzielnie opuszczając rolety lub markizy, gdy otrzyma informację z najbliższej stacji pogodowej o zbliżającej się fali gorąca. Z kolei, gdy przewidywane będą opady, automatycznie zamknie okna.

Darmowa energia ze słońca

Rozwój stolarki okiennej sprawił, że obecnie możemy zdecydować się na okna i rolety zasilane solarnie. Dostępne są produkty z wbudowanym silnikiem VELUX INTEGRA®, ale silnik solarny, zasilany darmową energią słoneczną, można zamontować też w łatwy sposób na oknach otwieranych od góry w każdym momencie, nawet po urządzeniu wnętrz. Solar z wbudowanym ogniwem automatycznie ładuje akumulator zasilający okno. W przypadku okien znajduje się on na zewnętrznej części aluminiowego oblachowania. W pełni naładowana bateria wystarcza na 100 cykli zamykania i otwierania. Do podgrzewania panelu solarnego wykorzystywana jest minimalna ilość energii, więc nawet w trakcie opadów śniegu bateria będzie działała. Dodatkowo produkty solarne VELUX mają wbudowany czujnik deszczu. Dzięki temu system samodzielnie zamknie okno, gdy spadnie pierwsza kropla deszczu.