Dom energooszczędny - czy warto? Sprawdź projekty!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile energii będzie zużywał Twój nowy dom? Ogrzewanie, wentylacja i urządzenia AGD i RTV? Szacuje się, że budynki w Europie pochłaniają obecnie aż 40% całkowitego zużycia energii, z czego najwięcej energii przeznaczone jest na ogrzewanie. Aby ograniczyć to zużycie, konieczne jest zastosowanie energooszczędnych rozwiązań już w trakcie budowy domu. Poza oczywistymi korzyściami dla portfela, projekty energooszczędne zapewniają także komfort mieszkańcom, dbając o ich zdrowie i dobre samopoczucie. Przeczytaj tekst i poznaj rozwiązania zwiększające energooszczędność budynku.
Dom energooszczędny - czy warto?

Domy energooszczędne – usytuowanie względem stron świata

Projekty domów energooszczędnych charakteryzują się prostą, zwartą bryłą o nieskomplikowanych dachach, bez przybudówek czy wykuszy. Taka forma projektu zapewnia najkorzystniejszy stosunek kubatury, czyli objętości budynku do powierzchni ścian zewnętrznych. Wszystkie dodatkowe elementy sprzyjają ucieczce ciepła i powstawaniu mostków termicznych. Coraz bardziej popularne są projekty domów energooszczędnych z poddaszem użytkowym, które pozwala wyodrębnić dwie strefy – wspólną na parterze i prywatną pod skosami. Ich charakterystyczną cechą jest nie tylko zastosowanie nowoczesnych instalacji, minimalizujących zużycie energii, ale także przemyślany projekt, uwzględniający usytuowanie okien dachowych względem stron świata, tak by czerpał jak najwięcej energii ze słońca. Odpowiednie rozmieszczenie stolarki jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku, doświetlenia pomieszczeń światłem dziennym i wentylacji.

Inwestorzy często postrzegają okna dachowe jako miejsca strat ciepła. Tymczasem dobrej jakości okna są ważnym elementem energooszczędnego domu i gwarancją niższych rachunków. To właśnie okna zapewniają darmowy zysk ciepła z energii słonecznej -  w ciągu roku, do wnętrza domu dociera przez nie więcej ciepła, niż ucieka. To zjawisko opisuje tzw. bilans energetyczny okien, czyli ilość ciepła pozyskanego przez okno pomniejszona o jego straty. Ujemny bilans oznacza, że budynek zbytnio się wychładza i trzeba dostarczać mu więcej energii. Z kolei pozytywny bilans jest miarą efektywności energetycznej domu, gdyż im większe będą zyski energii, tym mniej tradycyjnych źródeł ogrzewania musimy wykorzystywać, by zapewnić właściwą temperaturę w domu.

Dom energooszczędny - czy warto?
Dom energooszczędny - czy warto?
Photo: Adam Mørk

Dlatego w domu energooszczędnym tak ważna jest kontrola i utrzymanie właściwego bilansu energetycznego, który pozwoli osiągnąć stałą, przyjemną temperaturę w pomieszczeniach przez cały rok. Aby było to możliwe, niezbędne jest odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń i zaplanowanie układu okien. Duże przeszklenia powinny znaleźć się do strony południowej, z kolei od północy można ograniczyć ilość okien. Pokoje od południa będą nasłonecznione przez większą część dnia – tutaj można zaplanować salon lub jadalnię. Do pomieszczeń od wschodu mocne światło wpada rano, dlatego w tych wnętrzach najlepiej urządzić sypialnię, by słońce budziło nas o poranku. Od strony północnej, która jest najsłabiej oświetlona, najlepiej zaplanować pomieszczenia gospodarcze, garderobę, garaż czy schowki.

Energooszczędny dom – komfortowa temperatura o każdej porze roku

W domu energooszczędnym musimy zadbać także o rozwiązania pozwalające regulować ilość ciepła i światła, które wpadają do budynku w ciągu dnia. Z tym zdaniem najlepiej poradzą sobie odpowiednio dobrane rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Uniwersalnym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne VELUX, które sprawdzą się o każdej porze roku – redukują ilość wpadającego ciepła aż o 94 proc., zimą poprawiają izolacyjność okna nawet o 17 proc. Bardzo wygodne w użytkowaniu są siatkowane markizy zewnętrzne VELUX, które zatrzymują ciepło zanim przedostanie się do wnętrza przez szybę. W ten sposób redukują ilość ciepła nawet o 76%.  Rolety wewnętrzne będą doskonałym uzupełnieniem ochrony przed słońcem. Do wyboru mamy zaciemniające, plisowane czy dekoracyjne. W przypadku oryginalnych rolet wewnętrznych VELUX, to ile światła przepuszcza roleta zależy od jakości tkaniny, a nie od jej koloru. Możemy więc wybrać roletę zaciemniającą w ulubionym kolorze i dopasować ją do stylizacji wnętrza.

Markizy na okna dachowe VELUX
Rolety zaciemniające VELUX

Dom energooszczędny – okna dachowe

Projekty domów energooszczędnych z poddaszem uwzględniają zastosowanie wysokiej jakości okien połaciowych, które pozwalają zmniejszyć rachunki i jednocześnie podnieść standard domu np. trzyszybowych okien dachowych VELUX, które mają bardzo dobry współczynnik przenikalności cieplnej Uw równy 1.1 (W/m2K). Wyposażone są w specjalny pakiet trzyszybowy i dodatkową uszczelkę, która chroni przed chłodem i stratami ciepła, a także zapewnia wyższą dźwiękochłonność. Na ich komfort i energooszczędność ma także wpływ konstrukcja szyby, która zapewnia  wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia (współczynnik przepuszczalności energii całkowitej g = 0,55).

Pamiętajmy, że okna powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb, wysokości montażu i przeznaczenia pomieszczenia. Do wyboru mamy okna drewniane lub drewniano-poliuretanowe, która są białe i w pełni odporne na wilgoć. Możemy także wybrać system otwierania: uchwyt w górnej części skrzydła, klamkę na dole lub – dla jeszcze większego komfortu – zdecydować się na okna sterowane elektrycznie lub solarnie.

Liczba, rozmieszczenie oraz rozmiar okien w energooszczędnym domu będą wpływać w przyszłości na nasz komfort. Zgodnie z przepisami powierzchnia szyby powinna stanowić 1/8 powierzchni podłogi pokoju, jednak w projektach domów energooszczędnych proponuje się łączenie okien w zestawy i dużo większe przeszklenia, sięgające nawet 30-40 % powierzchni podłogi. Takie rozwiązania nie tylko wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale przede wszystkim wpływają na lepsze doświetlanie wnętrza, zapewniając kontakt z otoczeniem i znakomity widok na zewnątrz. Bardzo efektownie wyglądają przeszklenia przedłużone nawet do samej podłogi za pomocą okien kolankowych. Decydując się na takie rozwiązania należy pamiętać o dwóch zasadach: w poziomie łączmy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Natomiast w pionie łączymy okna o tej samej szerokości – jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, mogą być one różnej długości.

Dom energooszczędny - zestawy okien dachowych VELUX
Dom energooszczędny - zestawy okien dachowych VELUX

Bez względu na to jakie rozwiązanie wybierzemy, w domu energooszczędnym zadbajmy o prawidłowy i ciepły montaż okien dachowych. Od niego zależy, czy okno będzie szczelnie połączone z dachem i odpowiednio ocieplone. Zadbajmy o wysokiej jakości, kompleksowy system montażu: kołnierz uszczelniający, dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego oraz produkty izolacyjne. Warto korzystać z gotowych rozwiązań izolacyjnych np.  systemu ciepłego montażu VELUX BDX wraz z paroizolacją BBX, które zapewniają szczelne połączenie okna z dachem i ochronę przed stratami ciepła.

Energooszczędne domy - inwestycja w zdrowie

Domy energooszczędne zyskują coraz więcej zwolenników. Z jednej strony to wynik dostępności wysokiej jakości, nowoczesnych materiałów, z drugiej rosnąca świadomość ekologiczna inwestorów. Decydując się na budowę energooszczędnego domu, zużywającego minimalne ilości energii, mamy możliwość wpływu na zracjonalizowanie jej zużycia i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Co więcej, zastosowanie energooszczędnych rozwiązań to nie tylko troska o własny portfel, ale również o zdrowie. W domu energooszczędnym panuje korzystny klimat wewnętrzny, co przekłada się na komfort i samopoczucie mieszkańców. Dostęp do światła dziennego, świeżego powietrza, a także zapewnienie kontaktu z otoczeniem sprawiają, że  energooszczędne domy pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.