Dom pod miastem czy mieszkanie w mieście? Dobierz projekt i wyposażenie do lokalizacji

Budowa domu na wsi czy mieszkanie w mieście? Przypomina to konflikt tragiczny, bo może się wydawać, że nie ma dobrej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Jeśli jednak stoisz przed tym wyborem i musisz szybko podjąć decyzję, czy wybrać dom pod miastem, czy mieszkanie, to przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągawkę w tym temacie, ale pamiętaj – ostateczny wybór i tak należy do Ciebie!
Wybór przyszłego miejsca zamieszkania jest trudny. W końcu przyszłość skrywa przed Tobą jeszcze wiele niespodzianek, więc jak tu zyskać pewność, że to właśnie z tą lokalizacją chcesz związać się na dłużej? Na szczęście tę decyzję – jak każdą inną – można podjąć na podstawie wielu konkretnych przesłanek. I wtedy Twój nowy dom jest niemal na wyciągnięcie ręki! Pamiętaj: wybór lokalizacji często wynika z tego, jak postrzegasz swoją przyszłość, co jest dla Ciebie ważne. Dlatego chcemy Ci pokazać, jak rozstrzygnąć tę kwestię.
Dom w mieście

Zalety mieszkania w mieście – poznaj najważniejsze z nich

Dom na wsi czy mieszkanie w mieście? Zacznij od zapoznania się z zaletami obu tych lokalizacji. Zaczniemy od plusów mieszkania w mieście. Należą do nich:

 • Większy wybór lokalizacji – nie tylko w kontekście wielu miast, ale także wielu dzielnic. Możesz wybrać miejsce, które najbardziej odpowiada Ci swoim charakterem. W miastach jest też wiele nowych inwestycji, a i tak wciąż powstają nowe. Masz w czym wybierać.
 • Więcej miejsc pracy – to ważny aspekt, jeśli przy okazji budowy domu masz zamiar w ogóle zmienić swoje życie i stawić czoła nowym wyzwaniom. W mieście na pewno znajdziesz ich więcej.
 • Różnorodność sklepów–oraz ich dostępność praktycznie zawsze wtedy, kiedy czegoś Ci zabraknie. To duże udogodnienie na co dzień. Zwłaszcza gdy nie masz czasu na planowanie dużych zakupów.
 • Lepsza komunikacja – środki transportu publicznego jeżdżące co kilka czy kilkanaście minut, dworce autobusowe i kolejowe. W mieście dużo prościej wsiąść do pociągu byle jakiego. To świetnie rozwiązanie dla tych, którzy kochają podróże. Lub tych, którzy z jakiegoś powodu wciąż nie mają prawa jazdy.

Jakie są wady życia w mieście?

A co z minusami mieszkania w mieście? Na liście wad mieszkania w mieście na pewno znalazły by się trzy poniższe punkty:

 • hałas,
 • dużo sąsiadów,
 • mało prywatności.

Są oczywiście osoby, które kochają życie w mieście, jego dynamikę oraz duże zaludnienie. To ma swoje zalety. Jeśli jednak nie należysz do tej grupy – wtedy mieszkanie w mieście zamiast sprawiać Ci przyjemność, będzie wpływać na Ciebie negatywnie. A chyba nie w to chcesz inwestować czas, pieniądze i energię.

Przeczytaj także:

Dziewczyna ciesząca się zaletami mieszkania w mieście
Dom w mieście

Dom pod miastem – zalety tej lokalizacji

Dobrze, skoro już wiesz, z czym wiąże się mieszkanie w mieście, to przejdźmy do opisu zalet mieszkania poza miastem. Do przeprowadzki pod miasto czy na wieś na pewno przekonują:

 • Dużo zieleni – ogromne pola, naturalne kolory zieleni i brązu – to wszystko zyskasz, jeśli zdecydujesz się na dom pod miastem lub na wsi.
 • Spokój – wynika on przede wszystkim z zupełnie innego tempa życia na wsi. Tam codzienność po prostu toczy się wolniej i bardziej w zgodzie z naturą.
 • Mniej sąsiadów – co przekłada się także na większą prywatność. Jeśli lubisz samotność, szeroką perspektywę, a ludzi zapraszasz do siebie jedynie od czasu do czasu, dom może być rozwiązaniem dla Ciebie.
 • Większa przestrzeń niż w mieszkaniu – i to często w tej samej cenie! Dom na wsi, który metrażem znacznie przewyższa mieszkanie w mieście, potrafi kosztować mniej lub tyle samo, co średniej wielkości mieszkanie w bloku.

Główne wady mieszkania na wsi

Dom na wsi czy pod miastem ma też jednak swoje wady. Zobacz, z czym zmagają się mieszkańcy wsi lub przedmieść:

 • dalekie dojazdy,
 • brak infrastruktury miejskiej,
 • wiele obowiązków wokół domu,
 • jedynie małe sklepy w pobliżu.

Lista wygląda oczywiście nieco gorzej niż sama rzeczywistość. Z każdym z tych punktów można sobie świetnie poradzić i tak zorganizować codzienność, żeby nie odczuwać żadnych braków.

Zwróć jednak uwagę, że jeśli zdecydujesz się na dom poza miastem, ale do pracy i tak będziesz dojeżdżać, to trudniej będzie Ci po coś szybko wrócić czy skoczyć do domu, żeby się przebrać między jednym a drugim spotkaniem.

Warto też wtedy zainwestować w nowoczesne rozwiązania (np. okna i systemy Smart Home od VELUX), które sprawią, że nawet gdy wrócisz do domu po upalnym dniu, to będzie on wywietrzony, a temperatura wciąż będzie odpowiadać Twojemu komfortowi cieplnemu.

Przykładowy dom na wsi
Wnętrze w domu z widokiem na ogród

Jak wybrać projekt domu na wieś lub na przedmieścia?

Skłaniasz się jednak do przeprowadzki na wieś? W takim razie czeka Cię fascynująca podróż po różnych projektach domów. Dla ułatwienia wyboru chcemy Ci wskazać pomieszczenia i rozwiązania, które sprawią, że dom na wsi będzie bardziej funkcjonalny. Są to m.in.:

 • podpiwniczenie,
 • spiżarnia,
 • inteligentne rozwiązania w domu (np. fotowoltaika),
 • inteligentne okna oraz moskitiery.

Przeczytaj także:

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi łatwiej Ci będzie podjąć decyzję. Pamiętaj, że najlepiej mieszkać tam, gdzie czujesz się najlepiej. Przemyśl wszystkie za i przeciw, porozmawiaj z najbliższymi i wybierz lokalizację, która najbardziej przypadnie Wam do gustu. Tak jak napisaliśmy na samym początku – ostateczny wybór należy do Ciebie.