Domy ekologiczne, czyli jak na co dzień dbać o środowisko

Dom ekologiczny, potocznie nazywany eko-domem, to obecnie bardzo modne określenie. Inwestorzy planujący budowę często deklarują wykorzystanie ekologicznych rozwiązań w domu. Nie wystarczy jednak kolektor czy pompa ciepła, by dom nazwać ekologicznym. Planując budowę domu powinniśmy myśleć długofalowo, uwzględniając koszty jego eksploatacji na przestrzeni lat, ale także zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Niezbędne jest zastosowanie kompleksowych rozwiązań ograniczających zużycie energii, wybór ekologicznych materiałów na każdym etapie realizacji inwestycji oraz uwzględnienie wpływu budynku na środowisko naturalne. Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej na temat ekologicznych rozwiązań w domu.
Domy ekologiczne, czyli jak na co dzień dbać o środowisko

Ekologiczny dom - zdrowsze i bardziej komfortowe życie

Obecnie ponad 90% czasu spędzamy wewnątrz budynków – pracując, ucząc się, odpoczywając. Dlatego tak istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków mieszkalnych i mikroklimatu wewnętrznego. To czynniki, które przekładają się na naszą produktywność, zapewniają dobry sen, zmniejszają stres, a nawet przeciwdziałają rozwojowi alergii. Wyzwaniem jest również zmniejszenie zużycia energii przez budynki, które odpowiadają za ok. 40 proc. jej konsumpcji w Europie, a w przyszłości ten odsetek może być jeszcze większy. Dlatego niezbędne są rozwiązania, które nie tylko poprawią efektywność energetyczną budynków, ale również uwzględnią zdrowie i samopoczucie ludzi. Jednym z nich jest koncepcja domów ekologicznych, określana również mianem Domów Aktywnych, która zakłada połączenie komfortu cieplnego, jakości powietrza i odpowiedniej ilości światła w pomieszczeniach z efektywnością energetyczną i dbałością o środowisko naturalne. To budynek nie tylko wyposażony w energooszczędne produkty, ale przede wszystkim wybudowany w sposób zrównoważony – w zgodzie z naturą, z uwzględnieniem wpływu na środowisko.

Dom ekologiczny, czyli jaki?

Podstawową kwestią jest zredukowanie zużycia energii, które jest możliwe poprzez odpowiednią lokalizację budynku na działce, właściwe zaplanowanie okien oraz drzwi względem stron świata, zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej i technik budowlanych. W domu ekologicznym całe zapotrzebowanie energetyczne budynku jest zaspokajane z odnawialnych źródeł energii, zintegrowanych z tym obiektem lub z lokalnej sieci ciepłowniczej.

Domy ekologiczne - jak na co dzień dbać o środowisko
Domy ekologiczne - jak na co dzień dbać o środowisko

Architekci: Benjamin Jardel & Nicolas Epaillard , j+e architects; Fotograf: Antoine Mercusot

Niezwykle ważne jest także stworzenie mieszkańcom zdrowszych i bardziej komfortowych warunków do życia, poprzez zapewnienie odpowiedniej ilość światła dziennego, świeżego powietrza, klimatu termicznego oraz komfortu wizualnego i akustycznego. Projektując dom ekologiczny powinniśmy więc zwrócić uwagę na odpowiednie rozplanowanie okien i dobre zaplanowanie przenikania światła dziennego do wnętrz. Wysoki poziom światła dziennego nie tylko pozytywnie wpłynie na nasz nastrój i samopoczucie, ale także umożliwi ograniczenie korzystania z oświetlenia elektrycznego w ciągu dnia, co pozwoli na zmniejszenie całkowitego zużycia energii. Co więcej, właściwie dobrane i zamontowane okna ograniczą straty ciepła. Oczywistym wyborem do domu ekologicznego są modele energooszczędne. Jeżeli planujesz poddasze użytkowe, zwróć uwagę na trzyszybowe okna dachowe. W ofercie firmy VELUX znajdziesz okna zbudowane z trzech szyb  z przestrzeniami pomiędzy nimi wypełnionymi gazem szlachetnym o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła Uw = jedynie 1,1 (W/m2K), który zapewnia bardzo dobre zabezpieczenie przed utratą ciepła z pomieszczeń. Takie okna już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach wchodzących w życie w 2021 roku. Niebagatelne znaczenie ma także sposób instalacji okien dachowych. Jeszcze efektywniejszą ochronę przed stratami ciepła na poddaszu zapewni system ciepłego montażu VELUX, który gwarantuje najlepsze połączenia okna z warstwami izolacji dachu.

Straty ciepła w ekologicznym domu można także minimalizować poprzez odpowiedni układ pomieszczeń. Te najczęściej używane – jadalnia i pokój dzienny najlepiej zlokalizować w południowej części domu, która w ciągu dnia będzie najmocniej oświetlona. Z kolei pomieszczenia gospodarcze czy garaż mogą być usytuowane od północy. W pozyskiwaniu naturalnego ciepła od słońca pomogą duże przeszklenia. Na poddaszu najchętniej wybieranym rozwiązaniem są okna dachowe montowane w atrakcyjne zestawy po kilka obok siebie i przedłużone oknami kolankowymi nawet do samej podłogi.

Zestawy okien dachowych VELUX
Zestawy okien dachowych VELUX

W ekologicznym domu na poddaszu szczególne ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków termicznych i możliwości kontrolowania klimatu wewnętrznego. Najlepszym i energooszczędnym rozwiązaniem jest korzystanie z naturalnej „klimatyzacji” – przesłon zewnętrznych i wewnętrznych. Wysokiej jakości modele firmy VELUX zapewnią zaciemnienie i skuteczną ochronę poddasza przed przegrzewaniem w upalne dni. Oferta przesłon wewnętrznych jest bardzo szeroka – możemy wybierać spośród rolet zaciemniających, plisowanych czy dekoracyjnych. Rolety zewnętrzne to rozwiązanie które sprawdzi się o każdej porze roku – w lecie redukują nagrzewanie pomieszczenia nawet o 94%, a w zimie zapewniają dodatkową izolację. W ten prosty sposób możemy więc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu ekologicznego zimą i klimatyzację latem.

Pamiętajmy, że montaż rolet w ekologicznym domu przyniesie spodziewane korzyści energetyczne, tylko wtedy, gdy będziemy z nich aktywnie korzystać przez cały rok. Zimą, gdy w ciągu dnia chcemy pozyskać jak najwięcej energii cieplnej ze słońca, zostawiajmy rolety poniesione. Latem wychodząc z domu zaciągajmy je, by zapobiegać przegrzaniu wnętrza. Inna zasada obowiązuje nocą - zimą chronimy się przed utratą ciepła więc opuszczamy rolety, zaś latem podnosimy je, by skorzystać z różnicy temperatur i w naturalny sposób przewietrzyć i ochłodzić pomieszczenie.

Dom ekologiczny a wpływ na środowisko naturalne

Ekologiczny budynek powinien pozostawać w harmonii z otoczeniem, uwzględniając jego wpływ na środowisko w całym cyklu życia. W praktyce oznacza to podejmowanie świadomych, ekologicznych decyzji już na etapie wyboru materiałów, które powinny być certyfikowane, wykonane z naturalnych i pozyskiwanych lokalnie surowców. W ten sposób możliwe jest skrócenie łańcucha dostaw i zminimalizowanie śladu węglowego podczas transportu.

Domy ekologiczne - okna dachowe VELUX
Domy ekologiczne - okna dachowe VELUX

Okna dachowe VELUX produkowane są w Polsce i wykonane są z certyfikowanego drewna, pochodzącego ze zrównoważonych zasobów leśnych. Oznacza to szczególną troskę o zachowanie żywotności i bogactwa biologicznego lasu - na miejsce wyciętych drzew sadzi się i pielęgnuje nowe, aby nie uszczuplać naturalnych zasobów. Następnie drewno jest cięte i suszone w certyfikowanym tartaku i transportowane do fabryk i magazynów. Fabryki okien dachowych VELUX w Polsce zwracają szczególną uwagę na ograniczenie pokonywanego dystansu w transporcie, który przekłada się nie tylko na usprawnienie produkcji, ale także ograniczenie emisji CO2, poprawę warunków pracy i niższe koszty magazynowania komponentów. Wszystkie fabryki VELUX posiadają certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) - uznawany za jeden z najbardziej wiarygodnych wśród istniejących na świecie systemów certyfikacji zasobów leśnych  lub PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification), który umożliwia weryfikację pochodzenia drewna na każdym etapie jego przetworzenia. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości, trwałych i ekologicznych materiałów, cykl życia okna dachowego VELUX wynosi nawet 40 lat, co pozwala na duże oszczędności energii. Co więcej, ponad 90% części okna nadaje się do recyklingu na koniec jego okresu eksploatacji.

Zaletą drewna, z których wykonane są okna dachowe jest także jego naturalność. Drewno jest estetycznym i ciepłym materiałem, z którego można wyprodukować okna o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Dodatkowo okna dachowe VELUX pokrywane są naturalnych lakierem  na bazie wody, co w istotny sposób ogranicza emisje zanieczyszczeń do atmosfery. To szczególnie istotna kwestia w domu ekologicznym – materiały wykonane na bazie plastiku mogą wydzielać toksyczne opary, dlatego przed wyborem produktów, upewnij się, z czego został wykonany.

Korzyści z inwestycji w ekologiczne rozwiązania to przede wszystkim niższe rachunki i życie w harmonii z naturą. Warto dołożyć kilka lub kilkadziesiąt procent na etapie projektu, budowy i zakupu materiałów, by w przyszłości korzystać z domu taniego w eksploatacji i zapewniającego maksymalny komfort mieszkańcom.