Pokój młodzieżowy na poddaszu – o czym pamiętać podczas urządzania wnętrza?

Sypialnie i pokoje dziecięce najczęściej umieszczamy na najwyższej kondygnacji budynku. Pokój młodzieżowy na poddaszu dla chłopca czy dziewczynki musi spełniać wysokie wymagania młodego właściciela, a także zapewniać mu zdrowy wypoczynek i optymalne warunki do pracy i zabawy. Zobacz, jak zaaranżować pokój młodzieżowy na poddaszu, aby dobrze się w nim mieszkało!

Jeśli posiadasz duży dom i liczną rodzinę, najlepiej jest zorganizować pokój młodzieżowy na poddaszu. Najgłośniejsze pomieszczenia w domu, takie jak salon czy kuchnia, znajdują się zazwyczaj na niższym piętrze lub na parterze. Pokój na poddaszu dla dziewczyny lub chłopaka, którzy właśnie wkroczyli w okres dojrzewania, zapewni im odpowiedni poziom prywatności, której tak bardzo potrzebują.

Jeśli Ty również jesteś tego zdania, skorzystaj z naszych porad i dowiedz się, jak urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu.

Zobacz także: Masz sypialnię na poddaszu? Sprawdź kolory ścian, które sprawdzą się w niej najlepiej.

Okna dachowe VELUX w pokoju młodzieżowym dla dziewczyny na poddaszu

Pokój młodzieżowy na poddaszu – idealne warunki do snu, nauki i rozrywki

Pokój nastolatka musi być wielofunkcyjny i nadawać się zarówno do relaksu, jak i do nauki. Godziny spędzone na wkuwaniu do sprawdzianów i egzaminów będą bardziej efektywne i mniej męczące, jeśli w pokoju jest zapewniony stały dostęp świeżego powietrza oraz naturalnego światła. Te czynniki pobudzają do działania i są warunkiem dobrego samopoczucia młodego człowieka.

Dlatego też warto położyć nacisk na to, aby pokoje młodzieżowe na poddaszu były wyposażone w udogodnienia pozwalające na lepszą kontrolę świeżego powietrza i światła we wnętrzu. W ramach oferty VELUX polecamy:

  • rolety zewnętrzne – gwarantujące całkowite zaciemnienie wnętrza i ochronę przed nagrzewaniem; okażą się niezbędne dla młodych fanów drzemek po szkole,
  • rolety wewnętrzne – rozpraszające światło lub w pełni zaciemniające, przydadzą się do komfortowej nauki, gdy zachodzące słońce razi ucznia,
  • okna dachowe z systemem VELUX ACTIVE – nowoczesny, inteligentny system, który inteligentnie dba o optymalny komfort na poddaszu, dzięki czujnikom temperatury, wilgotności i poziomu dwutlenku węgla (w zależności od wyników system otwiera lub zamyka okno oraz kontroluje dopływ światła dzięki sterowaniu roletami i markizami). System VELUX ACTIVE z pewnością zaciekawi nastolatka zainteresowanego nowymi technologiami.

Jak pomalować pokój młodzieżowy na poddaszu?

W pokoju młodzieżowym na poddaszu szczególnie dobrze sprawdzą się jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze ze skosami, a dodatkowo będą sprzyjać skupieniu uwagi podczas nauki. Pastele i inne jasne kolory ścian na poddaszu będą rozświetlać wnętrze i dobrze się prezentować w świetle wpadającym z okna dachowego.

Pamiętaj jednak, że to, co podoba się Tobie, niekoniecznie musi się spodobać nastolatkowi. Pozwól mu więc na wybór koloru ścian. Nawet jeśli jego propozycja nie przypadnie Ci do gustu, pozwól mu na wyrażenie siebie w jego własnym wnętrzu – ściany przecież zawsze można przemalować. W ostateczności pójdźcie na kompromis – zaproponuj dziecku wybór fototapety czy plakatów, które dodadzą pokojowi indywidualnego rysu.

Rolety zaciemniające VELUX w pokoju młodzieżowym na poddaszu
Okna dachowe VELUX w pokoju młodzieżowym dla chłopaka na poddaszu

Pokój młodzieżowy na poddaszu – aranżacje mebli

Nowoczesne pokoje młodzieżowe na poddaszu zazwyczaj pomysłowo wykorzystują potencjał skosów i innych elementów poddasza. Chociaż pomieszczenie pozbawione skosów  można umeblować łatwiej, niezbędne dla nastolatka meble można jednak na poddaszu ustawić tak, aby skosy nie przeszkadzały w praktycznej aranżacji. Zobacz, jak to zrobić.

  • Biurko pod oknem – niskie meble, takie jak biurka lub komody, dobrze jest ustawić je pod oknem dachowym. W szczególności warto jednak stworzyć tam zakątek do nauki. Będzie on dobrze oświetlony, a młody człowiek, nie przerywając czytania, będzie mógł zaciągnąć zasłony lub otworzyć okno, aby wpuścić do pokoju nieco świeżego powietrza.
  • Niskie szafki na książki lub zabudowa na zamówienie pod skosami – nawet jeśli w pomieszczeniu ścianka kolankowa jest niska (lub w ogóle jej nie ma), możesz pomysłowo wykorzystać przestrzeń pod niskimi skosami. Półki na drobiazgi, książki, kolekcje płyt, a nawet zabudowane szafki na pościel, sprzęt sportowy lub małą garderobę na poddaszu – rozwiązanie dostosuj do potrzeb swojego dziecka.
  • Łóżko ustawione bezpiecznie względem skosu – pod skosami możesz ustawić również łóżko z niską ramą. Pamiętaj jednak, aby nie był to zbyt niski skos – dziecko powinno móc usiąść na łóżku swobodnie wyprostowane, nie dotykając głową stropu.

Warto wybierać neutralne meble, które da się swobodnie przestawiać lub których kolor da się zmienić. Gust nastolatków zmienia się szybko i warto umożliwić dziecku swobodne przemeblowania i zmiany aranżacyjne.

Aranżacja pokoju młodzieżowego na poddaszu – dekoracje i gadżety

Aranżacja pokoju młodzieżowego dla dziewczyny na poddaszu (lub urządzanie pokoju dla chłopca) opiera się na odpowiednich dodatkach. Tutaj kluczowy jest wybór nastolatka – Twój gust nie ma tu już znaczenia. Warto jednak wspierać radą młodego człowieka w wystroju poddasza i jego własnego wnętrza. Zasugeruj mu np. kupno dodatków, które przydadzą się w niemal wszystkich nowoczesnych pokojach młodzieżowych na poddaszu, takich jak:

  • tablica korkowa,
  • organizer na biurko,
  • stojak na czasopisma,
  • uniwersalne kosze i pudełka do przechowywania.

Z Twoim wsparciem z pewnością stworzycie wnętrze, z którego Twój nastolatek będzie dumny i – co najważniejsze – w którym z przyjemnością będzie spędzał czas.

Okna dachowe VELUX w aranżacji pokoju młodzieżowego dla dziewczyny na poddaszu