Sypialnia na poddaszu – kolory ścian, które sprawdzą się w niej najlepiej

Pokój na poddaszu, który służy wyciszeniu i odpoczynkowi, powinien mieć odpowiedni klimat. Oprócz umeblowania i miękkich tkanin najłatwiej osiągniesz go dzięki zastosowaniu konkretnych barw na ścianach i nie tylko. Zobacz, na jaki kolor pomalować sypialnię na poddaszu, biorąc pod uwagę jej wielkość i ilość docierającego do niej naturalnego światła.

Poddasze to ciekawe wyzwanie aranżacyjne nie tylko pod względem ustawienia mebli, ale też kolorystyki wnętrz. Kolory sypialni na poddaszu mają wpływ na to, czy to pomieszczenie będzie się wydawało przytulne, ale też przestronne, nawet jeśli jest niewielkie. Zobacz, jak pomalować sypialnię ze skosem, aby w pełni wykorzystać jej potencjał i stworzyć swój perfekcyjny azyl.

Sypialnia na poddaszu –szare kolory

Mała sypialnia na poddaszu – kolory

Jeśli pomieszczenie, w którym chcesz zaaranżować swoją sypialnię, jest niewielkie, lepiej nie przesadzaj z intensywnymi kolorami czy wyborem więcej niż dwóch odcieni. Postaw na jeden kolor ścian sypialni na poddaszu, który optycznie ją powiększy. Polecamy m.in.:

  • biel,
  • błękit i inne pastele,
  • odcienie szarości.

Oprócz odpowiednich kolorów do sypialni na poddaszu o małym metrażu możesz zastosować również pewne triki na optyczne (i całkiem rzeczywiste) powiększenie przestrzeni:

  • Garderoba modułowa zamiast szafy – upewnij się, że każdy fragment przestrzeni w Twojej sypialni jest dobrze wykorzystany. Urządzanie poddasza ze skosami bywa wyzwaniem, zwłaszcza jeśli musisz dopasować do wnętrza wysokie meble, np. szafy i regały. Dlatego lepszym wyborem w przypadku garderoby na poddaszu jest bardziej elastyczny system modułowy. Umożliwi Ci on dostosowanie wysokości szafek i półek do ukształtowania przestrzeni pod skosami.

  • Duże lustro na ścianie – lustro zajmujące znaczną część ściany to sprytny sposób na dodanie optycznej przestronności pomieszczeniu. Odbijająca się w nim sypialnia razem z meblami i dodatkami da wrażenie głębi.

  • Rozwiązania VELUX – czasami wystarczy wpuścić do wnętrza nieco więcej światła, aby wydawało się ono przytulniejsze i bardziej przestronne. Aby doświetlić wnętrze i otworzyć je na widok za oknem, zastosuj balkon dachowy VELUX lub zestawy okien (kolankowe lub kombi). Dzięki balkonowi zyskasz możliwość wyjścia na zewnątrz i zaczerpnięcia świeżego powietrza bez konieczności dobudowywania tarasu. Z kolei zestawy okien, połączone pionowo lub poziomo, sprawią, że Twoja sypialnia będzie skąpana w słońcu!
 
Rolety na oknach dachowych VELUX w jasnej sypialni
Pastelowy kolor ścian w sypialni

Większa sypialnia na poddaszu – jakie kolory się w niej sprawdzą?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużej sypialni – gratulacje! Masz dużą swobodę działania. Możesz poprzestać na neutralnych, stonowanych barwach lub zdecydować się na mocniejsze kolory i odważniejsze wzory:

  • Burgund – ten mocny kolor dobrze współgra z klasycznymi lub kolonialnymi wnętrzami, wzbogaconymi o meble z ciemnego drewna i rośliny doniczkowe. Wybierz go, jeśli cenisz wyraziste rozwiązania i ponadczasową elegancję.
  • Turkus – to świeży kolor, kojarzący się z wakacjami, dlatego najlepiej pomalować nim dobrze oświetlone pomieszczenia usytuowane od południowej strony. Dobrze komponuje się z bielą i szarością.
  • Żółć – najprostszy sposób na ocieplenie sypialni to pomalowanie jej na kolor słońca! Dobrze jednak rozważnie go dawkować – intensywny, nasycony odcień może utrudniać zasypianie.
  • Zieleń – idealny kolor do sypialni – uspokaja, nastraja pozytywnie i odpręża. Odcienie butelkowej zieleni świetnie komponują się z czarnymi meblami i naturalnymi tkaninami.

Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się więcej o tym, jakie kolory na poddaszu sprawdzą się najlepiej.

Ważna rola oświetlenia przy wybieraniu koloru sypialni na poddaszu

To, jak będą prezentować się kolory sypialni na poddaszu, w dużej mierze zależy od jej oświetlenia. Warto zatem zadbać zarówno o duże okna dachowe, które będą wpuszczać jak najwięcej naturalnego światła dziennego, jak i o lampy, które doświetlą pomieszczenie wieczorem.

Przy wyborze sztucznego oświetlenia postaw raczej na barwę światła ciepłą niż chłodną – pozwoli Ci ona lepiej się zrelaksować i wyciszyć. Chłodniejsze oświetlenie możesz wykorzystać w oświetleniu punktowym, np. lampce do czytania.

W sypialni na poddaszu bardzo ważne jest również ograniczenie nasłonecznienia wtedy, gdy zależy Ci na drzemce w ciągu dnia lub gdy w zaśnięciu przeszkadza Ci światło z zewnątrz. Do kontroli naturalnego światła polecamy:

  • markizy – ochronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem, ale nie zasłaniają widoku na zewnątrz
  • rolety zaciemniające – którymi sprawnie zaciemnisz wnętrze o dowolnej porze dnia, do wyboru w ofercie VELUX masz mnóstwo różnych opcji rolet: na haczykach, energooszczędne (zwiększające izolacyjność), zaciemniająco-plisowane czy bajecznie kolorowe Colour By You (aż 1800 odcieni do wyboru – z łatwością dopasujesz je do wybranej kolorystyki wnętrza),
  • rolety zewnętrzne – rozwiązanie niemal przeznaczone do sypialni – gwarantują Ci nie tylko absolutną ciemność, ale także ochronę przed hałasem dobiegającym z zewnątrz. Ponadto latem redukują nagrzewanie się pomieszczeń aż o 94%, a zimą dbają o utrzymanie ciepła w pomieszczeniu dzięki izolacyjności zwiększonej o 17%.
Sypialnia na poddaszu – biały kolor ścian

Poddasze to idealne miejsce na stworzenie klimatycznej sypialni. Przytulne skosy, odpowiednio dobrane kolory ścian do sypialni na poddaszu oraz odpowiednia dawka światła dziennego – to wszystko sprawia, że rankiem w swojej własnej sypialni pod skosami będziesz budzić się z przyjemnością!