Garderoba na poddaszu – jak dobrze wykorzystać przestrzeń pod skosami?

Duża, przestronna garderoba – marzy o niej wiele kobiet i niejeden mężczyzna. Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem domu z poddaszem, masz świetne warunki, aby właśnie tutaj urządzić osobne miejsce na swoje ubrania, buty i akcesoria. Szybko docenisz wygodę, którą zyskasz – szczególnie jeśli zaplanujesz pomieszczenie-szafę tuż obok sypialni. Zastanawiasz się, jak urządzić garderobę na poddaszu ze skosami, aby wykorzystać całą dostępną przestrzeń? Podpowiadamy.

Garderoba na poddaszu ze skosem to modny trend wnętrzarski, a także wygodne rozwiązanie w dużym domu. Czytaj dalej i sprawdź, jak zapewnić optymalny klimat na poddaszu oraz rozplanować zabudowę garderoby.

Sypialnia na poddaszu z małą garderobą

Sypialnia na poddaszu z garderobą czy osobne pomieszczenie? Wybierz układ dla siebie 

Konkretny projekt garderoby na poddaszu zależy od możliwości, które stwarza Ci wnętrze. Zastanów się, ile miejsca możesz przeznaczyć, i wybierz jedną z opcji.

  • Garderoba w sypialni na poddaszu

Jeśli masz niewiele przestrzeni lub po prostu nie potrzebujesz dużo miejsca na swoje ubrania, buty i dodatki, zdecyduj się na małą garderobę na poddaszu ze skosami, która będzie stanowiła część sypialni. To wygodne rozwiązanie z możliwością wykorzystania nowoczesnych systemów, dzięki którym nie musisz zamykać rzeczy w klasycznej szafie, a jednocześnie nie przeznaczasz na garderobę osobnego pokoju.

  • Garderoba jako osobne pomieszczenie

To najpopularniejsze rozwiązanie wśród właścicieli domów o dużej powierzchni. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, przeznacz na garderobę całe pomieszczenie. Dzięki temu we własnym domu będziesz czuć się jak w salonie stylisty, a dodatkowo unikniesz konieczności sezonowej wymiany ubrań w szafie. Nigdy więcej przekładania latem kurtek do kartonów – wszystkie ubrania są w jednym miejscu!

Zagospodarowanie przestrzeni w garderobie na poddaszu pod skosem

Jak ustawić gotowe meble lub zaprojektować zabudowę garderoby na poddaszu, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

  • Wzdłuż ścianki kolankowej lub spadu bez ścianki (na odcinku, gdzie jest najniżej) postaw na zabudowę modułową – a konkretnie niskie schowki, w których zmieścisz np. buty czy rzadziej używane akcesoria.
  • Nad meblami, a pod skosami wstaw równy blat, na którym ustawisz drobiazgi.
  • Tam, gdzie dach jest na wysokości ponad 1 m nad podłogą przygotuj miejsce na zabudowę z wieszakami.

Pamiętaj, że małą garderobę na poddaszu warto powiększyć optycznie za pomocą jasnych mebli oraz dużej ilości luster. Świetnie sprawdzą się też przesuwne drzwi, które pozwolą Ci zaoszczędzić sporo miejsca.

Jasna zabudowa garderoby na poddaszu
Zabudowa garderoby na poddaszu

Dobry klimat w garderobie na poddaszu ze skosem – okna i świetliki

Pamiętaj, że w garderobie na niskim poddaszu musisz zadbać o kwestię dobrej wentylacji – szczególnie w pomieszczeniu bez okna. System wentylacyjny powinien być starannie przemyślany i zgodny z obowiązującymi normami, ponieważ jeśli wilgotność powietrza jest zbyt duża, może na tym ucierpieć odzież, która będzie się niszczyć i zyska nieprzyjemny zapach.

We wnętrzach bez okna, w których zadbałeś o wentylację, warto też doświetlić nieco pomieszczenie. Postaw na dachowe świetliki tunelowe, które umożliwią Ci komfortowe korzystanie z garderoby i pozwolą zaoszczędzić energię elektryczną, a w dłuższej perspektywie także pieniądze. Można je montować we wszystkich typach dachów – wszędzie tam, gdzie zastosowanie okien nie jest możliwe. Dzięki nim będziesz zawsze cieszyć się naturalnym światłem, efektownie zmieniającym się w zależności od pory roku i dnia.

Jeśli tylko jest na to miejsce, zdecyduj się na okna dachowe, ponieważ dzięki temu komfort korzystania z pomieszczenia będzie większy, a wentylacja jeszcze lepsza. W garderobie na poddaszu z oknem powietrze z zewnątrz będzie systematycznie dopływało do środka.

Pamiętaj, że nowoczesne okna, które są bardzo szczelne, trzeba regularnie otwierać, aby zapewnić pomieszczeniu wentylację. Jednak w wypadku okien dachowych VELUX uchylenie okna nie jest jedyną metodą na zapewnienie swobodnego przepływu powietrza. Wszystkie nasze okna dachowe są wyposażone w klapę wentylacyjną. Zapewnia ona dopływ świeżego powietrza nawet przy zamkniętym oknie. To tzw. wentylacja w tle, która tworzy zdrowy klimat w pomieszczeniu, nawet jeśli pogoda nie zachęca do uchylania okna.

Pamiętaj też o rolecie, na przykład przyciemniającej lub dekoracyjnej, która w razie potrzeby złagodzi ostre światło słoneczne wpadające do wnętrza.

Wiesz już sporo o tym, jak urządzić małą lub większą garderobę na poddaszu. Skorzystaj z naszych porad i czuj się komfortowo w swoim domu! Koniecznie zajrzyj do naszego innego artykułu, jeśli potrzebny Ci pomysł na poddasze także w kwestii urządzania innych pomieszczeń.

Mała garderoba na poddaszu ze skosami i świetlikiem tunelowym VELUX