Feng shui – sypialnia na poddaszu w zgodzie z naturą

Zwolennicy zasad feng shui wierzą, że poddasze zaaranżowane zgodnie z tą filozofią nie tylko będzie komfortowe do mieszkania, ale także pozytywnie wpłynie na inne aspekty życia. Chcesz sprawdzić to na własnej skórze? Przeczytaj krótki poradnik, w którym podpowiadamy, jak połączyć swobodny przepływ energii z praktycznym podejściem do urządzania wnętrz. Skupimy się na sypialni feng shui – ponieważ to właśnie tutaj zasady chińskiej filozofii mają największe znaczenie.

Stosowanie zasad feng shui ma na celu stworzenie we wnętrzu aury, która pozytywnie wpłynie na samopoczucie mieszkańców. Podstawą planowania aranżacji każdego pomieszczenia jest siatka Bagua oparta na chińskich żywiołach: drewnie, ogniu, ziemi, metalu i wodzie. Według tradycyjnych wierzeń wpływają one na poszczególne dziedziny życia mieszkańców domu. Dogłębne poznanie tajników tej wiedzy zostawiamy pasjonatom – ale zachęcamy Cię do zapoznania się z nią przynajmniej w pigułce, bo to z pewnością pomoże stworzyć klimatyczne miejsce odpoczynku na poddaszu.

Łóżko w sypialni ustawione pod ścianą zgodnie z zasadami feng shui

Feng shui w sypialni na poddaszu – jakie ma znaczenie?

Zgodnie z wierzeniami feng shui odpowiednia aranżacja sypialni jest bardzo ważna dla:

  • zdrowego snu,
  • dobrego wypoczynku,
  • relacji z partnerem.

Co prawda adaptowanie poddasza czasami budzi kontrowersje zagorzałych zwolenników feng shui, którzy twierdzą, że to miejsce powinno być przeznaczone jedynie do przechowywania rzeczy lub do innych mało istotnych celów. Według niektórych ekspertów w tej części domu dochodzi do tzw. efektu piłeczki pingpongowej, czyli niepożądanego odbijania się ciągów energetycznych od skośnych ścian.

Warto jednak zauważyć, że jednocześnie zgodnie z tradycyjnym wierzeniem skośny sufit daje pożądane wrażenie bezpieczeństwa i przytulności – więc przy spełnieniu innych założeń filozofii można traktować go jako dodatkowy plus pomieszczenia, który nie przeczy zasadom feng shui w sypialni.

Feng shui sypialnia – zasady

Zobacz, jakie są najważniejsze reguły feng shui związane z aranżacją sypialni.

  • W pomieszczeniu powinien panować porządek.
  • Łóżko w sypialni feng shui powinno stać przy ścianie, ale z dostępem z obu stron, niekorzystne jest spanie na rozkładanej kanapie.
  • Lepiej nie zawieszać lustra w sypialni – feng shui mówi o tym, że może ono odbijać negatywną energię, którą śpiąca osoba oddaje do otoczenia.
  • Przedmioty i meble powinny występować w parach, np. dwa stoliki nocne, dwie lampki, dwa obrazki.
  • Kolory ścian sypialni na poddaszu (i nie tylko w tej części domu) powinny być stonowane.
  • Charakter wnętrza powinien być tak samo spokojny jak kolory do sypialni feng shui, a także jak najbardziej przytulny – wiele poduszek, miła w dotyku narzuta, miękko układające się firanki albo zasłony są tu mile widziane.

Według wierzeń zwolenników feng shui przestrzeganie tych zasad zapewni Ci pozytywną energię w sypialni, a co za tym idzie – dobrą jakość snu i odpoczynku. Aby klimat był jeszcze lepszy, przy oknie ustaw kwiaty do sypialni feng shui. Według znawców filozofii piwonia, róże, skrzydłokwiat czy geranium skutecznie poprawiają relacje z partnerem oraz oczyszczają atmosferę.

Sypialnia rozświetlona światłem dziennym zgodnie z zasadami feng shui
Sypialnia urządzona zgodnie z zasadami feng shui

Światło i świeże powietrze w sypialni wg zasad feng shui

Pamiętaj: głównym celem stosowania zasad feng shui jest umożliwienie swobodnego przepływu energii we wnętrzach. Będzie to możliwe pod warunkiem uchronienia przestrzeni przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz zapewnienia stałego dostępu świeżego powietrza. Takie warunki sprzyjają Twojemu dobremu samopoczuciu – i to nie tylko według zasad feng shui.

W związku z tym w sypialni będą Ci potrzebne rolety zewnętrzne na okna dachowe. To wyjątkowa osłona, która całkowicie blokuje światło, zapewniając Ci dobre warunki do snu nawet w środku dnia. Oprócz tego rolety ograniczają nagrzewanie wnętrza aż o 94%, a zimą poprawiają izolacyjność nawet o 17%. Do tego minimalizują słyszalność hałasów podczas deszczu czy gradu i dają dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby we wnętrzu urządzonym w zgodzie z naturą zdecydować się na powiew nowoczesności, czyli okna i rolety elektryczne. Są one sterowane za pomocą klawiatury naściennej VELUX INTEGRA® znajdującej się w komplecie z oknem dachowym. To intuicyjne rozwiązanie, które umożliwia zdalną obsługę okien i rolet z dowolnego miejsca w pomieszczeniu.

Z kolei inteligentny system VELUX ACTIVE zapewnia swobodną cyrkulację powietrza poprzez regularne wietrzenie pomieszczenia dokładnie wtedy, kiedy to potrzebne. Wbudowane czujniki wyślą sygnał o potrzebie otworzenia okna wtedy, gdy w pomieszczeniu będzie zbyt duża zawartość CO2. Kiedy sytuacja wróci do normy, system samodzielnie zamknie okno. Podobnie jest z roletami, które VELUX ACTIVE opuści, gdy otrzyma informację o zbliżającym się upale lub burzy, a podniesie, gdy pogoda się unormuje. W takich warunkach z pewnością łatwiej zaśniesz i obudzisz się wypoczęty!

Szukasz pomysłu na poddasze? Być może właśnie feng shui okaże się najlepszą metodą na urządzenie wnętrz Twojego domu! Spróbuj połączyć chińską tradycję ze światową nowoczesnością, a otrzymasz dobre miejsce do snu i relaksu.

Sypialnia urządzona zgodnie z zasadami feng shuil