Jakie kolory ścian na poddaszu wybrać? Przeczytaj nasz poradnik!

Twoje upragnione poddasze niemal wykończone? Nie możesz się doczekać meblowania i aranżowania przestrzeni pod skosami? Pozostaje jeszcze tylko wybrać kolory ścian na poddaszu! Zobacz, jakie są podstawowe zasady malowania poddasza oraz jakie kolory na poddaszu sprawdzą się najlepiej ze względu na intensywność nasłonecznienia i sprawdzone trendy.

Poddasze to wyjątkowa przestrzeń, w której załamania połaci i szyby kominowe mają wpływ na całą aranżację wnętrza. Właśnie dlatego należy wziąć je pod uwagę również przy wyborze kolorów ścian na poddaszu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kolory mogą się prezentować inaczej w zależności od ilości naturalnego światła na poddaszu. Zobacz, jakie kolory na poddaszu wybrać, aby zawsze panowała tam przytulna atmosfera.

Poddasze – kolory ścian

Dobieranie kolorów ścian na poddaszu a oświetlenie

To, jak wybrany kolor będzie się prezentował na poddaszu, zależy od ilości naturalnego oświetlenia. Nie bez znaczenia pozostaje również usytuowanie pomieszczenia względem stron świata:

  • Strona wschodnia – do południa wpada do pomieszczeń dużo światła z promieniami ultrafioletowymi. W tych pomieszczeniach naturalniej zaprezentują się barwy ciepłe.
  • Strona zachodnia – w drugiej połowie dnia przeważa tu światło czerwone. Ciepłe kolory mogą się tu wydawać zbyt intensywne, dlatego warto postawić tu na chłodne barwy.
  • Strony południowo-zachodnia i południowo wschodnia – najkorzystniejsze oświetlenie. Tutaj kolory pokoi na poddaszu będą wyglądać naturalnie bez względu na barwę.

Zobacz także: Feng shui– sypialnia na poddaszu w zgodzie z naturą

Jeżeli poddasze jest dobrze oświetlone, warto zdecydować się na farby matowe albo półmatowe, które odbijają światło w ograniczonym stopniu. Jeśli jednak pod skosami jest mało światła, ścianę naprzeciwko okna można pomalować farbą półmatową, która odbija go więcej. Rozproszone światło sprawi, że w pomieszczeniu będzie widniej.

O dobre oświetlenie poddasza warto jednak zadbać zawczasu. Upewnij się, że w każdym pomieszczeniu znajduje się wystarczająca liczba okien dachowych. Jeśli wydaje Ci się, że pokój jest zbyt ciemny, nic straconego! Skorzystaj z rozwiązań VELUX, dzięki którym doświetlisz wnętrze i otworzysz je na krajobraz za oknem. Do wyboru masz między innymi:

  • okno balkonowe, które da Ci możliwość wyjścia na taras, podziwiania okolicy i zaczerpnięcia świeżego powietrza,
  • okna w zestawach, np. kombi (połączenie dwóch lub więcej okien w poziomie lub pionie) albo kolankowe (połączenie okna dachowego z oknem umieszczanym w ściance kolankowej).
Okna dachowe VELUX na poddaszu
Okna kolankowe VELUX na poddaszu

Malowanie poddasza – kolory i ich rozmieszczenie

Malowanie skosów na różne kolory wymaga pewnych umiejętności. Jeśli więc nie masz dużego doświadczenia w takich pracach, postaw na najprostsze rozwiązania. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkie niedociągnięcia na skosach będą widoczne jak na dłoni. Dla bezpieczeństwa wyróżnij zatem kolorem ścianę bez skosów.

Podobna zasada dotyczy zbyt niskich ścianek kolankowych. Jeśli pomalujesz je na ciemny, intensywny kolor, istnieje ryzyko, że optycznie pomniejszysz całe poddasze. W niewielkich pomieszczeniach, np. garderobie na poddaszu również unikaj zbyt wielu kolorów i materiałów na ścianach.

Jeśli jednak możesz poszczycić się przestronnym poddaszem – śmiało baw się kolorami. Załamania płaszczyzn to świetna okazja do łączenia kolorów ścian na poddaszu. Kontrastujące barwy? A może monochromatyczne odcienie? Decyzja należy do Ciebie!

Pamiętaj również o jeszcze jednej zasadzie: rozplanuj zastosowanie kolorów tak, aby najciemniejsze barwy znalazły się na pionowych ścianach, a jaśniejsze i białe na skosach. W ten sposób wnętrze zachowa lekkość i przestronność.

Jednokolorowe poddasze – kolory ścian, które sprawdzą się zawsze

Jeśli nie masz ochoty na eksperymenty kolorystyczne i zabawę formą, wybierz klasyczne rozwiązanie – pomaluj wszystkie ściany na jeden kolor. Wybierz stonowane, neutralne barwy – dzięki temu będziesz mieć wolną rękę przy meblowaniu i aranżacji wnętrza. Polecamy np.:

  • biel,
  • beże,
  • szarości,
  • pastele.

Jasne kolory pokoju na poddaszu bardzo łatwo ożywisz dodatkami w intensywnych kolorach. Mogą to być np. rolety na okna dachowe VELUX. Praktyczne rolety zaciemniające z kolekcji Colour By You występują aż w 1800 odcieniach! Możesz więc mieć pewność, że bez względu na to, na jaki kolor ścian się zdecydujesz, znajdziesz wyposażenie okna w idealnym odcieniu.

Wiesz już, jak pomalować sypialnię na poddaszu lub przytulny gabinet pod skosami? Prowadź swój własny klimat na poddaszu za pomocą kolorów – dobrze dobranych, wywołujących pozytywne emocje i skojarzenia. Produkty VELUX z kolei zadbają o to, aby kolory ścian na poddaszu prezentowały się jak najlepiej.

Rolety zaciemniające VELUX z kolekcji Colour By You