Jak zwiększyć przestrzeń małego i niskiego poddasza?

Poddasze to przestrzeń, którą ze względu na swoją budowę możemy zaprojektować na różne sposoby. Skosy, belki stropowe, mała powierzchnia – jak sobie z tym poradzić? Rozplanuj funkcjonalnie przestrzeń na niskim poddaszu za pomocą paru ciekawych architektonicznych rozwiązań.

Aranżacja małego poddasza może być dość problematyczna ze względu na skośne połacie dachu, które bardzo wyraźnie definiują i często ograniczają przestrzeń. Nie musisz się jednak nimi martwić, ponieważ dostępne obecnie nowe technologie i rozwiązania budowlane pozwalają wygodnie rozplanować przestrzeń nawet małego i niskiego poddasza.

Szukasz inspiracji aranżacyjnych? Chcesz wprowadzić więcej światła do pomieszczeń na poddaszu?
Pobierz poradnik aranżacyjny VELUX i zainspiruj się do zmiany na lepsze.

Pionowe okno kolankowe VELUX

Odmień małe poddasze – użyj rozwiązań doświetlających

Światło pozwoli Ci optycznie powiększyć małe i niskie poddasze. Dlatego warto zainwestować w dodatkowe elementy doświetlające, takie jak okna kolankowe lub nieotwierane elementy pionowe. Pozwalają na efektowne powiększenie ilości przeszkleń, które ciągną się od okna połaciowego nawet do samej podłogi. Tym samym zapewniają jeszcze szerszy widok oraz dużo więcej światła dziennego w pomieszczeniu. Jeśli Twoje poddasze posiada ściankę kolankową, możesz zastosować pionowe okno kolankowe (VELUX VFE), które jest otwierane uchylnie. Innym rozwiązaniem jest nieotwierany element pionowy (VELUX VIU).

Dolne elementy doświetlające

Jeśli zaś Twoje poddasze nie posiada ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są dolne elementy doświetlające (VELUX GIL lub VELUX GIU), montowane pod tym samym kątem, co okno połaciowe. Okna z elementami doświetlającymi możesz też łączyć w zestawy, tj. zamontować obok siebie kilka okien dachowych z elementami doświetlającymi, aby wpuścić do pomieszczenia jeszcze więcej naturalnego światła.

Dolne elementy doświetlające VELUX
Lukarna VELUX

Lukarna dachowa – jeszcze więcej światła i przestrzeni na małym poddaszu

Zestaw instalacyjny Lukarny VELUX, na który składają się kołnierze, rama termoizolacyjna, czy izolacja przeciw wilgoci, jest wykonany pod wymiar, a wszystkie elementy idealnie do siebie pasują. Dzięki temu zamontujesz ją już w 1 dzień! Ponadto zestawy okien do umieszczenia w jednej lukarnie mogą mieć nawet 6 elementów.

Balkon na poddaszu – stwórz dodatkową przestrzeń

Inne rozwiązania, które możesz zastosować na małym poddaszu, aby zyskać parę dodatkowych metrów, to balkon dachowy i okno balkonowe. Balkon dachowy (VELUX GDL) to specjalnie zaprojektowane okno połaciowe, które możesz przekształcić w niewielki balkon. Jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy, że górną część uniesiesz do kąta 45°, a dolną z barierkami po bokach wysuniesz do przodu. Tak powstanie balkon, który jest dostatecznie duży, aby swobodnie zmieściły się na nim dwie osoby. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz mieć zarówno lepszy widok na okolicę, jak i znacznie więcej powietrza i światła wewnątrz pomieszczenia.

Balkon VELUX

Prezentowane rozwiązania są łatwe w montażu i nie wymagają dużego nakładu pracy. Bez względu na to, który pomysł na aranżację małego poddasza wybierzesz, zainwestuj w dobrej jakości produkty. Pozwolą Ci one na swobodę w projektowaniu przestrzeni i zapewnią idealne doświetlenie pomieszczenia oraz efektowny wygląd z zewnątrz.