Pożar w budynku z płaskim dachem – większe bezpieczeństwo dzięki specjalistycznym oknom

Okna specjalistyczne to ważne elementy wyposażenia domu z płaskim dachem. Mogą się one przyczynić do ocalenia zdrowia i życia ludzi podczas pożaru mieszkania. Zapewniają one drożność dróg ewakuacyjnych i pożarowych, odprowadzają ciepło z płonącego budynku, ale także… przydają się na co dzień! Dowiedz się więcej o zaletach wyłazu dachowego na dach płaski oraz okna do usuwania dymu.

Skutki pożarów mogą być bardzo dotkliwe – szczególnie dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. Dlatego tak ważne jest zapobieganie pożarom poprzez opracowanie planu ewakuacji i odpowiednie przygotowanie budynku poprzez, między innymi, zastosowanie okien wyłazowych i oddymiających.

Okno wyłazowe VELUX

Pożar w budynkach wielorodzinnych – poznaj wyłazy i okna oddymiające dachowe

Przyczyny pożarów mogą być różne – wadliwa lub przestarzała instalacja elektryczna, niewłaściwe obchodzenie się z ogniem i wiele innych. Ryzyko pożaru domu jest najwyższe w budynkach wielorodzinnych, w których poszczególni lokatorzy nie mają wpływu na nieodpowiedzialne zachowanie innych. Tutaj zasady ewakuacji powinny być ściśle określone, a ich przestrzeganie umożliwione dzięki odpowiedniemu wyposażeniu.

Zgodnie z obowiązującą Ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej oraz Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. kwestia tego, jak zapobiegać pożarom, leży po stronie zarządcy budynku wielorodzinnego. To on powinien wyposażyć dom w gaśnice oraz zapewnić mieszkańcom możliwość ewakuacji za pośrednictwem oznakowanych i utrzymanych w dobrym stanie dróg pożarowych.

W takich budynkach szczególnie dobrze sprawdzą się okna, które zapewnią drożność kanału odprowadzającego dym i ciepło, a także wyłazy z funkcją wyjścia bezpieczeństwa. Powinni zatem zainteresować się nimi zarządcy budynków z płaskimi dachami, a także właściciele domów z płaskimi dachami, którym zależy na wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Niezastąpione w przypadku pożaru i przydatne na co dzień – okna oddymiające dachowe

Okna oddymiające mogą przypominać standardowe okna do płaskiego dachu. Ich elementem zewnętrznym jest kopuła, wykonana z akrylu bądź poliwęglanu, do wyboru w dwóch wersjach:

  • matowej – zapewniającej większą prywatność,
  • przezroczystej – dającej dostęp do większej ilości naturalnego światła.

Okna tego typu zamontowane w płaskim dachu pełnią specjalną funkcję – kiedy czujniki wykryją obecność dymu, automatycznie unoszą szybę na wysokość 50 cm. To wystarczy, żeby skutecznie wypuścić dym i szkodliwe gazy podczas gaszenia pożaru.

Okno oddymiające VELUX
Okno oddymiające VELUX

Nasze okno oddymiające jest zbudowane z wytrzymałego poliwęglanu. Posiada ościeżnicę PCV o wysokiej izolacyjności oraz szybę zespoloną energooszczędną z bardzo trwałym szkłem hartowanym. Dzięki temu, oprócz skuteczności w odprowadzaniu dymu, ma następujące zalety:

  • odporność na uszkodzenia, powstałe na przykład w wyniku ekstremalnych warunków pogodowych,
  • zapewnienie bezpieczeństwa i optymalnych parametrów energetycznych,
  • doskonałe tłumienie hałasu towarzyszącego opadom deszczu i gradu oraz pochodzącego z innych zewnętrznych źródeł.

Co ciekawe, okno dymowe może się również uchylać na wysokość około 15 cm – dzięki temu nadaje się do codziennego wietrzenia pomieszczenia.

Wyłaz dachowy – dach płaski a wyjście bezpieczeństwa w razie ewakuacji

Okno wyłazowe, jak sama nazwa wskazuje, zapewnia bezpieczne wyjście na dach. Okazuje się niezastąpione w przypadku ewakuacji, ale także na co dzień. Umożliwia ono swobodny dostęp do kominów, anten, rynien i innych elementów znajdujących się na płaskim dachu. Okna tego typu otwierają się aż do kąta 60°, więc bez problemu można przez nie przejść.

Dla większego bezpieczeństwa zastosowano podwójny pakiet szybowy i ościeżnicę PCV o zwiększonej izolacyjności. Oprócz tego wyłaz VELUX gwarantuje:

  • bezpieczeństwo i optymalne parametry energetyczne,
  • doskonałe tłumienie odgłosów deszczu, gradu i innych dźwięków pochodzących z zewnątrz.

Okno możesz wyposażyć w matową lub przezroczystą kopułę, czyniąc z niego estetyczne źródło dodatkowego światła w pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci na większej ilości słońca, wybierz drugą z wymienionych wersji.

Odkryj również inne okna do płaskiego dachu.

Okno wyłazowe VELUX

Pamiętaj, że zarówno okna oddymiające dachowe, jak i wyłazowe są produktami specjalnymi i wymagają montażu przeprowadzanego przez doświadczonego fachowca. Polecamy zatem skorzystanie z naszej oferty i z lokalizatora VELUX. Znajdź dekarza w Twojej okolicy i miej pewność, że instalacja przebiegnie sprawnie i profesjonalnie!