Jak doświetlić pomieszczenia pod płaskim dachem?

Nie wiesz, jak zapewnić więcej światła w pomieszczeniach na poddaszu pod płaskim dachem? Nie musisz inwestować w kilkanaście różnych rodzajów oświetlenia. Wystarczy montaż kilku okien dachowych, które będą stanowić źródło naturalnego światła.

Okna do płaskiego dachu VELUX w salonie

Aranżacja pomieszczeń pod płaskim dachem nie różni się zasadniczo od projektowania innych pomieszczeń. Mają one też dużo ustawnej przestrzeni użytkowej. Jednak czy wiesz jak jeszcze bardziej uatrakcyjnić takie wnętrza? Możesz doświetlić je dodatkowym naturalnym światłem za pomocą okien do płaskiego dachu. Ich wybór w ofercie VELUX jest równie duży i zróżnicowany, co okien do dachów skośnych. Poznaj kilka ich rodzajów oraz praktyczne porady dotyczące montażu.

Zalety okien do dachów płaskich:

 • doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem;
 • zapewnienie dopływu świeżego powietrza;
 • obietnica wyjątkowej estetyki pomieszczenia;

Okna do dachu płaskiego – duży wybór, jeszcze więcej światła

Nowatorskie okna do dachów płaskich VELUX łączą w sobie wysoką funkcjonalność i doskonałe parametry termoizolacyjne. Zapewniają dodatkową ilość naturalnego światła oraz pozwalają lepiej przewietrzyć wnętrza pod płaskim dachem. Sypialnie, korytarze, łazienki, garderoby – każda przestrzeń z oknem dachowym może być ciepła, estetyczna i naturalnie doświetlona.

W ofercie VELUX znajdziesz 5 rodzajów okien do dachów płaskich:

 • okno nieotwierane – to dobry sposób na doświetlenie pomieszczeń gospodarczych lub ciągów komunikacyjnych;
 • okno otwierane manualnie – zapewnia naturalną wentylację wnętrz pod płaskim dachem
 • okno otwierane elektrycznie – sterowane bezprzewodowo, to pełne komfortu rozwiązanie do doświetlenia i naturalnej wentylacji. Wyposażone standardowo w czujnik deszczu do automatycznego zamykania okna podczas opadów;
 • okno oddymiające – w razie pożaru zapewnia usunięcie dymu z drogi ewakuacyjnej na zewnątrz, a także umożliwia wentylację pomieszczenia na co dzień;
 • okno wyłazowe – dzięki dopasowanemu, ręcznemu otwieraniu zapewnia wygodne wyjście na dach. Może pełnić funkcję ewakuacyjną;
Okno oddymiające VELUX
Okno do płaskiego dachu VELUX

Każde z wyżej wymienionych okien jest wyposażone w szybę energooszczędną, która pełni dwie podstawowe, bardzo ważne funkcje: termoizolacyjną i antywłamaniową. Termoizolację w oknach VELUX do dachów płaskich zapewnia szyba zespolona energooszczędna ze szkłem klejonym bezpiecznym od wewnątrz –To pozwala na maksymalne ograniczenie strat ciepła i utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury. Możesz je dowolnie wyposażyć w jeden z wybranych elementów zewnętrznych:

 • sferyczny moduł szklany – wykonany w unikatowej technologii CurveTech, wyposażony w szybę odporną na zarysowania. Dzięki zakrzywieniu tafli skutecznie usuwa wodę, liście i inne zanieczyszczenia;
 • płaski moduł szklany – to jedyny na rynku produkt w tej kategorii, który posiada powłokę łatwo zmywalną;
 • kopułę – klasyczna kopuła sprawdza się zarówno w biurach, jak i w budynkach mieszkalnych;

Funkcja antywłamaniowa, która zapewnia bezpieczeństwo wszystkich domowników, to wynik zastosowania wysokiej jakości dwuszybowych pakietów z laminowaną szybą wewnętrzną.

Okna do dachów płaskich – więcej światła w przestrzeniach dziennych

W domu o dachu płaskim, ze względu na brak skosów, można zamontować standardowe okna tarasowe lub fasadowe na każdej kondygnacji. Montaż dodatkowych okien dachowych pozwoli jednak wizualne wyodrębnić daną część wnętrza. Na przykład okno dachowe nad stołem w jadalni wyróżni to ważne miejsce w domu i zapewni dodatkową ilość światła domownikom w trakcie jedzenia posiłku lub gry w planszówki.

Okna do płaskiego dachu VELUX
Okno do płaskiego dachu w gabinecie

Odpowiednie oświetlenie – naturalna pomoc w miejscu pracy

Biblioteczka, gabinet czy mały warsztat – mimo zamontowanych okien fasadowych czasem mogą one być niedostatecznie doświetlone. Odpowiednio umieszczone okna dachowe ułatwią aranżację pokoju do pracy i umożliwią swobodniejsze podzielenie go na strefy. Dzięki naturalnemu oświetleniu w różnych częściach pomieszczenia nie musisz ustawiać biurka, stołu kreślarskiego czy innych stanowisk pracy wyłącznie przy ścianie z oknem pionowym. Wystarczy, że zainstalujesz okno do dachu płaskiego nad miejscem, gdzie w przyszłości będziesz chciał pracować.

Więcej światła w całym domu – okna dachowe w pomieszczeniach pomocniczych

W ciągach komunikacyjnych, takich jak korytarze, klatki schodowe itp., często zapominamy o odpowiednim oświetleniu. Stosujemy w nich sztuczne światło dostarczane przez wszelkiego rodzaju lampy, kinkiety czy taśmy LED. Okna do dachów płaskich naturalnie oświetlą te pomieszczenia – nie będziesz musiał korzystać ze światła elektrycznego za dnia, dzięki czemu zmniejszysz zużycie prądu. Poza tym światło dzienne tworzy wrażenie otwartej przestrzeni, co powiększa optycznie każde pomieszczenie. Wystarczy niewielkie okno dachowe, aby pięknie oświetlić klatkę schodową. Natomiast rząd okien dachowych w długim i wąskim korytarzu pomoże dodać temu miejscu przytulności, zwłaszcza jeśli ozdobisz je dodatkowo ciekawymi obrazami lub nietypowymi dekoracjami.

Okno do płaskiego dachu w korytarzu

Dzięki oknom do dachu płaskiego możesz stworzyć estetyczne i funkcjonalne wnętrza w swoim domu. Niezależnie od tego, który model wybierzesz, ważne, abyś wziął pod uwagę najwyższą jakość oraz prostotę montażu. Takie korzyści gwarantują okna dachowe VELUX.