Okna do płaskiego dachu – co warto o nich wiedzieć, aby wybrać najlepsze rozwiązania?

Prawidłowe doświetlenie pomieszczeń w domu ma kluczowy wpływ na Twoje samopoczucie, komfort cieplny, a także warunki panujące w mieszkaniu. Zdaniem specjalistów aby cieszyć się w domu optymalną ilością światła naturalnego, powierzchnia okien powinna wynosić co najmniej 12% całkowitej powierzchni podłogi pomieszczenia. Jednym ze sposobów na zastosowanie tej reguły jest montaż okna do płaskiego dachu.

Okno VELUX na dachu płaskim

Okno do dachu płaskiego możesz zastosować wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości montażu okien fasadowych. Co ważne, jeśli pozwala na to kształt i bryła budynku, okna do dachu płaskiego zainstalujesz także w jednym pomieszczeniu razem z oknami do dachów skośnych. W ten sposób wpuścisz na swoje poddasze jeszcze więcej światła!

Zastanawiasz się nad zainstalowaniem u siebie tego rodzaju okien, jednak nie wiesz, które rozwiązanie wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

Okna do płaskiego dachu – dlaczego warto rozważyć ich montaż?

Naturalne światło słoneczne jest niezastąpionym źródłem życia. Odpowiednia dawka witaminy D dodaje energii, a nawet ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Dlatego należy pamiętać, żeby zawsze dostarczać jak największą ilość światła naturalnego do pomieszczenia. Dzięki odpowiednim oknom:

 • światło dociera wprost do serca pomieszczenia – miejsca, z których najczęściej korzystasz, są najbardziej rozświetlone. Na przykład znajdzie się bezpośrednio nad biurkiem w gabinecie, łóżkiem w sypialni czy stołem w jadalni;
 • światło rozprasza się po całym pokoju – choć najwięcej światła jest w miejscu, które znajduje się bezpośrednio pod oknem, niemal prostopadły kąt okna względem słońca powoduje, że światło jest rozpraszane na wszystkie strony. Może więc trafić nawet w najciemniejsze zakątki pomieszczenia.

Odpowiednio dobrana liczba okien dachowych ogranicza także wilgoć w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że większość zestawów do płaskiego dachu jest bezobsługowa. Nie musisz więc samodzielnie decydować, kiedy otworzyć okna, aby wywietrzyć pokój czy pozbyć się z niego wilgoci.

Zobacz więcej: Okno do płaskiego dachu – zobacz, jakie są jego benefity

Okna dachowe VELUX na dachu płaskim - kuchnia
Okno na płaskim dachu - kopuła

Kopuła sferyczna, płaski moduł szklany czy sferyczny moduł szklany – na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Okna do dachów płaskich VELUX składają się z dwóch podstawowych elementów, niezależnie od ich rodzaju. Są to:

 • okno – z bezpieczną i energooszczędną szybą klejoną oraz ościeżnicą i skrzydłem okiennym wykonanym z profilu PCV;
 • element zewnętrzny – kopuła, płaski moduł szklany lub unikalny sferyczny moduł szklany.

Przy wyborze okna do dachu płaskiego to właśnie na ten element zewnętrzny należy zwrócić szczególną uwagę. Ma on bowiem decydujący wpływ zarówno na końcowy efekt wizualny całego zestawu okiennego, jak i na jego funkcjonalność.

Okna do płaskiego dachu – co możesz wybrać?

Wszystkie otwierane okna do dachów płaskich dostarczają światło, wentylują pomieszczenie, a także dbają o regulowanie poziomu wilgoci. To, który z nich wybierzesz, zależy więc od Twoich indywidualnych potrzeb. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie kilku najważniejszych cech i właściwości każdego okna. Dzięki nim podjęcie decyzji przed zakupem okien stanie się bardzo proste.

 • Sferyczny moduł szklany – co wyróżnia tego rodzaju okna do dachów płaskich?

Sferyczny moduł szklany VELUX można montować na dachach o kącie nachylenia już od 0°. Posiada zakrzywioną, szklaną szybę zewnętrzną wykonaną w technologii CurveTech. Dzięki niej okno jest w pełni chronione przed zalegającym śniegiem, liśćmi oraz innymi zanieczyszczaniami – z wypukłej szyby wszystkie resztki organiczne zsuwają się na zewnątrz i nie zasłaniają widoku. W ten sposób przez okno może zawsze wpadać odpowiednia ilość promieni słonecznych.

Moduł sferyczny jest także bardzo atrakcyjny wizualnie. Sprawdzi się więc doskonale na dachach zielonych i tarasach.

Sferyczny moduł szklany VELUX na płaskim dachu
Płaski moduł szklany VELUX na dachu
 • Płaski moduł szklany – kiedy warto go wybrać?

Płaski moduł szklany VELUX można zamontować na dachu, którego minimalny kąt nachylenia wynosi 2°. Również jest wykonany z odpornego na zarysowania szkła, jednak jego powierzchnia jest idealnie płaska. Dzięki temu doskonale łączy się z dachem i dyskretnie chowa w jego konstrukcji. Moduł płaski warto więc wybrać, gdy chcesz, aby żaden dodatkowy element nie zakłócał równej linii dachu.

Co ciekawe, choć ten moduł ma płaski kształt, może on w równie skuteczny sposób być odporny na zanieczyszczenia. Dzieje się tak za sprawą zewnętrznej powłoki łatwo zmywalnej, dzięki której w trakcie deszczu z powierzchni szyby spływają wszystkie zabrudzenia.

 • Kopuła do okna – jakie ma właściwości?

Kopuła VELUX do okien do płaskiego dachu ma wypukły kształt, dzięki któremu wszystkie zanieczyszczenia są szybko usuwane razem z deszczem. Jest jednak pokryta innym materiałem zewnętrznym niż moduł szklany – może być wykonana z akrylu lub poliwęglanu. To trwałe tworzywa, które są odporne na wszystkie zarysowania spowodowane gradem, marznącym deszczem lub spadającymi gałęziami.

Sferyczne i płaskie moduły szklane, a także kopuły mogą być sterowane elektryczne. Okna elektryczne są w standardzie wyposażone w czujnik deszczu, który, gdy wykryje pierwsze krople, automatycznie zamknie okna. Jeśli dodatkowo podłączysz je do systemu i aplikacji VELUX ACTIVE, okna będą reagować na warunki panujące na poddaszu – temperaturę, wilgoć oraz stężenie dwutlenku węgla, tak aby zarządzać klimatem w Twoim domu i zapewnić najlepszy komfort życia.

Kopuła VELUX do okna do płaskiego dachu
Okna do dachu płaskiego VELUX w pokoju dziecięcym

Okna nieotwierane i okna otwierane w wyjątkowych sytuacjach – czy warto montować na poddaszu okna specjalistyczne?

Głównym zadaniem standardowych okien do dachów płaskich jest doświetlenie pomieszczeń. Jednak poza nimi możesz zdecydować się także na okna specjalistyczne, które mają zwiększać Twoje bezpieczeństwo lub umożliwiać Ci wygodny dostęp do dachu.

 • Okna oddymiające dachowe – są to okna, które otwierają się automatycznie w razie pożaru. W tym przypadku ich górna kopuła podnosi się na wysokość 50 cm, aby skutecznie odprowadzić dym i ciepło z płonącego budynku. Okna oddymiające można też podnieść na 15 cm wysokości, aby przewietrzyć pomieszczenie.
 • Okna dachowe wyłazowe – okna służące do ewakuacji. Otwierają się ręcznie aż do kąta 60°, co zapewnia wygodne i przede wszystkim szybkie opuszczenie budynku i wyjście na dach.

Jeśli zależy Ci tylko na doświetleniu pomieszczeń, natomiast wentylację zapewniają np. standardowe okna do dachów skośnych, możesz zamontować również nieotwierane okna z kopułą poliwęglanową. Kopuły poliwęglanowe VELUX występują w wersji z szybą przezroczystą lub matową.

Okno dachowe do dachu płaskiego – nie tylko dostarczenie światła, ale też ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem

Choć światło jest bardzo potrzebne do utrzymania prawidłowego komfortu na poddaszu, w nadmiernych ilościach może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego do każdego z okien do płaskiego dachu możesz wybrać również elementy dekoracyjne i przeciwsłoneczne.

Co pozwoli Ci lepiej kontrolować światło oraz ciepło?

 • Markiza optymalnie chroniąca przed upałem – dzięki niej zatrzymasz do 76% ciepła pochodzącego z energii słonecznej.
 • Roleta zaciemniająco-izolująca – za jej pomocą nie tylko osłonisz pomieszczenie przed światłem, ale też zimą podniesiesz w nim komfort termiczny.
 • Przeciwsłoneczna roleta plisowana – delikatnie rozproszy światło, a przy tym zapewni Ci całkowitą prywatność.
Okna do dachu płaskiego VELUX z roletami
Okno do dachu płaskiego VELUX w pokoju dziennym

Wentylacja dachu płaskiego i dostęp do naturalnego światła – wybierz montaż okien do dachu płaskiego w swoim domu

Okna do płaskiego dachu to bardzo dobry sposób na dokładne doświetlenie pomieszczeń znajdujących się na górnej kondygnacji, bezpośrednio pod dachem. Dzięki nim można również zadbać o prawidłową wentylację budynku, gdy nie ma możliwości zamontowania okien do dachów skośnych lub okien fasadowych.

Jeśli zdecydujesz się na zakup okien do płaskiego dachu, pamiętaj, aby znaleźć odpowiedniego instalatora, który szybko i prawidłowo zajmie się ich montażem. Szukaj więc profesjonalnych wykonawców, którzy posiadają doświadczenie w instalacji produktów VELUX. W tym celu możesz skorzystać z naszej bazy polecanych montażystów.

Znajdź montażystę VELUX