Zagrożenia urbanizacji, miasto

Przez urbanizację częściej przebywamy w zamkniętych przestrzeniach

Dzieci na świeżym powietrzu w lesie

Młode pokolenia coraz mniej czasu spędzają na dworze, średnio jedną godzinę tygodniowo

Dziecko w lesie

90% życia spędzamy w budynkach, ale to nie one są naszym naturalnym środowiskiem

Drzewo, zieleń

Jesteśmy częścią przyrody. Potrzeba kontaktu z nią jest w nas głęboko zakorzeniona

Wpuść naturę do domu

Coraz częściej naukowcy podkreślają, że bliskość przyrody przynosi wiele korzyści zdrowotnych w każdym wieku. To w niej możemy szukać ukojenia i pomysłów, a w braku kontaktu z nią upatrywać przyczyn problemów z bezsennością, koncentracją oraz odpornością.

Emocjonalne związki z przyrodą sprawiają, że wzrasta prawdopodobieństwo szukania fizycznego kontaktu z naturą niezależnie od tego, gdzie przebywamy. Współczesne budynki są wielofunkcyjne – to w nich pracujemy, uczymy się, gotujemy, odpoczywamy, spotykamy się z rodziną i znajomymi. W erze ludzi spędzających nawet 20 godzin dziennie w budynkach szczególnego znaczenia nabierają warunki, które panują w naszych domach, biurach i szkołach.

W jaki sposób pogodzić konieczność przebywania w budynkach z potrzebą kontaktu z naturą? Jak możemy wpuścić naturę do swoich domów, aby pobudzić wyobraźnię, polepszyć koncentrację i poprawić swoje samopoczucie?

Dziecko patrzące przez szybę

Światło

Światło naturalne ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, energię życiową, a także zdolność uczenia się. Nawet najlepiej zaprojektowane sztuczne oświetlenie nie jest w stanie zastąpić promieni słonecznych.  Światło naturalne jest potrzebne, aby obudzić się i rozpocząć dzień zgodnie z rytmem okołodobowym człowieka. Czasami wystarczy wprowadzić kilka zmian w naszym domu, aby korzystać z jego dobrodziejstw przez cały rok. Główną rolę w doświetleniu domu światłem naturalnym odgrywają okna. Warto wiedzieć, że okna dachowe zapewniają dwukrotnie większą ilość światła dziennego niż okna fasadowe o podobnych rozmiarach. Wynika to z ich usytuowania na dachu i lepszej ekspozycji na promienie słoneczne.

Dziecko nad morzem

Powietrze

Człowiek wdycha około 30 kg powietrza wykonując 22 tysiące oddechów dziennie. Aktywność czteroosobowej rodziny obejmująca takie czynności, jak gotowanie, kąpiel itp. powoduje, że do powietrza w domu trafia średnio 10 litrów wody dziennie. W domu gromadzą się cząstki kurzu i alergeny odpowiedzialne za znaczny odsetek przypadków astmy wśród dzieci. Nawet wyremontowane pomieszczenia i nowe meble mogą być źródłem szkodliwych substancji gromadzących się w powietrzu. Rezygnowanie z wietrzenia pomieszczeń znacznie obniża jakość powietrza wewnętrznego.  Zaleca się, aby pomieszczenia wietrzyć 3-4 razy dziennie przez minimum 10 minut otwierając więcej niż jedno okno. Dodatkowo powinniśmy wietrzyć sypialnie przed spaniem oraz zaraz po obudzeniu się. Nasz mózg potrzebuje świeżego powietrza, aby lepiej przebiegały nasze procesy poznawcze.

Przyroda, chłopiec

Zieleń

Przebywanie wśród zieleni poprawia naszą koncentrację i działa na nas kojąco. Panoramiczne widoki w naszych pomieszczeniach nie są tylko kwestią estetyczną, ale także zdrowotną. Możliwość obserwowania zmieniających się pór roku za oknem pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nie bez powodu powracamy do pielęgnacji roślin doniczkowych w naszych domach. Widok na zieleń może wspierać procesu uczenia się i redukować poziom stresu. Przebywając większość swojego czasu w pomieszczeniach, możemy zadbać o kontakt wizualny z naturą przez m.in. przestrzeganie zasad prawidłowego montażu okien oraz stosowanie rozwiązań umożliwiających otwarcie przestrzeni na widoki np. balkonów dachowych lub okien kolankowych zwiększających przeszklenia. Warto pamiętać, że aby mieć dobry widok należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu oraz wielkość okna. Im mniejszy jest spadek dachu, tym dłuższe powinno być okno.

7
kroków do idealnego poddasza
 • Weź pod uwagę strony świata
  Lukarna VELUX
 • Oceń potencjał swojego poddasza
  Chłopiec przy oknie VELUX
 • Pomyśl o zamierzonej funkcji pokoju
 • Sprawdź, ile okien dachowych potrzebujesz
  Zestaw okien VELUX
 • Wybierz odpowiednie rolety
  Dziecko na poddaszu z oknami dachowymi VELUX
 • Znajdź dobrego wykonawcę
  Dekarz, wykonawca dachu
 • Zobacz inspiracje MyDaylight
  Wizualizacja oświetlenia MyDaylight