Projekty domów na wąską działkę, czyli jak zmieścić możliwie duży dom na małym terenie?

Przymierzasz się do budowy domu, ale do dyspozycji masz niewiele przestrzeni? Jeśli teren pod budowę jest dość długi, ale niezbyt szeroki – nie martw się na zapas. Wąska działka nie musi bowiem oznaczać małej powierzchni zabudowy. Ale aby dom na tak specyficznej przestrzeni był komfortowy, wymaga profesjonalnego projektu. To dzięki niemu w optymalny sposób zagospodarujesz teren, który masz do dyspozycji.

Projekt domu jednorodzinnego, który ma się zmieścić na bardzo wąskiej i długiej działce, z łatwością kupisz lub zamówisz u architekta. Ważne, żeby wiedzieć, wśród jakiego typu domów szukać tego jedynego dla Ciebie i Twojej rodziny.

Nowo wybudowany dom na wąską działkę

Projekt domu – wąska działka idealna dla budynku z poddaszem

Dom parterowy czy piętrowy – jaki wybrać? Świetnym rozwiązaniem będzie projekt domu na wąską działkę z poddaszem użytkowym. Warto się na niego zdecydować, ponieważ:

 • masz możliwość urządzenia wyższego parteru,
 • możesz budować etapami bez szkody dla komfortu użytkowania domu,
 • budynek z poddaszem sprzyja energooszczędności – m.in. dzięki odpowiednio dobranym oknom dachowym.

Dom z poddaszem na wąską działkę – okna jako gwarancja energooszczędności

W naszej ofercie znajdziesz okna dachowe z nowoczesnym energooszczędnym pakietem trzyszybowym. Warto pomyśleć o nich już na etapie wyboru projektu domu. Takie rozwiązanie gwarantuje wiele korzyści:

 • komfort ciszy – będziesz mógł słuchać dźwięków z otoczenia domu albo zamknąć okno, aby odgrodzić się od wszelkich hałasów z zewnątrz; zyskasz odpowiednie warunki do pracy czy relaksu nawet przy ulewnym deszczu,
 • komfort przejrzystego widoku – szyba zewnętrzna jest pokryta specjalną powłoką łatwozmywalną, na której zabrudzenia organiczne szybko rozkładają się w wyniku oddziaływania promieniowania UV; potem deszcz usuwa zabrudzenia, swobodnie spływając po całej szybie,
 • komfort oszczędzania – okno zagwarantuje Ci wysoki poziom izolacyjności cieplnej, a dodatkowo będzie trwałe; zyskasz łatwość konserwacji oraz niższe rachunki za ogrzewanie. 

Dom na wąską działkę – ze spadzistym dachem

Jeśli z jakichś powodów rezygnujesz z poddasza użytkowego, innym dobrym rozwiązaniem będzie budynek z dwiema kondygnacjami i spadzistym dachem. Nie koncentruj się na tym, aby zmieścić na parterze jak najwięcej pokojów – lepiej budować w górę, aby dom miał szansę być większy i sprostać potrzebom wszystkich obecnych i ewentualnie przyszłych mieszkańców. Wśród projektów domów na wąską i długą działkę do wyboru masz:

 • dach czterospadowy – nadaje oszczędnemu budynkowi przytulności, a jednocześnie eksponuje jego nowoczesny wymiar,
 • dach dwuspadowy – jest prosty w budowie i niweluje ryzyko powstawania nieszczelności, przez które ciepło mogłoby uciekać z wnętrza.

Domy na wąską działkę – projekt z płaskim dachem

Kolejna możliwość, która sprawdzi się na wąskiej i długiej działce, to piętrowy dom z płaskim dachem. Pamiętaj jednak, że aby go zbudować, musisz zapoznać się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ze względu na ograniczenia związane np. ze strefą klimatyczną nie w każdej gminie będziesz mógł postawić taki budynek.
Poddasze z oknami dachowymi VELUX w domu na wąską działkę
Okno do dachu płaskiego VELUX

Jeśli jednak okaże się, że żadne lokalne przepisy nie zakazują posiadania płaskiego dachu w domu na wąskiej działce, to rozwiązanie będzie bardzo korzystne pod wieloma względami. Zalety takich budynków to przede wszystkim:

 • bardzo nowoczesna architektura,
 • możliwość funkcjonalnego zaaranżowania przestrzeni bez brania pod uwagę skosów,
 • możliwość zaaranżowania tarasu na dachu.

Pamiętaj, że w domu z płaskim dachem oprócz klasycznych okien fasadowych warto zamontować także dachowe. Dzięki temu doświetlisz naturalnym światłem nawet te pokoje, które będą się znajdowały w środkowej części budynku. Zalety takiego rozwiązania to także:

 • większy dopływ świeżego powietrza,
 • nietuzinkowa estetyka pomieszczenia,
 • sprawne oddymianie (w przypadku okna oddymiającego),
 • możliwość wyjścia na dach (w przypadku okna wyłazowego). 

Projekt domu parterowego na wąską działkę nigdy nie będzie miał tylu pomieszczeń, co projekt z piętrem lub użytkowym poddaszem. Dlatego nawet jeśli nie masz bardzo dużej rodziny, wybierz dom wyższy, a mniejszy. Zyskasz nie tylko więcej pomieszczeń w domu, ale też wolną przestrzeń na podwórku wokół niego.