Projekty domów z płaskim dachem – wady i zalety

Projekty domów z płaskim dachem cieszą się zainteresowaniem osób planujących budowę stosunkowo od niedawna. Dotychczas częściej niż domy z płaskim dachem były wybierane projekty o tradycyjnym, wielospadowym dachu. Rozważasz postawienie domu z płaskim dachem? Sprawdź, jakie są wady i zalety rozwiązania tego typu.

Dach płaski w rzeczywistości nie jest idealnie płaski – posiada spadek nie mniejszy niż 3° i nie większy niż 11°. Minimalny spadek jest konieczny, by z dachu mogła spływać woda opadowa. Co ciekawe, dach płaski jest jednocześnie dachem i stropem dla ostatniej kondygnacji budynku – dlatego jest nazywany stropodachem.

Tego typu wykończenie konstrukcji budynku wielu osobom kojarzy się negatywnie – z dachami bloków. W ostatnich latach na popularności zyskują jednak nowoczesne domy z płaskim dachem. Jeśli Tobie również podobają się takie budynki, sprawdź zalety i wady wyboru projektu domu z płaskim dachem.

Okno VELUX do płaskiego dachu

Dom z płaskim dachem – zalety rozwiązania

Domy z płaskim dachem oferują użytkownikom jedyne w swoim rodzaju korzyści, których próżno szukać przy wyborze domu z dachem spadzistym:

  • Duża odporność stropu na silny wiatr – prawdopodobieństwo, że silny wiatr zerwie połacie dachu płaskiego, jest bardzo niskie, podczas gdy w przypadku dachu spadzistego jest to bardzo realny scenariusz. Ponieważ w ostatnich latach możemy zaobserwować coraz więcej anomalii pogodowych również w naszym kraju, warto rozważyć najtrwalsze rozwiązania przy wykańczaniu budynków i przejrzeć projekty domów piętrowych z płaskim dachem.
  • Mniejsze straty ciepła – nowoczesne domy z płaskim dachem cechują się prostą kubaturą budynku (pozbawioną konstrukcji typowych dla domów tradycyjnych, takich jak lukarny) i ograniczoną powierzchnia dachu (w odróżnieniu od dachów spadzistych), co sprawia, że są bardziej energooszczędne. Ma to znaczenie w kontekście zmian w Warunkach Technicznych 2021, którym mają odpowiadać nowo wybudowane budynki – wartość zapotrzebowania na EP nie może przekraczać 70 kWh/m2, a współczynnik przenikania ciepła nie może przekroczyć 0,2 W/m2K (dla ścian zewnętrznych).
  • Możliwość wykorzystania dachu jako powierzchni użytkowej – jeśli marzysz o olbrzymim tarasie z pięknym widokiem, możesz zrealizować swoje pragnienie, wybierając spośród projektów domów nowoczesnych z płaskim dachem. Jeśli Twoja działka ma niewielką powierzchnię, na której nie da się zaplanować ogrodu, płaski dach domu da Ci przestrzeń, na której możesz posadzić rośliny lub nawet posiać trawę (tzw. zielony dach, który dodatkowo filtruje zanieczyszczenia i ogranicza występowanie tzw. miejskiej wyspy ciepła),
  • Wygodny dostęp do paneli fotowoltaicznych – jeśli planujesz założenie mikroinstalacji fotowoltaicznej, podczas montażu i serwisowania paneli pracownik będzie miał znacznie wygodniejszy i bezpieczniejszy dostęp do modułów. Wyjście na dach umożliwią Ci okna wyłazowe – otwierają się na szerokość 60° i od zewnątrz są wykończone przezroczystą lub matową kopułą.

Domy z płaskim dachem – wady

Tak jak dachy spadziste, dachy płaskie mają również pewne wady, z którymi muszą się liczyć osoby wybierające takie rozwiązanie:

  • Konieczność odśnieżania – na płaskich dachach gromadzi się śnieg, który dzięki dużemu spadkowi z dachów skośnych zsuwa się naturalnie. W ostatnich latach obserwujemy coraz rzadsze opady intensywnego śniegu. Pamiętaj jednak, że jeśli przydarzy się śnieżna zima, należy na bieżąco odśnieżać dach. Pokrywa śnieżna podczas roztopów może ważyć aż 400 kg na m3, co stanowi dla dachu bardzo duże obciążenie.
  • Cena dachu płaskiego – chociaż przy budowie dachu płaskiego stosuje się mniejszą ilość materiałów niż przy dachu spadzistym (brak więźby i kosztów pokrycia blachodachówką lub dachówką), koszty dachu płaskiego mogą się okazać wyższe niż dachu skośnego o prostej konstrukcji. Wynika to z konieczności zastosowania wysokiej jakości izolacji oraz rozwiązania problemu odpływu wody deszczowej, aby w przyszłości uniknąć problemów z zaciekami.
Dom z płaskim dachem i instalacją fotowoltaiczną
Kobieta w pomieszczeniu z oknem do dachu płaskiego VELUX
  • Brak poddasza – dla osób, które marzą o przytulnym poddaszu, brak skosów, które tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat, może okazać się problemem. Ponadto okna do dachów skośnych znacznie lepiej niż okna elewacyjne doświetlają pomieszczenia. Aby zadbać o dobry dostęp do naturalnego światła w pomieszczeniach na ostatniej kondygnacji Twojego domu z płaskim dachem, możesz zdecydować się na:

    • okna do dachu płaskiego – w wersji wyłazowej, oddymiającej, nieotwieranej, a także wersje z modułem szklanym sferycznym lub płaskim;
    • świetliki tunelowe do dachów płaskich – dobre rozwiązanie do pomieszczeń, w których nie da się zamontować okien elewacyjnych (mogą to być korytarze, klatki schodowe, garderoby czy łazienki).

Domy z płaskim dachem – komu przypadną do gustu?

Przeglądasz gotowe projekty domów i zastanawiasz się, czy domy piętrowe z płaskim dachem to rozwiązanie dla Ciebie? Taki budynek z pewnością spodoba się osobom ceniącym nowoczesny design, wielbicielom architektury modernistycznej, a także przeciwnikom skosów w pomieszczeniu. Ze względu na prostą kubaturę i większą energooszczędność budynku powinny zdecydować się na niego również osoby, które liczą na oszczędność w eksploatacji. A przede wszystkim – jeśli zawsze marzyłeś o ogrodzie na dachu, nie zastanawiaj się dłużej i spełnij swoje marzenie!

Atrakcyjne projekty domów piętrowych z płaskim dachem wyróżniają się wśród planów domów o tradycyjnej bryle. Produkty VELUX do dachu płaskiego pomogą Ci efektownie wykończyć nowoczesną aranżację i zadbać o odpowiednią ilość światła i świeżego powietrza na ostatniej kondygnacji budynku.