Projekty domów jednorodzinnych – jak wybrać idealny dla Twoich potrzeb?

Każda osoba, która decyduje się na budowę domu, staje przez pytaniem: projektowanie na zamówienie czy kupno gotowego projektu? Jeśli masz ściśle sprecyzowane oczekiwania oraz duży budżet, zdecyduj się na pierwszą z tych opcji. Ale prawda jest taka, że gotowe projekty domów są znacznie tańsze niż te tworzone na zamówienie. Tymczasem wcale nie muszą być gorsze – wybór jest tak duży, że z łatwością dopasujesz projekt do swoich potrzeb. Sprawdź, od czego zacząć.

Od wyboru odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego zależy późniejszy komfort użytkowania budynku. Pod uwagę warto wziąć ograniczenia związane z lokalnymi przepisami, budżet, układ pomieszczeń, strony świata, a także estetykę.

Nowy dom zbudowany na podstawie projektu domu jednorodzinnego

Nowy dom – projekt zgodny z miejscowym planem zagospodarowania terenu

Działka pod Twój nowy dom już wybrana? Świetnie! W takim razie czas zapoznać się z przepisami dotyczącymi budowy na danym terenie. Przede wszystkim sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydaną dla Twojej działki. To ważniejsze, niż może się wydawać, ponieważ dzięki sprawdzeniu zawczasu wszystkich zasad unikniesz kłopotów z późniejszym dostosowywaniem projektu.

Zastanawiasz się, co takiego może się znaleźć w dokumentach? Są to np. wytyczne odnośnie do:

  • umiejscowienia domu względem granic działki i innych zabudowań,
  • dopuszczalnej liczby kondygnacji domu,
  • wysokości całkowitej budynku,
  • szerokości elewacji frontowej,
  • kąta nachylenia połaci dachowych (np. dom z płaskim dachem bywa niedozwolony),
  • rodzaju pokrycia dachu.

Czasami zdarzają się też zapisy, które wymuszają na nowo powstających domach na danym terenie np. określony styl odpowiadający okolicznej zabudowie. Takie zasady mają na celu zachowanie spójności architektonicznej.

Zobacz także, jak wybrać najlepsze projekty domów na wąską działkę.

Projektowanie domu a budżet

Budżet to kolejna ważna kwestia, którą powinieneś zaplanować przed ostatecznym zleceniem projektowania domu lub zakupieniem gotowego projektu. Szczególnie jeśli w grę wchodzi kredyt. Pamiętaj, że na ostateczną cenę zarówno projektu, jak i domu wpływa wiele kwestii. Im większa i bardziej skomplikowana bryła, tym wyższy koszt budowy. Przy zakupie projektu cena wzrasta z kolei wraz z liczbą modyfikacji nanoszonych na pierwotny szkic.

Zastanawiasz się, czy wybrać dom parterowy, czy piętrowy? Jeśli wśród przyszłych domowników są osoby z niepełnosprawnościami lub starsze, zdecydowanie lepiej sprawdzi się projekt, który nie zakłada budowy wyższej kondygnacji. Ale jeżeli nie ma przeciwwskazań, warto postawić na niewielki budynek piętrowy o zwartej bryle i prostym dachu dwuspadowym. Będzie on znacznie tańszy w budowie – głównie ze względu na mniejszą powierzchnię dachu, który jest jednym z najdroższych elementów. Piętrowe domy tanie w budowie pozwolą również oszczędzać na eksploatacji, ponieważ będą lepiej trzymały ciepło z ogrzewania.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są domy energooszczędne lub pasywne, w przypadku których co prawda koszty budowy są większe, ale zastosowane rozwiązania pozwalają na znaczne oszczędności w przyszłości. Jeśli zdecydujesz się na taki nowoczesny budynek z poddaszem, koniecznie postaw na nasze okna dachowe. Posiadają one energooszczędny pakiet trzyszybowy. Dzięki temu zyskasz:

  • ciszę – dzięki zamknięciu okna z łatwością odgrodzisz się od wszelkich dźwięków z zewnątrz (nawet od ulewnego deszczu),
  • przejrzysty widok – szyba, dzięki specjalnej powłoce łatwozmywalnej, samodzielnie oczyści się pod wpływem promieniowania UV i deszczu,
  • oszczędności – dzięki wysokiemu poziomowi poziom izolacyjności cieplnej zużyjesz mniej energii i tym samym zapłacisz niższe rachunki.
Rolety zaciemniające na okna dachowe VELUX na poddaszu
Rodzina w domu parterowym

Projekty domów jednorodzinnych – układ pomieszczeń

Twój dom powinien być przede wszystkim wygodny dla wszystkich mieszkańców. Dlatego pamiętaj, aby wybrać taki projekt, który będzie zakładał najlepszy dla przyszłych domowników rozkład pomieszczeń (lub możliwość prostych zmian w zaproponowanym). W tym kontekście pamiętaj, że:

  • wielkość domu trzeba dobrać do liczby członków rodziny, uwzględniając potencjalne zmiany – np. kolejne dziecko w rodzinie, chęć zaproszenia do siebie na stałe starszego rodzica,
  • każdy domownik powinien mieć przestrzeń do aktywności i wystarczającą ilość miejsca na swoje rzeczy, ale warto też zadbać o część wspólną, w której rodzina będzie się chętnie gromadzić,
  • ważny jest podział na strefy nocną i dzienną – najprościej wyznaczyć je w domach piętrowych lub z poddaszem, gdzie zwykle na parterze znajdują się salon, kuchnia i jadalnia, a na wyższym piętrze sypialnie.

Gotowe projekty domów a strony świata

Z gotowych projektów domów wyczytasz wiele, ale nie to, jak usytuować budynek na Twojej działce. Tymczasem kwestia stron świata jest bardzo ważna dla uzyskania najwyższej możliwej wygody i komfortu przebywania w domu. Pamiętaj, że najkorzystniej jest, kiedy:
  • strefa dzienna jest skierowana na południe – ponieważ ta strona przez większą część dnia jest dobrze nasłoneczniona,
  • garaż, kotłownia, pralnia czy spiżarnia są od północy – ponieważ w tych pomieszczeniach nie potrzeba dużo naturalnego światła,
  • sypialnie są na południu lub zachodzie – ponieważ w takiej lokalizacji domownicy nie będą się budzić wcześnie rano z powodu mocnych promieni słońca.

W przypadku domów z poddaszem do wnętrz naturalnie wpada dużo światła – jest to oczywiście zaletą, ale w niektórych miejscach (np. w sypialni czy w pokoju dziecka) warto zamontować:

  • rolety zaciemniające, które zagwarantują pełne zaciemnienie wnętrza,
  • rolety zewnętrzne, które oprócz 100-procentowego zaciemnienia zagwarantują redukcję ciepła wpadającego do pomieszczenia latem i uciekającego na zewnątrz zimą.

Projektowanie domu zgodnie z wybraną estetyką

Na koniec zostawiliśmy dla Ciebie wisienkę na torcie, czyli kwestię estetyki. Ją także warto przemyśleć już na etapie wyboru projektu domu jednorodzinnego, ponieważ duże zmiany mogą generować dodatkowe koszty.

Oczywiście styl architektury, kolorystyka elewacji i wszystkie inne kwestie związane z designem domu zależą głównie od gustu przyszłych mieszkańców. W tej sprawie, jeśli wspomniane już przepisy MPZP nie stanowią inaczej, nie ogranicza Cię w zasadzie nic! Jedyne, co możesz wziąć pod uwagę, to otoczenie – przyjęło się, że na wsi lepiej niż modernistyczne formy sprawdzają się klasyczne budynki lub pałacowe dworki. Ale jeśli masz inne zdanie, nie musisz się przecież stosować do tej zasady.

Matka i córka w dobrze oświetlonym wnętrzu oknami dachowymi VELUX

Zobacz także: Projekty domów drewnianych

Wiesz już, na co zwracać uwagę podczas przeglądania projektów domów jednorodzinnych lub składania własnego zamówienia u architekta. Stwórz wstępny plan i odważnie postaw pierwszy krok w kierunku budowy swojego wymarzonego miejsca na ziemi!