Łazienka, garderoba i korytarz bez okna? Zobacz, jak wygodnie dostarczyć naturalne światło do pomieszczenia. 

Nie w każdym pomieszczeniu w domu jest możliwe zamontowanie okna. Dostęp do światła dziennego jest jednak bardzo wartościowy, dlatego warto zainwestować w produkty, które mogą nam zapewnić naturalne oświetlenie. Najefektywniejszym rozwiązaniem jest montaż dachowych świetlików tunelowych. 

Niezależnie od tego, czy posiadamy dom z płaskim, czy ze spadzistym dachem, w projekcie zawsze znajdą się przestrzenie, w których nie da się zamontować okien. Najczęściej są to łazienki, garderoby oraz korytarze, które zazwyczaj znajdują się wewnątrz kondygnacji budynku. Mimo tego, że teoretycznie posiadanie okien w tych pomieszczeniach nie jest konieczne, warto pomyśleć o rozwiązaniu, które zwiększy komfort przebywania w nich poprzez dostarczenie naturalnego światła dziennego. Rozwiązaniem rekomendowanym przez ekspertów VELUX są dachowe świetliki tunelowe.

Czym są dachowe świetliki tunelowe i jak je zamontować?

Świetliki tunelowe to nowoczesne rozwiązanie doświetlające pomieszczenie. Niezależnie od tego, jaki typ dachu posiadasz – skośny czy płaski – możesz zamontować w nim odpowiedni świetlik. Doprowadzi on światło dzienne do Twojego wnętrza bez względu na to, czy będzie to mała łazienka, niewielka garderoba przyłączona do sypiali, czy wąski korytarz.

Świetlik tunelowy składa się z kilku podstawowych elementów:

  • modułu dachowego, który montujemy od strony dachu,

  • tunelu – sztywnego bądź elastycznego – o wysokim poziomie odbijania światła,

  • elementu sufitowego z efektem odblasku na krawędziach – dzięki temu światło w pomieszczeniu jest lepiej rozprowadzane.


Świetliki tunelowe VELUX mogą stać się również źródłem oświetlenia po zmroku. Wystarczy, że skorzystasz z oferty zakupu świetlika dachowego ze światłem LED. Świetlik zamieni się wtedy w energooszczędny plafon. Dzięki temu nie będziesz musiał montować dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniu.

Jeśli posiadasz dach o nachyleniu od 0o do 15o, wybierz dachowe świetliki tunelowe do dachów płaskich. Z kolei jeśli jesteś posiadaczem domu z dachem spadzistym o kącie od 15o do 60o, postaw na dachowe świetliki tunelowe do dachów skośnych.

Oba typy świetlików sprzedawane są w dwóch wariantach – ze sztywnym oraz elastycznym tunelem światłonośnym. Montaż sztywnego tunelu zalecany jest do dachów, gdzie odległość od dachu do sufitu wynosi od 0,8 m do 6 m dla dachów płaskich i od 90 cm do 6 m dla dachów skośnych. Elastyczny tunel zalecamy montować, gdy odległość od dachu do sufitu wynosi od 0,2 m do 0,9 m dla dachów płaskich i od 40 cm do 2 m dla dachów skośnych.

Tunele sztywne pokryte są lustrzaną powłoką refleksyjną, która zapewnia 98% wewnętrznego odbicia światła. Dzięki temu świetlik tunelowy w ciągu dnia może doprowadzić do pomieszczenia tyle światła, co tradycyjna żarówka o mocy 60 W.

Dodatkowo świetliki tunelowe można w prosty sposób utrzymać w czystości. Element sufitowy, dzięki gwintowej krawędzi szyby, możesz w dowolnym momencie wykręcić i wyczyścić. Znacznie ułatwia to domowe porządki.

Montaż świetlików tunelowych VELUX nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzania zmian w konstrukcji dachu. Nowa generacja produktów została gruntownie przeprojektowana – zastosowano w niej szereg usprawnień, dzięki którym montaż świetlika jest jeszcze łatwiejszy i trwa zdecydowanie krócej.

Chcesz zamontować świetlik dachowy w swoim domu? 

Ile świetlików dachowych należy zamontować dla optymalnego dopływu światła dziennego? 

To, ile promieni słońca wpadnie przez świetliki tunelowe do wnętrza, zależy nie tylko od pory dnia i roku, ale również od długości i rodzaju tunelu światłonośnego oraz usytuowania modułu dachowego względem strony świata. Pamiętaj, że w większym pomieszczeniu możesz potrzebować więcej niż jednego świetlika, żeby optymalnie doświetlić przestrzeń.

Chcesz dowiedzieć się, ile świetlików tunelowych przydałoby się w Twoim pomieszczeniu?
Skorzystaj z internetowego kalkulatora natężenia oświetlenia i przekonaj się ile światła może zapewnić świetlik tunelowy i dobierz najlepszy model do swojego domu. 

Zainspiruj się i ciesz się dziennym światłem w każdym pomieszczeniu

Według badania przeprowadzonego na rynku austriackim w 2014 roku ponad 95% klientów posiadających dachowe świetliki tunelowe VELUX poleciłoby to rozwiązanie innym. Coraz więcej Polaków montuje świetliki tunelowe w swoich domach i ma podobne odczucia. Zobacz kilka przykładów wnętrz z zamontowanymi świetlikami dachowymi. Zainspiruj się, zamontuj świetliki w swoim domu i ciesz się światłem dziennym w każdym pomieszczeniu

Świetlik tunelowy na korytarzu – zobacz efekt doświetlenia wnętrza po montażu świetlika

Efekt przed i po montażu świetlika tunelowego w łazience bez okna
Metamorfoza garderoby z montażem świetlika tunelowego