Profesjonalne narzędzie dla architektów                         - VELUX Daylight Visualizer

Program VELUX Daylight Visualizer to profesjonalne narzędzie symulacyjne do analizy warunków oświetlenia dziennego już na etapie projektowania budynku. Pozwala na łatwe stworzenie realistycznej symulacji rozkładu światła dziennego w pomieszczeniu w oparciu o rysunki CAD i modele lub indywidualnie wprowadzane parametry oraz daje możliwość porównania warunków oświetlenia dziennego przed i po. Umożliwia szybkie generowanie modeli 3D lub importowanie gotowych modeli z programów CAD lub BIM. Program można wykorzystać także do obliczenia poziomów natężenia oświetlenia i współczynnika światła dziennego. Dzięki wykorzystaniu programu Daylight Visualizer architekci mogą upewnić się, że światło dzienne jest dostępne we wszystkich kluczowych obszarach ich projektów.

Uwzględnienie warunków oświetlenia dziennego już we wczesnej fazie projektowania budynku jest kluczowe z punktu widzenia funkcjonalności oraz energooszczędności. Dobry projekt oświetlenia dziennego może nie tylko wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii w budynku, ale także na poprawę zdrowia, nastroju i wydajność osób przebywających w domu, szkole lub pracy. Doprowadzenie światła dziennego do budynku jest silnie uzależnione od jego konstrukcji, geometrii oraz uwarunkowań i charakteru otoczenia na danym terenie. Dokładne określenie współczynnika światła dziennego jest skomplikowanym zadaniem, ale może być znacznie prostsze dzięki programowi VELUX Daylight Visualizer. Narzędzie to może być wykorzystywane do oceny różnych typów budynków.

Pomieszczenia o głębokim trakcie często mają ograniczony dostęp do światła
Okna do dachów płaskich wprowadzają więcej światła do pomieszczeń niż okna fasadowe

W pomieszczeniach o głębokim trakcie bardzo często dostęp do światła dziennego jest ograniczony

Łatwy w użyciu, szybki do opanowania.

Dzięki przyjaznej dla użytkownika nawigacji i intuicyjnemu interfejsowi korzystanie z programu jest łatwe i szybkie do opanowania. Profesjonaliści mogą z łatwością tworzyć modele 3D – z oknami dachowymi, oknami do płaskiego dachu oraz oknami fasadowymi - od podstaw w ciągu kilku minut, za pomocą wbudowanego modelera, możliwe jest również importowanie istniejących projektów z oprogramowania BIM/CAD. Szczegółowe modele 3D można importować z programów Revit, Archicad, Autocad, SketchUp, Rhino i wielu innych. Główna różnica pomiędzy Daylight Visualizer a powszechnie używanymi programami CAD polega na tym, że pozwala on na dokładną symulację i ilościowe określenie poziomu światła dziennego we wnętrzach, podczas gdy standardowe programy CAD wykonują jedynie renderingi 3D bez informacji o ilości i jakości światła dziennego w przestrzeni. Jeśli chcesz zobaczyć, jak program działa w praktyce, zapoznaj się z poniższymi tutorialami!

Wpuść światło do wnętrza!

Program Daylight Visualizer umożliwia badanie i optymalizację warunków oświetlenia światłem dziennym w dowolnej przestrzeni, dzięki fotorealistycznym wizualizacjom i odwzorowaniu kolorów dla standardowych i złożonych systemów otworów okiennych. Program umożliwia między innymi wizualizację natężenia światła i współczynnika światła dziennego, symulację oświetlenia przy zastosowaniu świetlików tunelowych, żaluzji i półek świetlnych oraz badanie warunków oświetlenia dziennego na rzutach, przekrojach i renderingach perspektywicznych. Ponadto architekci mogą nawet symulować systemy okienne (CFS) i produkty zacieniające z wykorzystaniem materiałów BSDF.

Wizualizacja projektu w programie Daylight Visualizer
Faktyczny projekt po analizie w programie daylight visualizer

Porównanie wizualizacji komputerowej (po lewej) i zdjęcia ze zrealizowanego projektu (po prawej).

System raportowania umożliwia generowanie automatycznych raportów ze zdefiniowanymi przez użytkownika strefami pomiaru światła dziennego oraz ocenę i dokumentowanie zgodności z europejską normą EN 17037 dotyczącą światła dziennego w budynkach. Wyniki symulacji zostały zweryfikowane przez ENTPE na podstawie testów dedykowanych oświetleniu naturalnemu w raporcie: CIE 171:2006 Test Cases to Assess the Accuracy of Lighting Computer Programs.

Jeszcze więcej światła dzięki oknom do dachów płaskich

Czy wiesz, że okna do płaskich dachów mogą dostarczyć do pomieszczeń 3 razy więcej światła dziennego niż okna fasadowe? * Firma VELUX poszerzyła ofertę okien do płaskiego dachu i wprowadziła nową generację produktów – z płaskim modułem szklanym, który otrzymał nagrodę Red Dot oraz sferycznym modułem szklanym. Dzięki zastosowaniu unikalnej konstrukcji – smukłej ramy, niezwykle wąskiego skrzydła oraz hartowanego szkła od samych krawędzi, okna do płaskiego dachu nowej generacji doprowadzają do wnętrza nawet do 52%** więcej światła dziennego. Produkty są dostępne w 7 różnych rozmiarach od 60x60 cm do 120x120 cm, ale jeszcze w tym roku oferta zostanie uzupełniona o większe rozmiary: 150x100 cm, 150x150 cm i 200x100 cm.

Analiza światła w pomieszczeniu z oknami fasadowymi
Analiza światła w pomieszczeniu z oknem w dachu płaskim
Okno do dachów płaskich może dostarczyć do pomieszczenia 3 razy więcej światła dziennego niż okno fasadowe.
Aktualna platforma okien do dachów płaskich i roleta
Okna do dachów płaskich nowej generacji i roleta

Porównanie okna do płąskiego dachu poprzedniej generacji (po lewej) i nowej generacji (po prawej)

Doskonałym przykładem wykorzystania okien do płaskiego dachu w budynkach użyteczności publicznej jest szkoła w Santander w Hiszpanii. Analiza z wykorzystaniem narzędzia VELUX Daylight Vizualizer wykazała, że światło dzienne nie dociera do większości miejsc w budynku - było zapewnione jedynie w salach lekcyjnych, gdzie znajdowały się okna fasadowe. W ostatecznym projekcie zastosowano więc łącznie 196 sztuk okien do dachów płaskich VELUX, aby zapewnić wszystkim pomieszczeniom w szkole odpowiedni poziom doświetlenia światłem dziennym.

Szkoła Santander w Hiszpanii
Basen w Hiszpańskiej szkole
Zdjęcie ze szkoły w Hispanii

Zostań liderem w dziedzinie projektowania oświetlenia dziennego dzięki VELUX Daylight Visualizer i twórz jaśniejsze, przyjaźniejsze i zdrowsze pomieszczenia! Pobierz VELUX Daylight Visualizer dla Mac i Windows tutaj.

*Przykład dla pomieszczenia referencyjnego: 4x4m, h=2,6m, wymiary okna fasadowego i FRW: 1x1m

** Powierzchnia doświetlona światłem dziennym w porównaniu z CVP/CFP 6060