Jacek Tryc: Smart home uspokaja czujność

Wywiad z Jackiem Tryciem
Jacek Tryc od ponad 20 lat projektuje wnętrza domów. Światło w architekturze traktuje jako podstawowy materiał swojej pracy. Przyglądamy się, jak wnika ono do wnętrza całkowicie wyremontowanego przez jego pracownię poddasza. Przy tym inteligentnie, bo z wykorzystaniem automatyki domowej.

Cykl wywiadów z architektami i architektami wnętrz realizowany jest przez „Design Alive” przy współpracy z firmą VELUX, która specjalnie dla branży projektowej stworzyła platformę VELUX ArchiTips.
 
 

Remont poddasza to duże wyzwanie?

To zależy, ale w tym przypadku tak było. Początkowo otrzymaliśmy propozycję wyremontowania i aranżacji łazienki. Zwykle realizujemy projekty bardziej kompleksowe. Szybko jednak wyszło, że tak będzie i w tym przypadku. Najpierw okazało się, że łazienka to w gruncie rzeczy przestronny salon kąpielowy. Potem, że może warto również zająć się salonem i ostatecznie powstało całkiem nowe mieszkanie poddaszowe. Wyzwanie duże, ponieważ zastana przestrzeń była mało zrozumiała, niewłaściwie podzielona, okna poddaszowe niewielkie i źle osadzone, a ściany pomalowane w ciemnych odcieniach. Postanowiliśmy uporządkować tę przestrzeń, a przede wszystkim wpuścić tam więcej światła.

 
 

Czy właściciel poddasza miał konkretne oczekiwania?

Tak, mieszkanie miało odzwierciedlać styl życia właścicieli. Wysokie parametry akustyczne, systemy audio dla każdego z pomieszczeń oraz rozwiązania smart home, podnoszące wygodę i poziom komfortu codziennego życia.

Okna są również sterowane automatycznie?

Są i uważam, że jest to jedna z ciekawszych możliwości, jakie oferują rozwiązania dla inteligentnego domu, o ile wybierzemy te dobrej jakości. Szczególnie wygodne w przypadku okien poddaszowych, ponieważ sterujemy nimi zdalnie z dowolnego miejsca. Wyobraźmy sobie, że zostawiliśmy je wychodząc z domu lekko uchylone, bo zapowiadano gorący

 
 
Kuchnia na poddaszu VELUX

 i słoneczny dzień, a tymczasem nadchodzi burza. Mogę je zamknąć nie wychodząc z biura, albo ustawić tak, by same reagowały na zmianę pogody bez jakiejkolwiek mojej ingerencji. Smart home moim zdaniem jest świetny do tworzenia pewnych rutyn, które zwalniają nas z myślenia o prostych codziennych czynnościach pozwalając poświęcić uwagę czemuś bardziej istotnemu. Uspokaja czujność, ale w dobrym tego słowa znaczeniu.

Zobacz cały wywiad  pod poniższym linkiem: 

Jacek Tryc
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2005 roku obronił dyplom z rewitalizacji architektury poprzemysłowej i adaptacji jej do potrzeb edukacyjnych. Od 1999 roku prowadzi autorską pracownię projektową specjalizującą się w aranżacji wnętrz mieszkalnych. Stworzone przez niego przestrzenie są powściągliwe w formie, a równocześnie ergonomicznie i funkcjonalnie. Kreatywnie interpretuje trendy, harmonijnie wkomponowując je w swoje projekty. Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Więcej na: www.tryc.pl