Dom dla dwojga – jaki projekt wybrać?

Czy dom dla dwojga to fanaberia? Oczywiście, że nie! Przecież dwie osoby też potrzebują przestrzeni, a własny dom zapewnia prywatność i wygodę na co dzień. Dlatego jeśli marzy Ci się dom dla 2 osób, to po prostu zacznij realizować ten plan. My podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas wybierania projektu domu.

Młode małżeństwa zmęczone życiem w mieście coraz częściej decydują się na budowę domu zamiast na zakup mieszkania. Wynika to także z myślenia przyszłościowego – w domu z ogrodem jest więcej miejsca dla dzieci, które mogą się kiedyś pojawić w rodzinie. Jeśli należysz do tej grupy, poniższy tekst jest dla Ciebie! Podpowiadamy tu, czym charakteryzują się projekty domów dla dwojga i jak wybrać ten najlepszy dla siebie.

Przeczytaj także:

Okna dachowe VELUX w salonie w domu dla dwojga

Jaki powinien być dom dla dwojga?

Tak naprawdę pytanie o to, jak wybrać dom dla dwojga, w pierwszej kolejności skieruj do siebie i swojego partnera. Przecież to Ty i Twoja druga połówka najlepiej wiecie, czego potrzebujecie, na czym Wam zależy i jak wyobrażacie sobie swój nowy dom. Pamiętaj, że bez spisania własnych pomysłów przeglądanie cudzych realizacji przytłoczy Was zamiast Wam pomóc.

Chcemy wesprzeć Cię w procesie wyboru domu dla dwojga. Poniżej znajdziesz więc listę tego, co warto wziąć pod uwagę podczas szukania projektu domu dla 2 osób. Bardzo ważne będą tutaj:

  • przestrzeń wspólna,
  • przestrzeń indywidualna,
  • upodobania i potrzeby obojga domowników.

Chodzi o to, żeby obie osoby w domu czuły się swobodnie i w razie potrzeby miały miejsce tylko dla siebie. Nawet w najbardziej udanych związkach zdarzają się przecież momenty wymagające wyciszenia czy po prostu te, w których jedno z Was musi się skoncentrować na pracy.

Usiądźcie więc i porozmawiajcie o tym, jak wyobrażacie sobie ten dom dla dwojga. Nowy etap potrafi przerażać i stresować, ale na końcu tej drogi jest przecież Wasz azyl!

Przeczytaj także: Dom dla dużej rodziny – o czym pamiętać przy wyborze projektu i budowie?

Dom dla dwojga – który rodzaj domu sprawdzi się tu najlepiej?

Marzenia spisane? W takim razie zobacz, co masz do wyboru, jeśli zdecydujesz na kolejny krok. Do wyboru jest wiele rodzajów projektów, a każdy z nich charakteryzuje się czymś innym i daje inne możliwości w przyszłości.

W przypadku domu dla 2 osób sprawdzi się np.:

  • projekt domu parterowego o nieco większym metrażu – z czasem funkcje różnych pomieszczeń będą mogły się zmieniać, a Ty zyskasz okazję do przeorganizowania przestrzeni,
  • projekt domu z poddaszem do adaptacji – dzięki temu jest otwarta furtka do zmian, których nie trzeba realizować od razu, na początek dobrze zaprojektowany parter na pewno wystarczy dwóm osobom,
  • dom bliźniak – poczujesz się bezpieczniej i zyskasz bliskość rodziny lub przyjaciół.

Wybór projektu domu dla dwojga zależy również od tego, gdzie planujesz go wybudować, oraz od wielkości działki, którą już masz lub której szukasz.

Przeczytaj także: Dom pod miastem czy mieszkanie w mieście? Dobierz projekt i wyposażenie do lokalizacji

Okna dachowe VELUX w przykładowym domu dla dwojga
Rolety zaciemniające na oknach kolankowych VELUX

Dom dla dwojga – co powinien uwzględniać projekt domu?

Dobrze wiemy, że projekt projektowi nierówny i wybór spośród wielu podobnych, a jednak różnych domów potrafi przysporzyć nie lada kłopotu.

W wyborze projektu domu dla dwojga ważne jest, żeby… nie ograniczać się tylko do Waszej dwójki. Będziecie przecież przyjmować gości, a być może z czasem Wasza rodzina się powiększy. Dom to zbyt duża inwestycja, by zmieniać go przy każdej z tych okazji.

Oto rozwiązania i pomieszczenia, które sprawią, że łatwiej dopasujesz swój dom do zmian zachodzących w Twoim życiu:

  • dodatkowa sypialnia dla gości,
  • garaż (podwójny) – jeśli zamieszkacie poza miastem, a oboje pracujecie, to prawdopodobnie przydadzą Wam się dwa samochody i miejsce na nie,
  • rozwiązania umożliwiające adaptację przestrzeni przy powiększeniu rodziny – takie jak dodatkowy pokój czy poddasze do zagospodarowania,
  • inteligentne rozwiązania – większa rodzina lub zmiana trybu życia może wpływać na wzrost kosztów utrzymania domu, a inteligentne rozwiązania (np. panele fotowoltaiczne czy energooszczędne okna) będą je obniżać.

Przeczytaj także: Budować czy kupić dom? Wady i zalety obu rozwiązań

Jak widzisz, wybór projektu domu dla 2 osób rządzi się tymi samymi prawami, co każda inna decyzja budowlana. Dlatego trzymamy kciuki za jak najlepszy efekt!