Łazienka, garderoba i korytarz bez okna? Zobacz, jak wygodnie dostarczyć naturalne światło do pomieszczenia.

Nie w każdym pomieszczeniu w domu jest możliwe zamontowanie okna. Dostęp do światła dziennego jest jednak bardzo wartościowy, dlatego warto zainwestować w produkty, które mogą nam zapewnić naturalne oświetlenie. Najefektywniejszym rozwiązaniem jest montaż dachowych świetlików tunelowych.

Niezależnie od tego, czy posiadamy dom z płaskim, czy ze spadzistym dachem, w projekcie zawsze znajdą się przestrzenie, w których nie da się zamontować okien. Najczęściej są to łazienki, garderoby oraz korytarze, które zazwyczaj znajdują się wewnątrz kondygnacji budynku. Mimo tego, że teoretycznie posiadanie okien w tych pomieszczeniach nie jest konieczne, warto pomyśleć o rozwiązaniu, które zwiększy komfort przebywania w nich poprzez dostarczenie naturalnego światła dziennego. Rozwiązaniem rekomendowanym przez ekspertów VELUX są dachowe świetliki tunelowe.

Czym są dachowe świetliki tunelowe i jak je zamontować?

Świetliki tunelowe to nowoczesne rozwiązanie doświetlające pomieszczenie. Niezależnie od tego, jaki typ dachu posiadasz – skośny czy płaski – możesz zamontować w nim odpowiedni świetlik. Doprowadzi on światło dzienne do Twojego wnętrza bez względu na to, czy będzie to mała łazienka, niewielka garderoba przyłączona do sypiali, czy wąski korytarz.

    Świetlik tunelowy składa się z kilku podstawowych elementów:
  • modułu dachowego, który montujemy od strony dachu,
  • tunelu – sztywnego bądź elastycznego – o wysokim poziomie odbijania światła,
  • elementu sufitowego z efektem odblasku na krawędziach – dzięki temu światło w pomieszczeniu jest lepiej rozprowadzane.
Dachowe świetliki tunelowe VELUX w sypialni
Dachowe świetliki tunelowe VELUX - porady architekta

Porady architekta

Świetliki tunelowe VELUX mogą stać się również źródłem oświetlenia po zmroku. Wystarczy, że skorzystasz z oferty zakupu świetlika dachowego ze światłem LED. Świetlik zamieni się wtedy w energooszczędny plafon. Dzięki temu nie będziesz musiał montować dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniu.

Pobierz poradnik aranżacyjny VELUX

Jeśli posiadasz dach o nachyleniu od zera do 15 stopni, wybierz dachowe świetliki tunelowe do dachów płaskich. Z kolei jeśli jesteś posiadaczem domu z dachem spadzistym o kącie od 15 do 60 stopni, postaw na dachowe świetliki tunelowe do dachów skośnych.

Oba typy świetlików sprzedawane są w dwóch wariantach – ze sztywnym oraz elastycznym tunelem światłonośnym. Montaż sztywnego tunelu zalecany jest do dachów, gdzie odległość od dachu do sufitu wynosi od 0,8 m do 6 m dla dachów płaskich i od 90 cm do 6 m dla dachów skośnych. Elastyczny tunel zalecamy montować, gdy odległość od dachu do sufitu wynosi od 0,2 m do 0,9 m dla dachów płaskich i od 40 cm do 2 m dla dachów skośnych.

Dachowy świetlik tunelowy VELUX w korytarzu
Czyszczenie dachowego świetlika tunelowego VELUX

Tunele sztywne pokryte są lustrzaną powłoką refleksyjną, która zapewnia 98% wewnętrznego odbicia światła. Dzięki temu świetlik tunelowy w ciągu dnia może doprowadzić do pomieszczenia tyle światła, co tradycyjna żarówka o mocy 60 W.

Dodatkowo, świetliki tunelowe można w prosty sposób utrzymać w czystości. Element sufitowy, dzięki gwintowej krawędzi szyby, możesz w dowolnym momencie wykręcić i wyczyścić. Znacznie ułatwia to domowe porządki.

Montaż świetlików tunelowych VELUX nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzania zmian w konstrukcji dachu. Nowa generacja produktów została gruntownie przeprojektowana – zastosowano w niej szereg usprawnień, dzięki którym montaż świetlika jest jeszcze łatwiejszy i trwa zdecydowanie krócej.

Chcesz zamontować świetlik dachowy w swoim domu? Skontaktuj się z rekomendowanym wykonawcą VELUX

Ile świetlików dachowych należy zamontować dla optymalnego dopływu światła dziennego? To, ile promieni słońca wpadnie przez świetliki tunelowe do wnętrza, zależy nie tylko od pory dnia i roku, ale również od długości i rodzaju tunelu światłonośnego oraz usytuowania modułu dachowego względem strony świata. Pamiętaj, że w większym pomieszczeniu możesz potrzebować więcej niż jednego świetlika, żeby optymalnie doświetlić przestrzeń.

Montaż dachowego świetlika tunelowego VELUX

Zainspiruj się i ciesz się dziennym światłem w każdym pomieszczeniu

Według badania przeprowadzonego na rynku austriackim w 2014 roku ponad 95% klientów posiadających dachowe świetliki tunelowe VELUX poleciłoby to rozwiązanie innym. Coraz więcej Polaków montuje świetliki tunelowe w swoich domach i ma podobne odczucia. Zobacz kilka przykładów wnętrz z zamontowanymi świetlikami dachowymi. Zainspiruj się, zamontuj świetliki w swoim domu i ciesz się światłem dziennym w każdym pomieszczeniu.

Świetlik tunelowy na korytarzu – zobacz efekt doświetlenia wnętrza po montażu świetlika

Korytarz bez świetlika dachowego
Korytarz doświetlony dachowym świetlikiem tunelowym VELUX

Efekt przed i po montażu świetlika tunelowego w łazience bez okna

Łazienka bez świetlika dachowego
Łazienka doświetlona świetlikiem dachowym VELUX

Metamorfoza garderoby z montażem świetlika tunelowego

Garderoba przed metamorfozą
Garderoba po metamorfozie doświetlona świetlikami VELUX