Twój nowy dom – od marzeń do konkretnych planów

Nowe domy – kto podejmuje się ich budowy? Ci, którzy chcą własnych czterech kątów, spokoju i bezpiecznego azylu! Jeśli jesteś jedną z takich osób, to świetnie. Tutaj dowiesz się, jak przejść od marzeń do ich realizacji. Twój pomysł na nowy dom czai się gdzieś w podświadomości, ale nie umiesz go skrystalizować? A może zastanawiasz się, jak wybrać projekt, na co zwrócić uwagę podczas wybierania działki i kto może pomóc Ci w oszacowaniu kosztów budowy? Przygotowaliśmy odpowiedzi na wszystkie te pytania. Dlatego usiądź wygodnie i przeczytaj wszystkie informacje, które tu dla Ciebie zebraliśmy. To bardzo dobre miejsce, żeby zacząć.

Pomysł na nowy dom przychodzi do głowy naprawdę wielu osobom. I to każdego dnia. W końcu nowe lokum jawi się jako kolejny, bardzo ważny etap w życiu człowieka. Marzenie o własnym domu jest więc w pełni zrozumiałe. Liczy się to, żeby nie zostało ono jedynie w sferze planów, a zamieniło się w realny i osiągalny cel. Realizacji takich planów w 2019 roku podjęło się ponad 90 tysięcy prywatnych inwestorów! Ta liczba robi wrażenie, ponieważ to znaczy, że 90 tysięcy inwestorów postanowiło spełnić swoje marzenie. Aby to zrobić na spokojnie i z głową, warto jednak poznać proces, który się z tym wiąże. Dlatego teraz pomożemy Ci rozpisać sobie kolejne etapy i przemyśleć wiele kwestii. O wszystkich najważniejszych sprawach opowiemy w tym tekście!

Przykład tego, jak zrealizować pomysł na nowy dom

Nowe domy – jak przygotować się do realizacji tego marzenia?

Nowy dom to Twój cel? Świetnie! W takim razie zacznij od tego, żeby rozłożyć go na mniejsze zadania do realizacji. Nowe domy, a raczej proces związany z ich budową, mogą przytłaczać. Ale gdy podzielić jeden duży cel na kilka mniejszych, a te z kolei na konkretne zadania – wszystko pójdzie dużo sprawniej.

Chcemy ułatwić Ci ten proces, dlatego przygotowaliśmy małą ściągawkę dla każdej osoby zainteresowanej budową nowego domu. W ten sposób ominiesz moment przytłoczenia i nie będziesz musiał sobie więcej zadawać pytania: od czego zacząć.

Zacząć zawsze trzeba od planu działania, na który składa się kilka ważnych elementów. Rozpisywanie pomysłu na nowy dom zacznij więc od:

  • decyzji związanej z tym, czy chcesz mieć mieszkanie, czy dom,
  • decyzji dotyczącej kupna lub budowy domu,
  • wyboru lokalizacji (miasto czy wieś),
  • wyboru projektu domu,
  • wyboru działki,
  • planowania budżetu.

Krótka checklista gotowa. Nie błądzisz już po omacku. Czas zatem omówić poszczególne punkty nieco szerzej i dać Ci narzędzia do podjęcia tych decyzji.

Pomysł na nowy dom – mieszkanie czy dom?

Twój nowy dom wcale nie musi być domem w dosłownym tego słowa rozumieniu. Równie dobrze możesz myśleć o mieszkaniu i miotać się między jedną opcją a drugą. W końcu – trzeba to przyznać – obie są kuszące. Dlatego rozmyślania o pomyśle na nowy dom zacznij od podjęcia decyzji: dom wolnostojący czy mieszkanie.

Dla ułatwienia poniżej znajdziesz kilka ważnych kryteriów, które pomogą Ci nazwać swoje potrzeby (czasem nawet te nieuświadomione) i podjąć pierwszą, ale jakże kluczową decyzję.

Podczas podejmowania decyzji dom czy mieszkanie weź pod uwagę:

  • cenę (mieszkania bywają tańsze od domu – ale nie zawsze!),
  • lokalizację (mieszkania częściej są w mieście, z kolei domy na wsi),
  • stosunek do współdzielenia przestrzeni (w domu jest się panem całej przestrzeni, a w mieszkaniu wiele części jest wspólnych i współdzielonych z innymi mieszkańcami (np. plac zabaw),
  • kwestie bezpieczeństwa (w mieszkaniu w bloku jesteś otoczony ludźmi, masz do kogo zwrócić się o pomoc, w domu – zwłaszcza budowanym na wsi – nie zawsze),
  • koszty i obowiązki związane z utrzymaniem (utrzymanie czy sprzątanie mieszkania jest tańsze, nie musisz się zajmować ogrodem czy garażem, w domu wszystko zawsze jest Twoim obowiązkiem).
Para wybiera projekt nowego domu

Znalezienie odpowiedzi na tych kilka kwestii zawęzi wybór i pomoże podjąć decyzję. Jeśli na przykład nie czujesz się komfortowo z myślą, że np. patio, korytarze, klatki schodowe oraz place zabaw miałbyś dzielić z innymi rodzinami, to znak, że dom wolnostojący jest opcją bliższą Twojemu sercu. Widzisz, nazwanie swoich potrzeb sprawia, że wybór jest bardziej świadomy i zdecydowanie prostszy.

Nowe domy na osiedlu

Twój nowy dom – kupiony czy wybudowany?

Wybrałeś dom? Świetnie. W takim razie kolejny etap polega na podjęciu decyzji, czy szukasz gotowego domu, czy decydujesz się na zbudowanie go od podstaw. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Zobacz, co wiąże się z kupnem gotowego domu:

  • konieczność podjęcia decyzji: dom gotowy czy w stanie surowym,
  • brak wpływu na projekt domu,
  • konieczność dostosowania się do sytuacji zastanej,
  • możliwa oszczędność,
  • często konieczność ponownej aranżacji wnętrz,
  • szansa trafienia na dom z rozwiązaniami, o których by się samodzielnie nie pomyślało. 

A jak to wygląda w przypadku budowy nowego domu? Tutaj musisz wziąć pod uwagę:

  • konieczność przejścia przez cały proces budowy – od spraw formalnych po wykonawcze,
  • konieczność wyboru projektu domu,
  • możliwość adaptacji projektu,
  • prawdopodobnie większe koszty,
  • decyzyjność w sprawie wyboru wyposażenia, np. okien, drzwi, parkietów.

Nowe domy, które powstają na bazie rzetelnie wybranych projektów, w większym stopniu spełniają oczekiwania swoich mieszkańców. Nie tylko wybierasz projekt z taką liczbą pokoi, która odpowiada wielkości Twojej rodziny, ale także dobierasz systemy i rozwiązania, które sprawią, że Twój dom będzie komfortowy i bezpieczny. Już na poziomie budowy możesz więc wybrać np. innowacyjny system VELUX Active, który zapewni m.in. automatyczną wentylację pomieszczeń, inteligentną ochronę przed nagrzewaniem oraz możliwość sterowania oknami z poziomu aplikacji.

Przeczytaj także: Budować czy kupić dom? Zalety i wady obu rozwiązań

Twój nowy dom – jak wybrać projekt?

Zdecydowałeś już, że wybudujesz Twój nowy dom? W takim razie zobacz, spośród jakich rodzajów domów możesz wybierać. Taka podstawowa wiedza pozwoli Ci skrystalizować własny pomysł na nowy dom.

Wśród gotowych projektów domów znajdziesz np.:

  • domy parterowe – w zależności od powierzchni użytkowej sprawdzą się dla małej i dużej rodziny,
  • domy piętrowe – to świetny pomysł dla tych, którzy chcą oddzielić strefę dzienną od nocnej,
  • domy z poddaszem do adaptacji – dla tych, którzy myślą perspektywicznie o swojej przyszłości i chcą mieć możliwość rozbudowania domu,
  • bliźniaki – dla rodzin wielopokoleniowych, które chcą być blisko, a jednocześnie potrzebują własnej przestrzeni.

Tak naprawdę każdy z tych rodzajów to propozycja na dom dla singla, dom dla dwojga, czy dom dla dużej rodziny. Dom parterowy może być bowiem równie duży co piętrowy. Z kolei dom z poddaszem do adaptacji świetnie sprawdzi się najpierw dla singla lub pary, by potem przekształcić się w dom dla większej rodziny.

Twój nowy dom w budowie
Twój nowy dom widoczny z zewnątrz.

Podczas wyboru projektu domu zwróć również uwagę na:

  1. rodzaj projektu – gotowy projekt domu lub projekt indywidualny,
  2. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni,
  3. wielkość działki,
  4. orientację względem stron świata,
  5. liczbę domowników oraz ich potrzeby,
  6. orientacyjne koszty budowy.

Pamiętaj też, że wybór gotowego projektu domu nie jest ograniczeniem samym w sobie. We współpracy z architektem możesz wybrany projekt zaadaptować do swoich potrzeb i wprowadzić do niego kilka zmian. Twój nowy dom ma być zgodny z Twoim wcześniejszym pomysłem.

Działka na nowy dom – co wziąć pod uwagę?

Mniej więcej wtedy, kiedy wybierasz projekt domu, musisz znaleźć (jeśli oczywiście jeszcze jej nie masz) działkę na Twój nowy dom. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy działka, którą chcesz kupić, jest:

  • uzbrojona – czyli ma doprowadzone przyłącza do prądu, gazu czy wody,
  • nieuzbrojona – czyli nie ma bezpośredniego dostępu do powyższych mediów (ani w swoich granicach, ani przy najbliższej drodze publicznej).

Wpłynie to bowiem na jej cenę. Działka nieuzbrojona jest co prawda tańsza, ale musisz do niej te media doprowadzić na własną rękę, co może w sumie kosztować Cię więcej niż kupno działki uzbrojonej.

Dodatkowo przed kupnem działki:

  1. Sprawdź jej stan prawny i lokalne przepisy – w księdze wieczystej zobacz, kto jest właścicielem działki i czy wybrana działka była przeznaczona do celów budowlanych. Jeśli tak, to świetnie. Jeśli jest to działka rolna, to w pierwszej kolejności musisz wyłączyć ją z użytkowania rolniczego.
  2. Porównaj wielkość działki z projektem – na małej działce lepiej sprawdzą się domy budowane w górę (z poddaszem czy piętrowe), na dużej śmiało możesz budować w poziomie. Wielkość działki wpłynie także na to, jak duży będzie Twój ogród. Dobrze jest, jeśli działka nie jest węższa niż 16 m.
  3. Sprawdź ukształtowanie terenu – działki ze spadkiem terenu znacznie podnoszą koszty budowy domu, więc jeśli masz ograniczone środki, to od razu zrezygnuj z działek tego typu.

Miasto czy wieś? Jak wybrać miejsce na nowy dom?

Skoro szukasz działki pod budowę nowego domu, to zastanów się także, które okolice interesują Cię najbardziej. Miasto, przedmieścia czy wieś?

Nowy dom w mieście to:

  • łatwe dojazdy,
  • łatwy dostęp do sklepów, szkół czy instytucji kultury,
  • wyższe koszty budowy i utrzymania,
  • mało zieleni.

Z kolei dom na wsi to także:

  • dalekie dojazdy,
  • brak miejskiej infrastruktury,
  • dużo zieleni i natura,
  • często większe działki,
  • nieco więcej spokoju.

Od tego, jaki jest Twój pomysł na dom i jego lokalizację, zależy też wybór projektu. Nie chodzi jedynie o wielkość działki, ale także o zaplanowanie dodatkowych przestrzeni, np. na przechowywanie zapasów. Mieszkając na wsi, rzadziej jeździsz do sklepów i zwykle robisz większe zakupy. Musisz więc mieć gdzie je przechowywać. Dlatego projekty domów na wieś zawsze powinny uwzględniać piwnicę, spiżarnię oraz garaż.

Przeczytaj także: Dom pod miastem czy mieszkanie w mieście? Dobierz projekt i wyposażenie do lokalizacji

Pomysł na wiejski dom
Para planująca budżet na nowy dom

Budżet a Twój nowy dom

Na koniec, kiedy już odpowiesz sobie na powyższe pytania i będziesz miał konkretny obraz tego, jaki nowy dom chciałbyś mieć – skonfrontuj swoje marzenia z budżetem, którym dysponujesz. Być może będzie to małe zderzenie z rzeczywistością, a może nie. Dobrze jest jednak wiedzieć, co jest dla Ciebie na tyle ważne, że nie chcesz z tego rezygnować, a co z tych marzeń jest planem, którego realizacji nie musisz się doczekać.

Dla ułatwienia powiemy Ci, że w koszt budowy domu musisz wliczyć np.:

  • koszty projektu,
  • koszty działki,
  • materiały budowlane,
  • ekipa budowlana,
  • załatwienie wszelkich formalności.

Jeśli przeraża Cię samodzielne szacowanie kosztów budowy domu, skorzystaj z konsultacji z architektem, kalkulatorów budowlanych oraz danych statystycznych, które pokazują, ile średnio wydaje się na budowę domu o konkretnej powierzchni. W ten sposób zyskasz ogólny zarys sytuacji, z którym będziesz mógł dalej pracować.

Przeczytaj także: Jak zbudować dom i nie zwariować – o czym należy pamiętać?

To jak – jesteś gotowy, żeby wejść na drogę realizacji swoich marzeń o nowym domu? Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, od czego zacząć i czego potrzebujesz, aby pomysł na dom zmienić w konkretny cel i go zrealizować. Ten proces nie będzie może krótki i prosty, ale to, co czeka na jego końcu, na pewno wywoła uśmiech na twarzach Twojej i Twoich najbliższych.