Markizy, rolety i rolety zewnętrzne elektryczne – jak działają?

Montaż markiz lub rolet zewnętrznych oraz rolet wewnętrznych elektrycznych to prosty sposób na komfortowe poddasze. Zastosowane jednocześnie na tym samym oknie dachowym redukują ilość wpadającego ciepła i zapewniają odpowiednie zaciemnienie poddasza. To jednak nie wszystko – w odróżnieniu od wyposażenia obsługiwanego manualnie, roletami i markizami elektrycznymi możesz łatwo sterować z dowolnego miejsca za pomocą naściennego przycisku lub aplikacji. Nawet z ekranu własnego telefonu!

Czy zdalne sterowanie roletami lub markizami jest możliwe? Jak najbardziej! Wśród wyposażenia okien VELUX – poza produktami sterowanymi ręcznie – możesz wybrać te sterowane elektrycznie lub solarnie. W zależności od Twoich potrzeb markizy oraz rolety elektryczne zewnętrzne i wewnętrzne możesz opuszczać lub podnosić w szybki, a przede wszystkim wygodny sposób. Dzięki temu zyskasz kontrolę nad klimatem na poddaszu – nawet wtedy, gdy jesteś daleko od domu.

Zdalne sterowanie roletami i markizami z VELUX ACTIVE

Zdalne sterowanie roletami i markizami – dla kogo?

Elektryczne wyposażenie okien dachowych to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zyskać pełną kontrolę nad klimatem na poddaszu. Sterowanie elektryczne roletami i markizami przyda Ci się również wtedy, gdy nie ma Cię w domu lub masz ograniczony dostęp do okna dachowego (np. ustawiłeś pod nim meble). W zależności od potrzeb możesz wybrać:

  • rolety wewnętrzne elektryczne – umożliwiają zdalną regulację ilości wpadającego światła lub komfortowe zaciemnienie wnętrza (w przypadku rolet zaciemniających). Ich wygląd wpływa na aranżację poddasza.
  • rolety zewnętrzne elektryczne – przez cały rok zapewniają zdalną kontrolę nad temperaturą na poddaszu (o 94% zmniejszają ogrzewanie słoneczne oraz poprawiają izolacyjność okien nawet o 17%). O 10 dB redukują hałas spowodowany deszczem i gradem. Po ich opuszczeniu wnętrze jest całkowicie zaciemnione.
  • markizy elektryczne – chronią przed upałem na poddaszu, zmniejszając ogrzewanie słoneczne nawet o 76%. Są wykonane z przezroczystej tkaniny, która przepuszcza światło – dlatego po ich opuszczeniu możesz cieszyć się komfortową temperaturą na poddaszu i dobrą widocznością z okna.

Rolety i markizy elektryczne – jak je podłączyć i dopasować?

Rolety i markizy elektryczne możesz zamontować na oknach dachowych VELUX z górnym otwieraniem. Okna nie muszą być sterowane elektrycznie – markizy oraz rolety elektryczne zewnętrzne i wewnętrzne posiadają własne silniki, dlatego będą działać również na oknach otwieranych manualnie. Wystarczy, że doprowadzisz do nich okablowanie. Dlatego o sterowaniu elektrycznym roletami i markizami warto pomyśleć już na etapie projektowania domu.

Jeśli chcesz, by temperatura i ilość światła na poddaszu zawsze były optymalne, zdecyduj się na jedno z połączeń:

  • rolety wewnętrzne elektryczne i markizy elektryczne,
  • rolety wewnętrzne elektryczne i rolety elektryczne zewnętrzne.

Jednoczesne zamontowanie rolet zewnętrznych i markiz nie jest możliwe z uwagi na umiejscowienie silnika. Warto zatem przemyśleć, który sposób ochrony przed upałem i słońcem przyda Ci się bardziej.

Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć przed zakupem zewnętrznych rolet elektrycznych!

Rolety i markizy VELUX
Zdalne sterowanie VELUX ACTIVE - Przycisk naścienny

Zdalne sterowanie roletami – jak działa?

Sterowanie elektryczne roletami lub markizami VELUX jest możliwe na dwa sposoby: za pomocą naściennego przycisku lub inteligentnego systemu VELUX ACTIVE. To drugie rozwiązanie zapewni Ci też szereg innych korzyści. Dzięki specjalnemu czujnikowi oraz połączeniu ze stacjami pogodowymi NETATMO system inteligentnie steruje klimatem na poddaszu. Nie tylko samodzielnie decyduje o podniesieniu lub opuszczeniu rolet czy markiz, ale też o otworzeniu lub zamknięciu okien (jeśli posiadasz okna elektryczne lub solarne). Systemem możesz łatwo sterować z własnego telefonu dzięki specjalnej aplikacji VELUX ACTIVE – wystarczy, że masz dostęp do internetu.

Na system VELUX ACTIVE składają się:

  • czujnik – mierzy temperaturę, wilgotność oraz poziom dwutlenku węgla we wnętrzu i na tej podstawie decyduje o opuszczeniu lub podniesieniu rolet i markiz elektrycznych.
  • bramka – zapewnia łączność systemu ze stacjami pogodowymi NETATMO. Dzięki temu system może przewidzieć nadchodzący deszcz lub falę gorąca oraz samodzielnie zdecydować np. o opuszczeniu markiz.
  • przycisk wejścia/wyjścia – umieszczony w okolicach drzwi wejściowych pozwala zablokować działanie systemu na czas Twojej nieobecności w domu (ta funkcja jest również dostępna z poziomu aplikacji).

Jeśli cenisz swój czas i chcesz podnieść swój komfort przebywania na poddaszu, wybierz zdalne sterowanie roletami i markizami.

System VELUX ACTIVE