Jak zamontować rolety zewnętrzne VELUX na oknach dachowych?

Pragniesz zapewnić sobie komfort na poddaszu o każdej porze roku – zarówno podczas letnich upałów, jak i zimowych chłodów? Montaż rolety dachowej to prosty sposób na regulację temperatury na poddaszu. Rolety zewnętrze VELUX poruszają się w bocznych prowadnicach, a nieużywane można schować do kasetonu w górnej części okna, dzięki czemu są niewidoczne. O czym warto pamiętać, zanim zdecydujesz się na montaż rolet okiennych zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne to najlepszy sposób na regulację temperatury na poddaszu – blokują promienie słoneczne, nim dotrą one do okna, dzięki czemu nawet o 94% zmniejszają ilość ciepła, które dostaje się do wnętrza. Są przydatne również zimą, bowiem poprawiają izolacyjność okna nawet o 17%.

Zobacz też: Rolety zewnętrzne – 6 faktów, które warto o nich wiedzieć przed zakupem

Jak dopasować roletę zewnętrzną VELUX do okna dachowego?

Jak dopasować roletę zewnętrzną do okna dachowego?

Zanim przeprowadzisz montaż rolety dachowej, zadbaj o to, by kupić produkt idealnie dopasowany do Twojego okna. Wszystkie potrzebne informacje do dobrania rozmiaru znajdziesz na tabliczce znamionowej. Pamiętaj, by nie mierzyć okna – wartości, na podstawie których określa się wielkość rolety, nie odpowiadają wielkości otworu ani szyby.

W zależności od modelu okna tabliczka znamionowa może znajdować się w lewym lub prawym rogu górnego skrzydła (zobaczysz ją po otwarciu okna). Oznaczenie, którego szukasz, składa się z ciągu liter i cyfr.

  • Typ okna oznaczono za pomocą liter (np. GLL, GGU, VFE itp.)
  • Rozmiar okna określają cyfry lub kombinacje liter i cyfr, np. MK08, M08, 304 itd.

W ofercie posiadamy rolety dopasowane do każdego rozmiaru okna – wystarczy, że poinformujesz o rozmiarze i typie okna sprzedawcę lub wpiszesz wartość z tabliczki znamionowej w odpowiedniej rubryce na stronie sklepu internetowego.

Rolety zewnętrze VELUX są przeznaczone do tradycyjnych okien dachowych, nie można ich jednak montować na oknie balkonowym GDL, na oknach kolankowych, na wyłazach dachowych lub no oknach montowanych bliźniaczo. Montaż rolet dachowych wyklucza montaż markiz przeciwsłonecznych VELUX. Jeśli planujesz montaż rolety dachowej na oknie wyposażonym w sterowanie solarne, zaopatrz się w dodatkowy moduł adaptacyjny, który umożliwi przeniesienie panelu słonecznego na kasetę z roletą.

Wszystkie rolety zewnętrzne zakupisz w jednym kolorze – RAL 7043, takim samym jak kolor zewnętrznej ramy okien dachowych. Wykonano je z trwałego lakierowanego aluminium i poddano rygorystycznym testom wytrzymałościowym.

Rolety zewnętrzne VELUX
Sterowanie roletą zewnętrzną VELUX

Montaż rolety dachowej – czy rodzaj sterowania ma znaczenie?

Kolejną istotną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę przed zakupem i montażem rolet dachowych, jest rodzaj sterowania roletą.

  • SML to roleta zewnętrzna sterowana elektrycznie. Okno, na którym będzie montowana, wymaga doprowadzonego zasilania, dlatego jej montaż warto rozważyć już na etapie projektu lub budowy domu.
  • SSL to roleta zewnętrza ze sterowaniem solarnym.

Rolety zewnętrze instrukcja montażu – na czym polega?

Montaż rolet okiennych zewnętrznych nie wymaga ingerencji w konstrukcję dachu. Można go przeprowadzić od wewnętrznej strony budynku, bez konieczności wychodzenia na dach. Jednak z uwagi na stopień skomplikowania prac, montaż rolety zewnętrznej powinien przeprowadzić fachowiec.

Montaż rolety dachowej rozpoczyna się od odkręcenia prowadnic bocznych po zewnętrznej stronie okna. Następnie należy przykręcić dłuższe prowadnice boczne, po których będzie poruszać się roleta (znajdziesz je w zestawie z roletą). Kasetę rolety trzeba umieścić na górze, po zewnętrznej stronie ramy skrzydła. Ostatni etap polega na montażu dolnego panelu na zewnątrz – dzięki temu roleta będzie mogła działać nawet wtedy, gdy okno jest uchylone. Szczegółowa instrukcja montażu rolet zewnętrznych wraz ze schematami jest zawarta w paczce z produktem.

Prawidłowo zamontowana roleta zewnętrza wymaga niewielkich prac konserwacyjnych. Raz na jakiś czas warto wyczyścić ją wilgotną szmatką oraz regularnie usuwać zanieczyszczenia z prowadnic.

Zależy Ci na szybkim i profesjonalnym montażu rolet zewnętrznych? Znajdź Rekomendowanego Wykonawcę VELUX w swojej okolicy i skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Montaż rolety zewnętrznej VELUX