scianka kolankowa wysokosc przestrzen poddasza

Jak optymalnie wykorzystać przestrzeń poddasza dzięki odpowiedniej wysokości ścianki kolankowej

0 min czytania
Jasna sypialnia z trzema dużymi oknami dachowymi, łóżkiem z kolorową narzutą i wygodnym fotelem w rogu.
Ścianka kolankowa to istotny element każdego domu z poddaszem użytkowym. Jest to zagadnienie, na które zdecydowanie należy zwrócić uwagę wybierając projekt domu lub planując remont poddasza, bowiem za niska ścianka kolankowa lub jej brak, powodują zmniejszenie powierzchni użytkowej, którą można efektywnie wykorzystać. Warto jednak pamiętać, że wysokość ścianki może znacząco wpłynąć na nasze wnętrze. Jak wysoka powinna być i kiedy warto ją podwyższyć?

Jak ścianka kolankowa zwiększa przestrzeń na poddaszu

Najprościej mówiąc, ścianka kolankowa jest oparciem dachu. Jest to ściana nośna, która znajduje się powyżej najwyższego stropu budynku. Jej celem jest przeniesienie takich obciążeń, jak ciężar własny dachu, śnieg czy wiatr, na znajdujący się pod nią element konstrukcyjny – zazwyczaj jest to wieniec. Występuje ona tam, gdzie konstrukcja dachu ma swoje oparcie. Przykładowo, na dachu dwuspadowym, ścianki kolankowe są to dwie ściany równoległe do kalenicy dachu.

Głównym powodem, dlaczego domownicy decydują się na ściankę kolankową lub na jej podniesienie, jest zwiększenie przestrzeni pomieszczeń. W zależności od jej wysokości, zyskujemy możliwość zagospodarowania większej ilości miejsca na poddaszu. Wraz z podwyższeniem ścianki kolankowej, możemy ustawić dodatkowe meble lub zamontować okna kolankowe  wraz z oknami połaciowymi i zyskać więcej naturalnego światła.

Dodanie okien kolankowych dla lepszego światła i widoków

Okna w ściance kolankowej mają też jedną dużą zaletę – nadal mamy kontakt z otoczeniem, możemy podziwiać widoki z naszych okien lub sprawdzić jaka panuje na zewnątrz pogoda. Należy jednak pamiętać, że dobór odpowiedniego okna kolankowego jest uzależniony od wysokości ścianki kolankowej na poddaszu.

Jeśli nasze poddasze posiada ściankę kolankową, możemy zastosować pionowe okno kolankowe uchylne VELUX VFE lub rozwierane VELUX VFA lub VFB, wykonane z drewna naturalnego. W przypadku okien drewniano-poliuretanowych dobrym rozwiązaniem jest stały element pionowy VELUX VIU w tym samym wykończeniu.

Optymalna wysokość ścianki kolankowej dla funkcjonalności poddasza

Jeśli marzymy o przytulnym poddaszu, które wręcz otuli nas skosami ścianka kolankowa o wysokości do 70 cm w zupełności wystarczyć. Jeśli jednak chcemy, aby poddasze było bardziej funkcjonalne, najczęściej spotykanym wariantem jest ścianka kolankowa o wysokości od 80 do 110 cm. Już taka wysokość pozwala nam to na umieszczenie w niej okna pionowego tzw. kolankowego, które dostępne są w wysokości od 60 do 137 cm i w szerokościach odpowiadających szerokości okien dachowych. Należy pamiętać, że im wyższa jest nasza ścianka kolankowa, tym posiadamy mniej swobodny dostęp do okna dachowego i trudniej będzie je otwierać.

Przy wyborze okien dachowych warto wziąć pod uwagę wysokość ścianki kolankowej. Gdy ścianka ma maksymalnie 130 cm wysokości świetnie sprawdzi się górny uchwyt w oknie dachowym, gdy jest wyższa optymalna będzie klamka na dole skrzydła lub system elektryczny VELUX ACTIVE.

Aranżacja przestrzeni przy wyższej ściance kolankowej

Jeśli chodzi o aranżację przestrzeni to przy ściance kolankowej o wysokości 140-150 cm, skosy dachu są znacznie wyżej, bliżej ścian możemy postawić stół z krzesłami czy biblioteczkę i swobodnie się poruszać bez konieczności schylania głowy.

Warto jednak pamiętać, że wysoka ścianka kolankowa zmienia istotnie wygląd wnętrza – w przypadku braku elementów doświetlających w ścianach – tracimy możliwość wyglądania przez okna i kontaktu z otoczeniem.

Formalności związane z podniesieniem ścianki kolankowej

W przypadku podwyższenia istniejącej już ścianki kolankowej musimy przede wszystkim pamiętać, aby nie wykonywać tego samodzielnie.

Przy wykonywaniu takich prac niezbędne jest posiadanie fachowej wiedzy konstrukcyjnej, a same prace muszą być przeprowadzone pod nadzorem osoby z odpowiednim uprawnieniami. Powinniśmy zdać się w tym przypadku na specjalistę, ponieważ musi on wykonać szereg niezbędnych obliczeń.

Dach wpływa na obciążenie domu, a zwłaszcza na jego ściany zewnętrzne czy fundamenty. Źle wykonane czy zbyt wysokie ściany kolankowe wpłyną na całą konstrukcję domu, na jego bryłę, a także na ogólny wygląd budynku. Podwyższając ściankę kolankową automatycznie podnosimy cały dach, pamiętajmy, że uzyskane pozwolenie na budowę często określa maksymalną wysokość budynku.

Autor

Zespół redakcyjny VELUX

Udostępnij

Czytaj więcej artykułów

Zespolenia okien dachowych – jak uzyskać więcej światła
Jedno okno połaciowe zazwyczaj nie jest w stanie doświetlić całego pomieszczenia na poddaszu. Dlatego coraz większym zainteresowaniem domowników cieszy się zespalanie okien dachowych, czyli montaż kilku okien obok siebie. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko poczucie przestrzeni, ale też komfortowe miejsce do życia i więcej naturalnego światła dziennego.
Przeczytaj pełny artykuł
10 korzyści z nowych okien dachowych
Nowe okna dachowe oferują szereg korzyści – od większej ilości światła po lepszą izolację. Sprawdź 10 sposobów, dzięki którym mogą poprawić Twój dom.
Przeczytaj pełny artykuł
Wymiana okna dachowego i poprawa izolacji domu
Wymiana starych okien dachowych, to inwestycja, która może poprawić komfort, izolację oraz pomóc w oszczędzaniu energii. Wybierając okna dachowe VELUX, zyskasz lepszą jakość życia dzięki lepszej izolacji i większej ilości naturalnego światła. To nie tylko sama wymiana starych okien na nowe. To lokata w komfortową przyszłość.
Przeczytaj pełny artykuł
Świetlik tunelowy cena – ile kosztuje i co warto wiedzieć
Dachowe świetliki tunelowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie można zamontować okien dachowych. Dzięki nim w prosty sposób doprowadzisz na swoje poddasze naturalne światło, które rozjaśni pomieszczenie. Będzie ono miało pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie i… Twoje rachunki. Ile mogą kosztować świetliki? O czym warto pamiętać, gdy sprawdzasz ich cenę?
Przeczytaj pełny artykuł
Kiedy wymagane jest pozwolenie na remont domu?
W 2017 roku zgłoszono budowę ponad 90 tysięcy domów (dane Głównego Urzędu Statystycznego), a na podstawie danych z ostatnich kilku lat można stwierdzić, że tendencja do stawiania własnych budynków mieszkalnych wzrasta. Budujemy zatem coraz więcej i coraz chętniej. Przepisy prawa budowlanego jednak dość często się zmieniają, dlatego nie zawsze wiadomo, w jakim przypadku faktycznie jest wymagane pozwolenie na budowę. Spieszymy ze wskazówkami.
Przeczytaj pełny artykuł