Aranżacja poddasza ze skosami – jak urządzić nowoczesną, funkcjonalną przestrzeń?

Aranżacja poddasza to najprostszy sposób na powiększenie przestrzeni użytkowej mieszkania – dlatego właściciele domów tak chętnie korzystają z tej możliwości. Nowoczesne poddasze to zazwyczaj jasne, przytulne wnętrze z przemyślanym układem skosów i okien dachowych. Zobacz, jak stworzyć aranżację poddasza ze skosami o niepowtarzalnym klimacie!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak możesz zmienić aranżację poddasza dzięki pozostawieniu lub odcięciu skosów,
  • jak stworzyć funkcjonalny projekt mieszkania na poddaszu.

Aranżacja poddasza użytkowego rządzi się swoimi prawami. Trzeba wziąć pod uwagę specyfikę wnętrz pod dachem i zaplanować je tak, aby były komfortowe i funkcjonalne. Przemyślany projekt sprawi, że skosy na poddaszu stworzą przytulne zakątki, które można przeznaczyć na idealne stanowisko pracy, zaciszną sypialnię czy kącik zabaw dla dzieci. Przekonaj się, że dzięki dobremu rozplanowaniu przestrzeni oraz zastosowaniu okien dachowych (i rolet zewnętrznych lub wewnętrznych) projekt mieszkania na poddaszu będzie wygodny, oryginalny i niezwykle klimatyczny.

Rolety plisowane na oknie dachowym Velux

Podejmij decyzję w aranżacji poddasza – zostawiasz skosy czy je odcinasz?

Na początku przyjrzyj się dokładnie przestrzeni, którą dysponujesz, oraz temu, pod jakim kątem są skosy. Wnętrze jest duże, ale niskie skosy odbierają Ci sporo powierzchni użytkowej? Pomieszczenia są niewielkie i liczy się każdy centymetr kwadratowy? W zależności od odpowiedzi na te pytania masz kilka możliwości: pozostawić poddasze takie, jakie jest, zniwelować skosy poprzez ich zabudowanie lub podnieść ściankę kolankową.

Odcięcie skosów

Powierzchnie o wysokości poniżej 90 cm (przy średnim spadku dachu), poniżej 1,8 m (przy bardzo małym – do około 35°) i poniżej 50 cm (przy dużym spadku – powyżej 50-60°) określa się jako nieużyteczne. Jeśli masz dużo miejsca na poddaszu, a skosy są bardzo niskie, pomyśl o ich odcięciu za pomocą ocieplonej przedścianki. Zyskasz w ten sposób przestrzeń lepszą do zagospodarowania, a także obniżysz koszty ogrzewania poddasza (ponieważ zmniejsza się kubatura ogrzewanego pomieszczenia). Warstwę termoizolacyjną ocieplenia poddasza ułóż po zewnętrznej, zimnej stronie ściany.

Mniejsza powierzchnia pomieszczenia to również niższe koszty jego wykończenia. Dzięki odcięciu skosów zmniejsza się metraż podłóg i ścian, a więc zużyjesz mniej materiałów do ich wykończenia.

Pozostawienie skosów

Jeśli według Twojej wizji aranżacji poddasza skosy powinny zostać, możesz bardzo ciekawie zagospodarować nawet niskie przestrzenie pod nimi. Wnęki stworzone przez skosy sięgające do samej podłogi nadają się do zabudowania meblami, które będą pełnić funkcję schowków. W takiej sytuacji masz również wykorzystać ciekawe rozwiązania z oknami dachowymi VELUX, takie jak:

  • dolny element doświetlający – np. GIL lub GIU, połączony z oknem dachowym VELUX w jedną całość. Zapewnia znacznie lepszy widok na okolicę i maksymalne doświetlenie pomieszczenia, które zyskuje wrażenie przestronności;
  • balkon dachowy VELUX GDL - dzięki niemu powiększysz przestrzeń pomieszczenia nie tylko w przenośni. Zamknięty balkon wygląda jak okno dachowe z dolnym elementem doświetlającym, jednak wystarczy go otworzyć, aby cieszyć się świeżym powietrzem, światłem i swobodą. Co najlepsze – nie musisz dobudowywać tarasu czy tworzyć go w dachu budynku – wystarczy zamontować okno VELUX GDL, które po otwarciu tworzy balkon. Mogą z niego swobodnie korzystać dwie osoby równocześnie – balkon ma aż 114 cm szerokości

Jeżeli dysponujesz ścianką kolankową (choćby niską), możesz zdecydować się na:

  • zestawy kolankowe VELUX (połączone okno dachowe i kolankowe) – zapewniają więcej naturalnego światła w pomieszczeniu, panoramiczny widok i bardzo atrakcyjny efekt wizualny we wnętrzu; łączenie okien w zestawy jest najczęściej stosowanym połączeniem, ponieważ wymaga niewielkich nakładów finansowych, a kompletnie odmienia całe pomieszczenie;
  • okno balkonowe VELUX GEL – zestaw elementów okiennych, który umożliwia wyjście na taras dobudowany do istniejącej konstrukcji dachu.
Rolety rzymskie na oknie dachowym Velux
Okna dachowe Velux na poddaszu

Poddasze użytkowe – aranżacje ze skosami

W nowoczesnych aranżacjach poddasza skosy są głównym elementem dekoracyjnym, który wpływa na całą atmosferę wnętrza. Odpowiednie rozplanowanie układu mebli czy wykończenia pomieszczeń sprawi, że cały projekt mieszkania na poddaszu będzie się prezentował harmonijnie, spójnie i niezwykle efektownie. Zobacz, jak to osiągnąć.

Meble pod skosami

Meble z łatwością zmieszczą się nawet pod bardzo niskimi skosami. Niektóre sprzęty możesz też umieścić bezpośrednio pod oknami dachowymi, o ile posiadają one górny system otwierania, tak jak okna dachowe VELUX. Dzięki temu masz swobodny dostęp do uchwytu okna, nawet gdy pod nim stoi np. kanapa lub fotel.

Warto wykorzystać dobre oświetlenie, które zapewniają okna dachowe, i zorganizować bezpośrednio pod oknami przestrzeń do pracy lub nauki. Umieść biurko lub blat roboczy pod oknem, aby jak najdłużej pracować przy naturalnym świetle i widzieć wyraźniej nawet najdrobniejsze szczegóły – bez potrzeby zapalania lampy.

Zamiast mebli pod skosami możesz również umieścić półki na książki, dekoracje, kolekcje płyt itp. Jeśli zdecydujesz się na zabudowanie półek, zyskasz dyskretne schowki, idealne do przechowywania ubrań sezonowych lub sprzętów, z których nie korzystasz na co dzień. Dzięki temu aranżacja pokoju na poddaszu pozostanie utrzymana w minimalistycznym stylu, a Ty znajdziesz dodatkowe miejsce na swoje rzeczy.

Wykończenie skosów

Skosy sprawiają, że aranżacje poddasza są jedyne w swoim rodzaju. Warto je dodatkowo podkreślić i wykorzystać ich ogromny potencjał dekoracyjny. Odpowiednio wykończone skosy skutecznie podkreślą styl wnętrza i nadadzą mu ostateczny szlif.
  • Styl minimalistyczny lub nowoczesny – wnętrza w tej estetyce dobrze prezentują się w klasycznej bieli, a okna dachowe jeszcze bardziej rozświetlą przestrzeń, w której liczą się harmonia i spokój.
  • Styl rustykalny – poddasze ze skosami prezentuje się bardzo przytulnie, gdy pozostawisz odsłoniętą więźbę dachową. To dodatkowy element naturalnego drewna, który warto podkreślić bejcą lub woskiem o ciepłym wybarwieniu.

  • Styl loftowy (industrialny) – w mieszkaniach na poddaszu w stylu nowojorskich loftów również świetnie sprawdzi się odsłonięta więźba dachowa, a także inne elementy konstrukcyjne (np. mur z czerwonej cegły) i instalacja elektryczna.

Tego typu oryginalne sposoby na wykończenie wnętrza wykorzystasz przy adaptacji poddasza. Remont może być prawdziwą przygodą i wyzwaniem, które warto podjąć. Jeśli jeszcze się wahasz, dowiedz się, jak przeprowadzić remont poddasza krok po kroku.

Rolety rzymskie na oknach dachowych Velux