Oświetlenie w miejscu pracy – kontroluj naturalne i sztuczne światło w domowym biurze na poddaszu

Prawidłowe oświetlenie biurka – czy to w siedzibie firmy, czy w home office – jest jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za tzw. higienę pracy. Wpływa ono nie tylko na nasz wzrok, lecz także po prostu na codzienny komfort wykonywania zadań. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, urządzając domowe biuro, i jak właściwie zaplanować oświetlenie na stanowisku pracy.

Na oświetlenie miejsca pracy składają się światło naturalne, czyli promienie słoneczne wpadające do biura przez okno, oraz światło sztuczne, pochodzące ze źródeł takich jak żyrandol, lampy, lampki, kinkiety czy halogeny. Oba typy oświetlenia są ważne zarówno dla efektywności pracy, jak i dla zdrowia. Zobacz, jak zaprojektować prawidłowe oświetlenie biurka do pracy. 

Oświetlenie na stanowisku pracy – kobieta pracująca w swoim home office na poddaszu

Domowe biuro na poddaszu a światło słoneczne

Punktem wyjścia do planowania oświetlenia w Twoim home office na poddaszu powinno być zawsze światło dzienne. Im więcej masz go w pomieszczeniu, tym lepiej. Dlaczego? Światło słoneczne korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, a niektórzy twierdzą, że również na produktywność i osiągane wyniki pracy.

Mówisz „poddasze”, widzisz ciemność? To mit, który obecnie nie ma już nic wspólnego z rzeczywistością! Dzięki dostępnym rozwiązaniom to miejsce w domu może być przepięknie doświetlone. Okna dachowe zapewniają znacznie więcej światła niż okna fasadowe o porównywalnej powierzchni. Wynika to z kąta, pod jakim wpada przez nie światło. Natomiast połączenie okien w dachu i ścianie pionowej potrafi już zdziałać prawdziwe cuda.

Jeśli więc w Twoim domowym biurze pod skosem jest zbyt ciemno, warto rozważyć dodanie okna – nie jest to duża inwestycja, a może zupełnie odmienić funkcjonalność pomieszczenia.

Do biur usytuowanych na poddaszu polecamy zestawy okien VELUX:

  • kombi – połączenie dwóch okien w poziomie dodaje pomieszczeniu przestronności, poszerza widok na zewnątrz i zwiększa ilość wpadającego do biura światła dziennego,
  • kolankowe – okna pionowe łączone z oknami dachowymi, przeznaczone do montażu w ściance kolankowej, zapewniają doskonały widok i dodatkową ilość światła słonecznego; ponadto dzięki swojej konstrukcji umożliwiają wietrzenie pomieszczenia nawet przy złej pogodzie.

Naturalne oświetlenie w miejscu pracy – kilka trików aranżacyjnych

Kolejną rzeczą, na którą powinno się zwrócić uwagę przy urządzaniu gabinetu w domu na poddaszu, jest właściwe ustawienie mebli. To ważne, by wpadające do wnętrza promienie słońca oświetlały Ci pole pracy, ale nie przeszkadzały w niej – czyli np. nie odbijały się od ekranu i nie oślepiały.

Biurko nie powinno więc stać ani tyłem, ani przodem do okna. Idealne będzie ustawienie bokiem, przy czym istotne jest, aby siedząc przy stanowisku pracy, nie zasłaniać sobie światła. Zatem w gabinetach osób praworęcznych biurko powinno stać do okna lewym bokiem, a u osób leworęcznych – prawym.

W kontroli wpadającego do pomieszczenia światła mogą również pomóc dobre rolety. Sprawdzą się tu produkty VELUX:

  • rolety dekoracyjne – wykonane z wysokiej jakości materiału i dostępne w 15 atrakcyjnych wzorach i kolorach; warto je wybrać, jeżeli zależy Ci na optymalnym rozproszeniu światła i uzyskaniu atmosfery dyskrecji sprzyjającej pracy w domu;
  • rolety plisowane – proste w montażu i w obsłudze; pozwalają uzyskać efekt zmiękczenia i rozproszenia światła, a także dodać wnętrzu elegancji i lekkości;
  • rolety zaciemniająco-plisowane – dostępne w 24 kolorach i wykończone białą plisą; będą dobrym wyborem, jeśli chcesz mieć możliwość zarówno zaciemnienia o każdej porze dnia, jak i kontroli nad wpadającym do pomieszczenia światłem.
Zestaw okien VELUX zapewniający dobre oświetlenie gabinetu na poddaszu
Mężczyzna pracujący przy laptopie w domowym biurze na poddaszu zaciemnionym dzięki roletom VELUX

Prawidłowe oświetlenie stanowiska komputerowego

Kiedy już zadbasz o odpowiednią ilość naturalnego światła w swoim biurze na poddaszu, pora zająć się tym sztucznym. Najważniejsze będzie oczywiście prawidłowe oświetlenie stanowiska komputerowego. Dobrze jest zapewnić sobie dwa źródła światła: główne i kierunkowe. A zatem oprócz oprawy sufitowej z jasną świetlówką warto zainwestować w lampkę biurkową. Strumień światła powinien zawsze padać na klawiaturę, nie na monitor, a optymalna odległość od źródła światła to 25-30 cm.

Do pracy polecane jest światło chłodne, najbardziej zbliżone do dziennego (czyli żarówki o wysokiej temperaturze barwowej: 4800-5000 K) – lepiej pobudza i pozwala utrzymać koncentrację niż ciepłe światło rozproszone. W Twoim home office kluczowe będzie również samo natężenie oświetlenia sztucznego. Zbyt słabe światło sprawi bowiem, że zimą czy w bardziej pochmurne dni oczy będą szybko się męczyć. Dobrym punktem odniesienia mogą być normy BHP wskazujące pracodawcom, jak powinno wyglądać stanowisko pracy przy komputerze. Przepisy zalecają tu natężenie światła nie mniejsze niż 500 lx.

Oświetlenie biurka do pracy – zasady

Dość podobne zasady obowiązują, gdy przy biurku nie korzystasz z komputera, ale np. rysujesz czy piszesz na papierze. W takich warunkach odpada problem odbijania się światła w ekranie komputera, jednak zarówno ustawienie stanowiska pracy względem źródła światła naturalnego, jak i warunki doświetlania światłem sztucznym są takie same. Poza żyrandolem czy lampą sufitową przyda się więc lampka na biurko. Ważne, żeby stała z odpowiedniej strony, w zależności od tego, którą ręką piszesz – nie powinieneś zasłaniać sobą źródła światła.

Do pracy bez komputera również warto wybrać światło o chłodnej barwie, które właściwie zachowuje kontrasty. Dobrym pomysłem będzie lampka z możliwością regulowania natężenia – wówczas można dostosować ilość światła sztucznego do warunków za oknem.

Aranżacja gabinetu w domu na poddaszu z oknami dachowymi VELUX
Oświetlenie stanowiska komputerowego – kobieta siedząca przy biurku otwiera okno dachowe z roletą VELUX

Oświetlenie gabinetu – co wybrać?

Jeśli natomiast chodzi o całościowe oświetlenie Twojego domowego biura, należy je dostosować do układu pomieszczenia. Światło powinno docierać do wszystkich kątów i rozkładać się równomiernie. Czasami wystarczy więc sam żyrandol czy lampa wisząca, w innych pokojach przydadzą się dodatkowe kinkiety, lampy stojące czy halogeny. Wybierając punkty, w których je umieścisz, powinieneś pamiętać o własnym komforcie pracy i zwracać uwagę, by światło Cię nie raziło ani nie odbijało się od monitora czy innych błyszczących powierzchni. Może w tym pomóc odpowiedni klosz, który zmniejszy intensywność światła.

Takie dodatkowe źródła oświetlenia dają też ogromne możliwości aranżacyjne. Aby zadbać o estetykę wnętrza, warto zdecydować się na lampy w podobnym stylu – choć oczywiście nie musisz się ograniczać do jednej linii czy tego samego producenta. Jeśli wybierasz lampy stojące z materiałowymi abażurami, dobrym pomysłem będzie dopasowanie ich do rolet.

Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy – przy komputerze i nie tylko – zapewnia wygodę, zwiększa efektywność wykonywania zadań, a przede wszystkim pomaga zadbać o wzrok. Urządzając swoje domowe biuro, dobrze jest więc potraktować kwestię światła poważnie – nawet jeśli będzie się to wiązało z pewną inwestycją czy remontem.