Noc pod rozgwieżdżonym niebem
Domki wakacyjne nad jeziorem Millstätter See
Koncepcja spędzenia dnia w otoczeniu przyrody, a jednocześnie w wygodnym domku letniskowym, została stworzona na coroczny konkurs innowacji w turystyce, organizowany przez rząd austriacki. Autorami projektu byli Maria Wilhelm, dyrektor generalna biura podróży, Millstätter See Tourismus GmbH, wraz z projektantem Rogerem Aeschbachem z biura projektowego Element design gmbh z Bazylei oraz ich zespoły. Projekt ten, wraz z pięcioma innymi spośród ponad osiemdziesięciu zgłoszeń, został nagrodzony i hojnie dofinansowany.
Region Millstätter See, podobnie jak inne miejscowości wypoczynkowe w austriackim regionie Kärnten, znany jest z malowniczych widoków: głębokich, błękitnych wód otoczonych lasami i górami.
Biuro projektowe: Element Design gmbh; Zdjęcia: Katarzyna Jackowska
Skromny projekt ze spadzistym dachem, jedną całkowicie przeszkloną fasadą i oknami dachowymi otwierającymi się na niebo został wykonany przez Element Design, biuro projektowe z Bazylei, zajmujące się koncepcjami przestrzennymi dla turystyki i muzeów. Forma wywodzi się z "prymitywnej chaty", wyimaginowanej, romantycznej koncepcji pierwszego mieszkania - minimalnego schronienia dla człowieka w przyrodzie.
W domkach znajdują się tylko podstawowe meble. Właściwie jeden element przejmuje większość funkcji: łóżko, szuflady, miejsce na schowanie walizek oraz półkę na okulary, lampę czy książki.
Wnętrze wyłożone jest cudownie pachnącymi deskami modrzewiowymi.
Biuro projektowe: Element Design gmbh; Zdjęcia: Katarzyna Jackowska
Ściany i dach mają prostą drewnianą konstrukcję i sosnową elewację. Są dobrze izolowane i wentylowane, co zapewnia optymalny klimat wewnętrzny latem, a dzięki grzejnikom elektrycznym, dobrą temperaturę również zimą.
Ponieważ elewacja sosnowa jest zastosowana na całym budynku, a konstrukcja jest cieńsza niż w standardowym budownictwie mieszkaniowym, nie można było zastosować typowych rozwiązań.
Dzięki zastosowaniu prefabrykowanych elementów drewnianych, budowa jednej chaty, wraz z zabudową meblami, trwała zaledwie dwa tygodnie. Pierwszy domek został otwarty dla zwiedzających w maju 2017 roku, pozostałe zostały oddane do użytku latem.
Biuro projektowe: Element Design gmbh; Zdjęcia: Katarzyna Jackowska
Informacje o projekcie
Produkty VELUX zastosowane w tym projekcie: Okno dachowe VELUX (GGL)
Projekt: Mobilne domki letniskowe
Lokalizacja: Kärnten, Austria
Biuro projektowe: Element Design GmbH
Rok: 2017
Zdjęcia: Katarzyna Jackowska