Zdrowy dom i szkoła – najlepsza inwestycja w przyszłość naszych dzieci
Od czasu pierwszego raportu w 2015 roku naszą ambicją była współpraca z akredytowanymi partnerami badawczymi w celu określenia możliwości poprawienia europejskich zasobów budowlanych. Piąta edycja Barometru wzbogaca diagnozę i rekomendacje o jedną z najbardziej wrażliwych grup społecznych – o dzieci. Niepokojące 26 milionów dzieci w Europie, czyli co trzecie europejskie dziecko żyje w niezdrowych domach z takimi defektami, jak wilgoć lub pleśń, ciemność, nadmierny hałas i zimno. Dzieci narażone na wszystkie cztery czynniki cztery razy częściej cierpią z powodu złego stanu zdrowia, co w konsekwencji negatywnie wpływa na ich zdolność uczenia się.
Kluczowe wnioski
- 1 na 3 dzieci w Europie, czyli 26 milionów, mieszka w niezdrowych budynkach
- Dzieci żyjące z czterema czynnikami ryzyka (wilgoć lub pleśń, ciemność, hałas i zimno) są 4,2 razy bardziej narażone na problemy zdrowotne
- Europejskie dzieci mogą co roku tracić do dwóch milionów dni w szkole z powodu problemów zdrowotnych związanych ze złym stanem budynków
- Lepsza jakość powietrza może poprawić wyniki uczniów (rozwiązywania zadań) nawet o 15%
Wpływ na edukację
Przez złe warunki panujące w budynkach dzieci tracą nie tylko zdrowie, ale też perspektywy edukacyjne. Szacuje się, że niezdrowe budynki są odpowiedzialne nawet za dwa miliony opuszczonych dni szkolnych. Przeciętnie oznacza to około 2,5 dnia przypadającego na dziecko rocznie, które nie było w szkole z powodu chorób związanych z niezdrowym klimatem w pomieszczeniu.
Zdrowsze domy i szkoły dla zdrowszej gospodarki
Poprawa wentylacji w szkołach i zmniejszenie występowania wilgoci lub pleśni w europejskich domach nie tylko przyniesie korzyści zdrowiu dzieci, ale może także przynieść europejskiej gospodarce korzyści w wysokości ponad 300 mld euro do 2060 r. Wynika to nie tylko ze zmniejszenia absencji dzieci w szkołach i ich rodziców w pracy, a tym samym zwiększenia ich produktywności i zdolności uczenia się, ale też z niższych kosztów opieki zdrowotnej i społecznej.
Przedmieścia i niski dochód
Czynniki ryzyka dotykają nie tylko dzieci, które mieszkają w budynkach w dużych aglomeracjach. Narażone na nie są także mieszkańcy obszarów podmiejskich. Domy jednorodzinne zlokalizowane na przedmieściach szczególnie narażone są na zły klimat wewnętrzny przekładający się na skutki zdrowotne. Jest to szczególnie niepokojące w obliczu wzrostu liczebności populacji podmiejskiej w Europie (47% w latach 1961-2011), który znacznie wyprzedził wzrost w miastach (30% w latach 1961-2011).
Dzieci z rodzin o niskich dochodach częściej narażone są czynniki zagrażające ich zdrowiu. Dzieci z gospodarstw domowych mieszczących się w dolnych 20% skali dochodów są o 25% bardziej narażone na mieszkanie w domach, w których występują takie niedogodności, jak przeciekający dach lub niewydajny układ ogrzewania.