Okna kolankowe - więcej światła na poddaszu

Kuchnia z oknami kolankowymi
Okna kolankowe w łazience
Drewniane okna kolankowe w salonie
Okna kolankowe to idealne rozwiązanie jeśli zależy nam na wpuszczeniu do wnętrza jeszcze większej ilości naturalnego światła. Poddasze to przestrzeń, którą ze względu na swoją budowę możemy zaprojektować na różne sposoby. Montaż okien kolankowych daje możliwość połączenia zalet okien połaciowych z walorami tradycyjnej stolarki pionowej.Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok i komfortowe miejsce do życia, to jedne z wielu korzyści wynikających z instalacji okien kolankowych na poddaszu.
Okna kolankowe w sypilani

Zalety okien kolankowych

Okna dachowe mają ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku, a także na doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz wentylację. Dokonując wyboru wielkości i liczby okien dachowych należy wziąć pod uwagę fakt, że ich powierzchnia powinna stanowić około 1/8 powierzchni podłogi pokoju, a jednocześnie większa liczba okien zapewni więcej światła niż jedno duże.

Najlepsze okna dachowe możemy łączyć z oknami kolankowymi, co zapewni nam doświetlenie wnętrza naturalnym światłem, a jednocześnie sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się optycznie większe. Ponadto okna dachowe możemy łączyć w zestawy ze sobą lub z nieotwieranymi doświetleniami. Dzięki takim rozwiązaniom, nadamy naszym wnętrzom niestandardowego charakteru, jednocześnie wpuszczając możliwie największą ilość naturalnego światła.

Mamy do wyboru różne rodzaje okien pionowych przeznaczonych do montażu w ściance kolankowej - dostępne w wersji uchylnej VELUX VFE lub VELUX VFA i VFB w technologii drewnianej oraz w wersji uchylnej VELUX VFE lub VELUX VFA i VFB w technologii drewnianej oraz w wersji nieotwieranej w technologii drewniano-poliuretanowej – okno VELUX VIU.

Te drugie zdecydowanie lepiej sprawdzą się do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka, gdzie potrzebne są okna dachowe odporne na wilgoć. Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, musimy pamiętać, że okna kolankowe muszą pasować rozmiarem do wybranych przez nas okien połaciowych, a także ważna jest wysokość ścianki kolankowej, w której chcemy je zamontować.
Okna kolankowe w sypialni

Jak zamontować okno kolankowe? 

Stosuje się je przy dachach o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni ze ścianką kolankową nie niższą niż 85 cm. Musi być one zamontowane w połączeniu z oknem połaciowym i zespolone ze specjalnym kołnierzem uszczelniającym.

Montaż okien kolankowych powinien wykonać dekarz lub przedszkolny montażysta. Otwór pod okno kolankowe powinien być zawsze o 2-3 cm szerszy z obydwu boków.

W przypadku, jeśli ścianka kolankowa jest naprawdę wysoka, możemy zastosować np. dwa okna pionowe. Nada to pomieszczeniu wyjątkowości i zapewni więcej naturalnego światła. Wówczas należy połączyć je ościeżnicami i umiejscowić jedno nad drugim.

Zestawy okien kolankowych

Możemy również rozważyć tzw. montaż bliźniaczy, czyli łączenie poziome. Zestawy okien kolankowych należy zamontować na łatach montażowych, otoczyć specjalnym kołnierzem uszczelniającym i zamontować wokół niego oblachowanie.