Villum Kann Rasmussen założyciel VELUX

Nasze dziedzictwo

W 1941 roku inżynier Villum Kann Rasmussen założył spółkę specjalizującą się w szklanych konstrukcjach dachowych. Jednym z pierwszych zamówień jakie otrzymała nowa firma było dostarczenie okien do poddaszy dla kilku szkół, których strychy miały zostać zaadaptowane na sale szkolne. Założyciel wyznaczył swojej firmie następujące zadanie: „Stworzyć okno do poddaszy, które będzie równie dobre co najlepsze okno pionowe”. 


Okna dostarczone do szkół wyprodukowano z drewna i wyposażono w zewnętrzne okładziny z cynku. Były one wodoszczelne i nie wymagały konserwacji, co idealnie sprawdzało się w przypadku spadzistych dachów. Na fakturze Kann Rasmussen napisał odręcznie „VELUX” jako wynik połączenia łacińskich „VE” wentylacja i „LUX” światło. Znak towarowy VELUX został zarejestrowany w 1942 roku.

Dzięki ciągłym innowacjom i wprowadzaniu nowych rozwiązań okna dachowe VELUX pojawiały się na kolejnych rynkach. Obecnie firma jest jedną z najsilniejszych na świecie marek budowlanych, a jej logo zarejestrowane jest w 100 krajach.  Posiada zakłady produkcyjne w dziewięciu krajach, a spółki handlowe w blisko czterdziestu. Prowadzi globalną sieć sprzedaży, produkcji i usług oraz posiada rozbudowaną sieć dystrybucji, co sprawia że produkty są łatwo dostępne na całym świecie. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment okien dachowych oraz system doświetleń modułowych, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. 

okna dachowe dom w stylu skandynawskim