Otwarcie żłobka integracyjnego w Namysłowie 

25 października w Namysłowie odbyło się uroczyste otwarcie Żłobka Integracyjnego „Elementarz Przyjazny Rodzinie”. Placówka powstała we współpracy z FUNDACJAMI VELUX, które przekazały na ten cel ponad 5 mln zł.

Żłobek mieści się w jednokondygnacyjnym budynku o powierzchni blisko 1000 m2 usytuowanym na dużej działce o powierzchni 1,5 hektara. Powstał on z ekologicznych i trwałych prefabrykatów drewnianych. Realizacja ta, jako jedna z pierwszych w kraju obejmuje najwyższe standardy zarówno w zakresie komfortu wewnętrznego, jak i parametrów energetycznych bryły. Dla dzieci przygotowano specjalne sale służące ich rozwojowi. Jedną z nich jest sala przeznaczona do rehabilitacji, która posłuży zarówno rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi, jak i do profilaktyki wad postawy u wszystkich maluchów. Dzięki sprzętom przeznaczonym dla najmłodszych oraz odpowiedniemu doborowi pomocy dydaktycznych wykorzystujących technologie audiowizualne w rehabilitacji, w placówce znajdą wsparcie dzieci z każdą nierównością rozwojową i szczególnymi potrzebami. W żłobku działa też sala integracji sensorycznej oraz sala doświadczania świata wspierająca m.in. rozwój dzieci z niedosłuchem i niedowidzeniem lub niewidzących. 


Powstanie żłobka jest odpowiedzią na potrzeby społeczne w gminie Namysłów i szansą dla wielu rodziców na szybszy powrót do pracy, a dla dzieci na rozwój w warunkach dostosowanych do ich potrzeb. W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. Jens-Jørgen Pedersen dyrektor ds. grantów zagranicznych z FUNDACJI VELUX oraz Andrzej Jabłoński, prezydent Fundacji Ekologicznej Wychowanie i Sztuka „Elementarz” będącej organem prowadzącym żłobek. Żłobek powstał dzięki finansowaniu pozyskanemu od FUNDACJI VELUX, a także środkom własnym Fundacji „Elementarz” oraz wsparciu namysłowskiego oddziału Diehl Controls. Uruchomienie obiektu było możliwe również dzięki współpracy z Gminą Namysłów, która wydzierżawiła specjalnie na ten cel działkę.  Za projekt architektoniczny odpowiedzialni byli architekci z warszawskiego oddziału Bjerg Arkitektur. Łączna wartość inwestycji to 7,5 mln złotych, z czego około 70% pochodzi z grantu od FUNDACJI VELUX. 

 
Otwarcie żłobka w Namysłowie
Żłobek w Namysłowie
Sala w żłobku w Namysłowie
Sala w żłobku w Namysłowie
Sala w żłobku w Namysłowie
Żłobek w Namysłowie