Premiera V edycji raportu „Barometr zdrowych domów”

13 listopada odbyła się konferencja prasowa, na której po raz pierwszy zaprezentowano wnioski z najnowszego raportu „Barometr zdrowych domów”. Od 2015 r. firma VELUX, odwołując się do danych i analiz akredytowanych partnerów badawczych, przekonuje w raportach, jak ważne są warunki panujące w domach dla zdrowia i jakości naszego życia, a także jak znaczącym wyzwaniem jest zmniejszenie zużycia energii przez budynki odpowiedzialne obecnie za 40 proc. jej konsumpcji w Europie.

Tegoroczny raport koncentruje się na wpływie warunków panujących w budynkach na zdrowie dzieci oraz ich zdolność uczenia się. Wynika z niego m.in., że aż 1,5 mln dzieci w Polsce mieszka w domach, których stan techniczny może wywierać negatywny wpływ na ich zdrowie. W Europie problem ten dotyka 26 milionów dzieci - co trzecie europejskie dziecko żyje w niezdrowych domach z takimi defektami, jak wilgoć lub pleśń, ciemność, nadmierny hałas i zimno. Dzieci narażone na wszystkie cztery czynniki cztery razy częściej cierpią z powodu złego stanu zdrowia, co w konsekwencji negatywnie wpływa na ich zdolność uczenia się.

Najnowszy raport „Zdrowy dom i szkoła – najlepsza inwestycja w przyszłość naszych dzieci” podobnie, jak wcześniejsze edycje, powstał we współpracy z ośrodkami badawczymi. Jego częścią są komentarze ekspertów: dr n. med. Alicji Karney, Kierownika Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka; Kamila Wyszkowskiego, Przedstawiciela i Dyrektora Generalnego UN Global Compact w Polsce oraz  dra inż. Szymona Firląga z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Przedstawiciel na Polskę „Buildings Performance Institute Europe”.

V edycja raportu „Barometr zdrowych domów” dostępna jest tutaj.


Konferencja prasowa Barometr zdrowych domów
Konferencja prasowa Barometr zdrowych domów
Konferencja prasowa Barometr zdrowych domów
Konferencja prasowa
Raport Barometr zdrowych domów