Firma VELUX podczas XIX Forum Termomodernizacja 2019

3 kwietnia odbyło się XIX Forum Termomodernizacja organizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych. Tematem tegorocznego spotkania były „Odnawialne źródła energii – droga do niskoemisyjnego budownictwa”. Podczas wydarzenia swoje wystąpienie miał Adam Ambrozik, Corporate Affairs Manager w firmie VELUX, który opowiedział o tym, jakie konsekwencje dla społeczeństwa ma niezadowalający stan budynków mieszkalnych.

Tegoroczne Forum było miejscem do dyskusji przede wszystkim na temat racjonalnego wykorzystania energii odnawialnej w celu poprawy efektywności oraz ograniczenia emisji zanieczyszczeń w branży budowlanej. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zasilania budynków jest coraz bardziej pożądane. Podczas swojej prezentacji Adam Ambrozik przedstawił czwartą edycję raportu firmy VELUX „Barometr zdrowych domów”, w której dokładnie został omówiony aspekt niezadowalającego stanu budynków mieszkalnych zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Niestety budynki w miastach europejskich są stare. 65% europejskich i 58% polskich zasobów budowlanych to budynki starsze niż 40 lat, a jedynie 10% posiada świadectwa energetyczne klasy A lub B. A to, w jakim stanie jest budynek mieszkalny ma znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie jego domowników, a także na środowisko, bowiem niska efektywność energetyczna domów przyczynia się do powstawania smogu.

Wśród pozostałych prezentacji zostały poruszone między innymi takie tematy jak działania Rządu na rzecz walki ze smogiem, kierunków zmian w systemie świadectw energetycznych budynków czy technologie odnawialnych źródeł energii w termomodernizacji budynków. Podczas konferencji został też odczytany list sekretarza stanu Artura Sobonia (Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju), gdzie podkreślił on ważność Forum Termomodernizacji.

Więcej informacji o zdrowych domach znajduje się w "Barometrze zdrowych domów 2018". 


Forum Termomodernizacja 2019
Forum Termomodernizacja 2019
Forum Termomodernizacja 2019
Forum Termomodernizacja 2019