Forum Termomodernizacja 2018

 

17 kwietnia w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Warszawie odbyło się już 18. Forum organizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych. Firma VELUX została Złotym Sponsorem wydarzenia. W tym roku tematyka poświęcona była termomodernizacji w walce ze smogiem. Celem panelistów było znalezienie wspólnego mianownika pomiędzy termomodernizacją budynków, a walką ze smogiem. Wydarzenie było nie tylko świetną okazją do wymiany doświadczeń, ale także możliwością poznania rozwiązań służących poprawieniu efektywności energetycznej oraz nowych sposobów walki ze smogiem.

Podczas konferencji, Adam Ambrozik, manager ds. korporacyjnych w firmie VELUX, przedstawił korzyści jakie wynikają z kompleksowej termomodernizacji budynków na podstawie badań zawartych w raporcie „Barometr Zdrowych Domów 2017”. Z raportu wynika, że tylko połowę Polaków stać na termomodernizację swojego domu, a aż 9 milionów nie stać na jego ogrzewanie. Skutkuje to paleniem w piecu byle czym, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie nie tylko domowników, ale też wszystkich nas. Właśnie w ten sposób powstaje smog, który niesie za sobą wiele długotrwałych problemów.

Podczas wydarzenia, prezentacje mieli również reprezentanci Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, którzy opowiedzieli o propozycji nowelizacji o wspieraniu termomodernizacji i remontów, a także o Programie Operacyjnym Infrastruktury i Środowiska 2014 – 2020 w kontekście termomodernizacji. Pozostałe tematy poruszane przez panelistów, to między innymi aspekty związane z finansowaniem przedsięwzięć remontowych oraz termomodernizacyjnych, konieczność zmian warunków technicznych budynków, a także szerzej pojęte kwestie oszczędności i efektywności energetycznej.