Debata z udziałem Wicepremier i Minister Rozwoju

Jacek Siwiński, Prezes VELUX Polska, wziął udział w debacie z udziałem Jadwigi Emilewicz, Wicepremier i Minister Rozwoju, na temat „Roli dużych firm w wyjściu z kryzysu. Jak pobudzić inwestycje i re-inwestycje międzynarodowych firm w Polsce? ”. To druga edycja cyklu Forum wGospodarce.pl, dotyczącego roli inwestorów zagranicznych w rozwoju gospodarczym kraju. 
debata VELUX lipiec 2020

Tym razem osią dyskusji była sytuacja gospodarcza kraju w kontekście COVID – 19, wyzwania poszczególnych branż, a także wpływ pandemii na długofalowe strategie firm. Premier Emilewicz podsumowała działania rządu wspierające gospodarkę w okresie spowolnienia. Mówiła też, że tarcze antykryzysowe mają charakter tymczasowy, że nie można zbudować wzrostu opartego na defensywie. Podkreśliła, że dziś czas poszukać motorów wzrostu gospodarczego po pandemii koronawirusa. Jacek Siwiński w swoim wystąpieniu podkreślił kluczowa role budownictwa mieszkaniowego w rozwoju gospodarczym kraju. Przede wszystkim, budownictwo nie ucierpiało bezpośrednio w kryzysie i nie popadło w kłopoty finansowe, co może stanowić siłę tej branży w najbliższych latach. Dodatkowo, rozwój budownictwa mieszkaniowego, poza napędzaniem wzrostu gospodarczego, realizuje także inne cele i wyzwania, z którymi się mierzymy. Przede wszystkim powstają nowe domy i mieszkania, których niedobory wciąż występują. Ponadto, nowoczesne i efektywne ekologicznie budownictwo przyczynia się do reedycji emisji zanieczyszczeń powietrza.  

Jeśli dołożyć do tego renowację budynków już istniejących, to mamy kompleksowe działania na rzecz redukcji smogu. Prezes VELUX podkreślał także, że rozwój budownictwa mieszkaniowego napędza także rozwój firm wykonawczych, które bardzo często są małymi firmami, ulokowanymi w rejonach słabiej rozwiniętych, gdzie nie ma dużego przemysłu. To daje szanse na bardziej zrównoważone odbudowanie się gospodarki, po okresie załamania, wywołanego koronawirusem. 

Odnosząc się do wypowiedzi prezesa Siwińskiego, pani premier Emilewicz zapowiedziała pakiet zmian prawnych, które mają ułatwić formalności związane z rozpoczęciem mieszkaniowych inwestycji budowalnych. Uczestnicy nie poznali szczegółów, ale zapowiedź dotyczyła wdrożenia e-rozwiązań, które proces uzyskiwania niezbędnych dokumentów przeniosą do Internetu.